MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Internetová poradna i-EKI / odpověď

15.8.18 / dotaz č. 97215
Dobrý den,
rád bych se poradil nad nabídkami dodavatelů FVE.
Jde mi o tzv. baterkářskou instalaci na našem RD dle adresy vytápěném v akumulačním tarifu.
Po mě jako pro laika jsou nabídky obtížně porovnatelné, ale v podstatě mi jde o porovnání efektivnosti investice, nikoliv jen o konečnou cenu pořízení.
Vážený pane,

pro stanovení efektivity investice je potřeba znát úsporu, jakou investice přinese. FVE sice vyrobí nějakou elektřinu, ale kolik jí dokážete v domě spotřebovat? Víte, kolik elektřiny se potřebuje přes den a kolik v noci? Liší se spotřeba o víkendu od pracovního dne?

A kolik peněz ušetříte – znáte svoji současnou cenu elektřiny? Do faktury je potřeba podívat se podrobněji, protože například stálé platby za jistič vám FVE nikterak nesníží. Pro výpočet uvažujeme cenu 4,0 Kč/kWh, což odpovídá jednotarifní sazbě D02. Máte-li jinou sazbu (např. D 57 pro tepelné čerpadlo), může být cena třeba poloviční. To má samozřejmě velký vliv na úsporu a návratnost investice.

Protože nic z toho nevíme, provedli jsme porovnání pro „běžný“ rodinný dům – je otázka, jak moc se váš dům od běžného liší. Uvažujeme spotřebu 4000 kWh za rok.
Nevíme ani, kolik elektřiny FVE vyrobí, protože nevíme, kde a jak bude instalována. Proto jsme předpokládali ideální orientaci: na jih, sklon 35°, bez stínění stromy či sousedními budovami, klimatické podmínky pro Prahu. Při jiné orientaci či při zastínění může být produkce elektřiny nižší, což opět zhorší ekonomiku investice.
Provedli jsme simulaci v programu PV*Sol.

FVE firmy XXX s výkonem 4,32 kWp a baterií 9,6 kWh, cena 305 000 Kč vč. DPH
Ušetříte 2161 kWh/rok = 8644 Kč/rok, návratnost bez dotace 35,3 let

FVE firmy YYY s výkonem 5,61 kWp a baterií 3,0 kWh, cena 318 810 Kč vč. DPH
Ušetříte 2161 kWh/rok = 7244 Kč/rok, návratnost bez dotace 44,0 let (důvodem je zejména příliš malá baterie vzhledem k výkonu FVE)

Upozorňuji, že pro uvedený příklad nelze získat dotaci 155 tis. Kč, jak vám oba dodavatelé slibují, ale pouze 70 tis. Kč. Důvodem je nižší využití vyrobené elektřiny. Samozřejmě, dodavatelé mívají energetické specialisty, kteří čísla v posudku ohnou tak, aby to vyšlo – může pak jít o dotační podvod. Při kontrole pak by byl problém, pokud se nepodaří prokázat, kolik elektřiny z FVE se skutečně v domě spotřebovalo.

V každém případě byste si měl zjistit výchozí parametry, (spotřeba, odhadovaný průběh spotřeby, cena elektřiny, umístění FVE) a výpočet zopakovat. Jinak se vám může stát, že peníze do FVE se vám nevrátí. V takovém případě by tedy bylo jednodušší ty peníze spálit nebo vyhodit z okna, budete ve stejné ztrátě a ušetříte si spoustu starostí.

Přejeme hodně úspěchů při stavbě a provozu FVE!

Karel Srdečný