MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

20.10.08 / dotaz č. 9635
Dobrý den,
Obracím se na Vás s otázkou týkající se vytápění a ohřevu teplé vody. Právě kupuji dům, kde je v současné chvíli instalovaný kotel na pevná paliva a bojler na ohřev vody. Stávající majitel před tím, než se rozhodl dům prodat, uvažoval o výměně kotle za elektrokotel a totéž doporučuje i mně: současný kotel není sice žádný stařec, ale je s ním poměrně komplikovaná manipulace (nemá automatické hlídání hodnot, takže je třeba na něj dost dohlížet, vedle samotného přikládání atd). Nevím, nemám zkušenost; nemám ani zkušenost s topením tuhými palivy (krom asi půlročního pobytu v domě, kde jsme topili ve dřevozplynovacím kotli - vím, kolik kolem toho bylo práce s přípravou topného dřeva, kolik času se strávilo každodenním zatápěním/roztápěním a přikládáním atd atd). Pan majitel se na mou manipulaci s kotlem dívá skepticky - v baráku budu často sama a jsem ženská - jeho manželka k tomu dodává, že ona sama nikdy ke kotli nechodila, protože to bylo příliš komplikované. Tak tedy elektrokotel, samozřejmě.
Přiznám se, že mi to úplně samozřejmé nepřipadá, chtěla bych se poradit, jaká varianta by byla nejlepší. Je jich mnoho, liší se jak výší počáteční investice, tak roční spotřebou energie a peněz. Ano, je pravda, že v objektu budu spíše sama a že budu mít dost práce jinde než kolem kotle. Na druhou stranu ale nechci kývnout na první řešení jen proto, že se v problematice nevyznám. Záleží mi na tom, aby řešení bylo zejména ekologické a samozřejmě i ekonomické (roční náklady). S tím, že po koupi domu také peněz na počáteční investice tolik nebude. Na druhou stranu vím, že z Národních programů je možné čerpat dotace na určité typy ekologického vytápění. Zda na ně můžu dosáhnout, to netuším.
Dům je poměrně dost velký (přízemí, patro a půda, část domu je nevytápěná - chlév, seník). Nově je provedená tepelná izolace (a myslím, že opravdu velice pečlivě). Těžko říct, do jaké míry je účinná, protože jsem tam ještě nezkoušela bydlet. Topná tělesa v místnostech jsou nová, s termostatickými hlavicemi, v části domu je topení podlahové, rozvody jsou nové.
Uvědomuji si, že toho chci možná příliš mnoho - aby řešení bylo levné, efektivní, s co nejnižšími vstupními náklady i roční bilancí nákladů, ekologické a aby kolem toho člověk nemusel pořád běhat. Někde budu muset slevit.
Přesto prosím o radu - co byste mi v mém případě doporučili? Případně na koho bych se mohla obrátit?
Nebráním se ani osobní konzultaci - pokud by ta připadala v úvahu, nebo se jednoznačně nabízela jako nejvýhodnější, napište prosím, co pro to mohu udělat.
Předem děkuji za odpověď.
Vážená paní,
celkem s vámi souhlasím, že elektrokotel není jediná možnost a dokonce to pravděpodobně ani není možnost optimální.
Čistě teoreticky přichází v úvahu následující možnosti; seřadím je podle toho jak mi připadají výhodné:
1.Kotel na dřevo s akumulační nádrží a elektrickou topnou vložkou jako pomocnm zdrojem (jak to vypadá najdete např. na http://www.kotle-
verner.cz/data/sharedfiles/1168/letak-zapojeni-kotle-s-aku-nadrzi.pdf,http://www.atmos.cz/czech/instalace-kotlu-002-zapojeni-kotle-s-laddomatem-21-a-
akumulacnimi-nadrzemi).Topení s touto sestavou je snažší než s vaším starým kotlem a existuje dotace na výměnu kotle na uhlí za kotel na dřevo. Nevýhodou je nutnost přikládat a skladovat a připravovat dřevo.
2. Kotel na peletky (viz např. http://www.rioni.cz/kotel_na_pelety_P2.htm, http://www.atmos.cz/kotle3.phtml?czech,
http://www.ponast.cz/autom_kotel_na_pelety_kp_10.php, http://www.viadrus.cz/web/document/docprospekty_file/42.pdf a další). Tyto kotle jsou sice dražší, výhodou je ale komfort srovnatelný s elektrokotlem a nižší cena tepla než při použití elektřiny.
3.Tepelné čerpadlo. To je investičně nejnáročnější řešení, poskytuje stejný komfort jako elektrokotel při 3x až 4x nižší spotřebě elektřiny.
Na dotace se podívejte na stránkách SFŽP http://www.sfzp.cz/.
Shrnu to tedy takto:
Můžete-li koupit relativně levně dřevo a skladovat jej 2roky pod přístřeškem aby vyschlo, pak jděte na kotel na dřevo s akumulační nádrží. Pokud budte
dimenzovt topnou vložku na celkovou tepelnou ztrátu domu, tak můžete podle své volby topit dřevem nebo elektřinou. Věřím nicméně tomu, že vám ovládání kotle na dřevo nebude dělat potíže. Pokud se vám nechce zacházet se dřevem požijte kotel na pelety.

"*go170709"
Odpovídá:  Ing. Jan Truxa - tisk