MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKI / odpověď

19.11.08 / dotaz č. 9700
Dobrý den, budu stavět domek na jižní straně Ondřejníku. Jaký sklon střechy je optimální pro solární panely. Chci dát místo části tašek Bramac panely. Kolik jich je vhodných pro domek o vnitřním prostoru 50 m čtver. Chci použít na teplou vodu a na přitápění do topného systému. Jak velkou nádobu potřebuji např. na dva panely. Jaká je asi pořizovací částka na tyto dva panely, rozvody, říd.jednotku a nádobu.-Jak se napojí solární systém na topný. Chci mít podlahové topení.
ˇMám nárok na státní podporu?
Děkuji
Vážená paní ,

nejprve několik poznámek, jež jsou pro Vaše rozhodování velmi významné z hlediska finanční návratnosti.
O ekonomické návratnosti bude rozhodovat:
1. Zda dům bude využíván stále nebo jen sezoně, resp. o víkendech.
2. Zda bude objekt využíván alespoň dvěmi osobami.
3. Zda bude objekt proveden jako nízkoenergetický (tj. roční měrná spotřeba pro otop menší než 50 kWh/m2rok při standardních podmínkách.
4. Jaké další zdroje budete mít k dispozici.
5. Jak velký bude objekt – pro podlahovou plochu 50 m2 se to nikdy nezaplatí, snad jen ve skromném provedení pro ohřev teplé vody.
Pro případ, že si výše uvedené body zodpovíte „pozitivně“, měla byste asi přikročit k návrhu ohřevu teplé vody a otopu hned včetně hlavního zdroje.
Například někteří výrobci a dodavatelé nabízejí sestavy kondenzační kotel na zemní plyn ve spojení se solárními panely. Tato varianta je nabízena finančně přijatelně (asi 100 tis Kč bez DPH + 50 tis Kč montáž bez DPH). Varianta s kondenzačním kotlem by byla výhodná, protože plánujete podlahové topení, nebo-li tzv. nízkoteplotní systém. Pokud nemáte zemní plyn, pak by byla možnost inteligentní kombinace solárních panelů s tepelnými čerpadly, což by bylo moderní, elegantní a potřebovala byste pouze elektřinu a její využití by bylo díky tepelnému čerpadlu vysoké. Bohužel musela byste mít tepelné čerpadlo s vertikálními vrty, abyste nebyla závislá na teplotě okolí a ročním období. Tato varianta by byla pochopitelně dražší. Provozně pak levná. Navíc přebytečné teplo v době mimořádného slunečního záření byste mohla částečně „shromažďovat“ do vertikálních vrtů, což by v okamžiku odběru tepla ze země velmi příznivě zvyšovalo topný faktor, nebo-li „účinněji“ byste získávala teplo ze země a šetřila elektřinu.
Všechny Vaše další dotazy již vyplynou z komplexního návrhu nabídky firmy, kterou oslovíte. Orientačně výměník (= zásobník) teplé vody by měl být asi 300 litrů s 2-3 sekcemi teplosměnných trubek, podle komplexního návrhu zdroje a otopné soustavy. Ostatní vyplyne z návrhu celku (např. sluneční kolektory by měly být minimálně 2, pro spolupráci s tepleným čerpadlem (bez dalšího tepelného zdroje) by bylo lépe dát těch kolektorů více a přechodný přebytek energie se zužitkuje – viz výše). Dotace na solární panely do nedávna byly max 50.000 Kč, skutečná praxe se stále mění. (Aktuální informace je na web stránkách Státního fondu životního prostředí). Sklon slunečních kolektorů k horizontální rovině se volí 30-45 stupňů.
S pozdravem
Ing. Dana Kaniová, CSc.
ENERGO-STEEL spol. s r.o., Ostrava

"*go220709"
Odpovídá:  Ing., CSc. Dana Kaniová* - tisk