MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Internetová poradna i-EKI / odpověď

24.10.08 / dotaz č. 9687
dobrý den, prosím o radu jaký typ dodávky tepla a teplé vody zvolit pro zateplený 4.p.panel dům 26 bj.spotřeba za teplo 374 GJ, na ohřev vody 249GJ/2007 (lokální kotelna na zemní plyn, solární panely, fotovoltaika)? +předpokládané investiční náklady, případní dodavatelé. Dosavadní vytápění je dálkové.
Děkuji.
Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz a v návaznosti na něj uvádíme následující:
Změna topného média pro Váš dům by měla vycházet z ceny za GJ od příslušného dodavatele a z progresivního vývoje ceny za topné médium.
Pokud cena za GJ pro otop je v současné době nižší než 450,- Kč/GJ (což je cena plynu), neuvažoval bych o změně dodavatele.
Cena za ohřev vody není regulovanou cenou a může se pohybovat od 700,- do 1000,- Kč/m3 teplé vody.
Pro ohřev vody vychází cena za GJ příznivěji u plynu. Pokud je dům dobře orientovaný, doporučuji osadit fototermický systém pro ohřev vody v kombinaci s dohříváním plynem.
Velikost solárního systému bude vycházet z počtu obyvatel - doporučuji uvažovat 30 l na osobu.
Cena solárního systému bude vycházet z počtu kolektorů a je třeba uvažovat s průměrnou částkou 30 000,- Kč / kolektor (cena je včetně zásobníku a rozvodů). Pro určení přesnější částky je nutné vypracovat projekt a cenovou kalkulaci.
Dodavatele si budete vybírat na základě cenové nabídky a zkušeností z již zrealizovaných akcí.

S pozdravem

Ing. Josef Šťastný
energetický poradce

odpojení od CZT Vám může zabránit energetická koncepce obce, na základě které Vám, případně, odpojení nemusí být povoleno.
pro srovnání cen tepla nelze použít pouze cenu plynu, ale je třeba zakalkulovat i cenu kotle (např. přes odpisy nebo jako investici splácenou po dobu životnosti kotle, atd). Dále je třeba započítat revize, opravy a dnes i kontroly kotlů, atd... případně čas, který bude někdo temto legislativním záležitostem věnovat.
Fotovoltaiku je možno doporučit spíše jako podnikatelský záměr a zdroj příjmů, než pro samozásobování elektrickou energií."*go220709"