MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKI / odpověď

7.10.08 / dotaz č. 9352
Dobrý den pane inženýre Malkovský,
jsem obyvatel vedlejšího věžáku, který s Vámi mluvil. Je možno Vás navštívit v Hořické. Měl bych dotazů víc. Akutní dotaz je následující:
Na schůzi Společenství vlastníků budeme jednat o instalaci poměrových měřidlech tepla. Máme do toho jít ? Jaký typ, firma? Spotřebováváme 2400 až 2700 GJ ročně.
Díky
Vážený pane ,

vámi uváděná spotřeba tepla na vytápění ve výši 2400 až 2700 GJ/rok je skutečně velmi vysoká. U Vašeho bytového domu předpokládám tepelnou ztrátu 260 kW a tomu odpovídá normová spotřeba tepla cca 2000 GJ/rok. S ohledem na klimatickou náročnost minulých let by teoreticky měla být ve skutečnosti ještě nižší. Dvaceti až třiceti procentní nadspotřebu nelze zdůvodnit pouze přetápěním místností (1 °C odpovídá cca 6 %), ale podstatná část nadbytečně spotřebovaného tepla je pravděpodobně vyvětrána. Nadměrné větrání může mít následující příčiny:

1. špatný technický stav oken a meziokenních vložek, netěsnosti mezi rámy a zapravením, nadměrné spáry mezi rámy a křídly, t.j. větrání přesahující nutnou hygienickou výměnu, ale obtížně ovlivnitelné uživatelem
2. nehospodárné chování uživatele, které je charakteristické trvalým otevřením ventilačky, kterou proudí chladný vzduch přímo na termostatickou hlavici, která otevírá ventil na plný průtok topné vody. Tato příčina může mít v závislosti na počtu větračů významný podíl na zvýšené spotřebě tepla.
3. Tržně ekonomické chování dodavatele tepla, které se projevuje dodávkou topného média o vyšších parametrech než odpovídá potřebě daného objektu. Projevuje se zejména
v přechodném období, kdy radiátorové ventily jsou zcela zavřené a byt je přetopený teplem ze stoupaček, které uživatel nemůže ovlivnit a je nucen teplotu regulovat větráním

Zkušenosti z instalací termostatických ventilů ukazují úsporu tepla cca 8 až 15 %, i více, přičemž dosažení vyšší úspory je podmíněno současnou instalací rozdělovačů topných nákladů.
Máte pravdu, že rozdělovače topných nákladů samy o sobě úsporu nepřinesou, ale jejich prostřednictvím je část uživatelů inspirována k využívání potenciálu úspor, které poskytují termoregulační ventily a celkově k energeticky úspornému chování.

Přínosem rozdělovačů topných nákladů je zejména pocit (částečně i skutečnost), že každý uživatel si sám připlatí za individuální luxus, ať už ve formě vyšší teploty nebo nadstandardní výměny vzduchu (která může být i zdůvodnitelná v případě kuřáka nebo chovatele zapáchajícího živočicha). Rozdělení nákladů se provádí podle vyhl. 372/2001 z 50% na započitatelnou podlahovou plochu a 50% náměr rozdělovače, který je korigován polohou místnosti ke světovým stranám, počtem ochlazovaných stěn a výkonem topného tělesa.

Uváděné hodnoty úspor jsou průměrné za celý vytápěný bytový dům, u jednotlivých bytů může nastat situace, že některé byty ušetří mnohem výrazněji a některé zaplatí více než dříve. Zajímavé je, že při schvalování instalace měřáků se nikdo dobrovolně nepřihlásí do kategorie větračů (proti kterým je ta instalace vlastně cílena) a instalace bude pravděpodobně hladce schválena. Kdyby někdo byl proti, dobrovolně by se přiznal k tomu, že celé minulé období se ostatní obyvatelé skládali na financování jeho hýření s teplem.

Pokud jde o výběr typu nebo firmy, nelze na tomto serveru provádět žádná konkrétní doporučení. S ohledem na metodiku rozúčtování však není významně důležitá přesnost, fyzikální princip ani proporcionalita měřidla, můžete použít jak nejlevnější odpařovací až po elektronické s radiovým přenosem a celkový efekt bude velmi srovnatelný. Pro váš bytový dům jsou nevhodná pouze měřidla, která se montují na zpátečku radiátoru.
Při výběru realizační firmy Vám nedoporučuji takovou, která instalaci podmíní dlouhodobou nevypověditelnou smlouvou na provádění odečtů a rozúčtování.

S pozdravem,
Ing. Jiří Malkovský

"*go090709"
Odpovídá:  Ing. Jiří Malkovský* - tisk