Efekt energie Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Odborné publikace

V této rubrice najdete publikace vydané s podporou z Programu EFEKT - Státního programu na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie.

Publikace k tématu 

Publikace

Hodnocení úrovně energetického managementu krajů, měst a obcí

Publikace „Hodnocení úrovně energetického managementu krajů, měst a obcí“ je určena veřejné správě a odborné veřejnosti k seznámení s problematikou implementace energetického managementu zejména s využitím mezinárodní normy ČSN EN ISO 50001, která specifikuje požadavky na systém managementu hospodaření s energií (EnMS). Dále poskytuje metodiku sebehodnocení úrovně zavedená tohoto systému v dané municipalitě. Publikace zároveň slouží jako podklad pro Ministerstvo průmyslu a obchodu a další resorty k plnění Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2012/27/EU ze dne 25. října 2012 o energetické účinnosti.
Vydáno:  2014
Autor:  ENVIROS, s.r.o.

Investice do úspor energií v budovách versus budoucnost malých systémů centralizovaného zásobování teplem

Cílem této publikace je přinést mezi oborový vhled do technicky poměrně úzce zaměřené problematiky. Systémy CZT jsou styčný m bodem stavebního inženýrství, teplárenství, ekonomie a koneckonců i sociologie, protože se týkají obrovského počtu lidi – asi třetina obyvatel ČR žije v panelových domech, které jsou většinou napojeny na CZT.

Nejlepší osvětlení v domácnosti

Máte zájem o energeticky úsporné a kvalitní osvětlení domácnosti? Zajímáte se o nové technologie v osvětlování interiérů a chcete dosáhnou co nejkvalitnějšího osvětlení s co nejnižšími provozními náklady? Nejsou vám zřejmé všechny parametry a údaje na obalech světelných zdrojů? Připravili jsme pro vás informační materiál o osvětlování v domácnostech, který popisuje všechny důležité parametry a vlastnosti jednotlivých osvětlovacích technlogií a hlavních typů světelných zdrojů.

PODPORA IMPLEMENTACE SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU 2012/27/EU O ENERGETICKÉ ÚČINNOSTI DO NÁRODNÍCH PODMÍNEK VE VZTAHU K APLIKACI ENERGETICKÝCH SLUŽEB

Projekty řešené metodou EPC jsou charakteristické tím, že vybraná firma energetických služeb navrhne a následně nainstaluje vhodná opatření zefektivňující výrobu, distribuci a spotřebu energie u konečného spotřebitele energie. Smluvní vztah obvykle trvá od šesti do deseti let a po tu dobu dochází k postupnému splácení vynaložených investičních prostředků z úspor provozních nákladů, které jsou projektem generovány.

Posouzení potenciálu vysoce účinné kombinované výroby tepla a elektřiny podle čl. 14 směrnice 2012/27/EU

Publikace „Posouzení potenciálu vysoce účinné kombinované výroby tepla a elektřiny“ je určena široké veřejnosti k seznámení se s dosavadní úrovní aplikace zařízení pro kombinovanou výrobu tepla a el. energie a jeho možného budoucího rozšíření z hlediska krytí poptávky po teple. Publikace zároveň slouží jako podklad pro Ministerstvo průmyslu a obchodu a další resorty k plnění „Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2012/27/EU ze dne 25. října 2012 o energetické účinnosti, konkrétně jejího článku 14.
Vydáno:  2014
Autor:  ENVIROS, s.r.o.

ANALÝZA POTENCIÁLU SPLNĚNÍ NÁKLADOVÉHO OPTIMA BUDOV S TÉMĚŘ NULOVOU SPOTŘEBOU ENERGIE

Tato publikace prezentuje předpokládané výsledky nákladově optimalizačních výpočtů pro nové budovy s téměř nulovou spotřebou energie pro budoucí období od roku 2018 resp. 2020 odborné veřejnosti ve stavebnictví, podnikatelům ve stavebnictví, developerům a pracovníkům příslušných úřadů podílejících se, nebo zodpovědných za transformaci Směrnice EPBD II do české legislativy.
Transformace proběhla novelou zákona 406/2000 Sb. o hospodaření energií zákonem 318/2013 Sb., účinnou od 1. ledna 2013, vyhláškou 78/2013 Sb. o energetické náročnosti budov, účinnou od 1. dubna 2013 a technickou normalizační informací TNI 73 0331, sloužící jako nezávazný doplňující dokument obsahující typické hodnoty pro výpočet.

Faktory primární energie a jejich stanovení

Evropská směrnice o energetické náročnosti budov požaduje převod veličin spotřeby energie stanovených na úrovni konečné spotřeby na tzv. primární energii, dle české energetické terminologie správně nazývané primární energetické zdroje. Tato transformace závisí na účinnosti výroby jednotlivých druhů energie. Volba správné metody a vstupních dat pro tento typ výpočtů je předmětem předkládané studie.

IMPLEMENTACE ČLÁNKU 18 O ENERGETICKÝCH SLUŽBÁCH SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY 2012/27/EU O ENERGETICKÉ ÚČINNOSTI V ČESKÝCH PODMÍNKÁCH

Energetické služby se smluvně zaručenou úsporou jsou zaměřeny na snižování provozních především energetických nákladů ve stávajících budovách bez vlastních investic. Mimořádně vhodné pro obce a kraje. Cílem publikace je posoudit plnění požadavků směrnice v Článku 18 a navrhnout způsoby aplikace požadavků evropské směrnice v českém prostředí, které je v oblasti poskytování energetických služeb (zejména pro veřejný sektor) pokročilé. Nové nástroje je potřeba skloubit s již existujícími, možné typy podpory ze strany státu budou skloubeny s již existující podporou MPO.
Vydáno:  2013
Autor:  APES

KATALOG CEN PRVKŮ A FUNKČNÍCH DÍLŮ STAVEBNÍCH KONSTRUKCÍ A SOUSTAV

Publikace obsahuje podklady pro stanovení investičních nákladů na funkční díly a soustavy TZB a jejich prvky a hodnoty nákladů na preventivní údržbu. Je určena pro energetické auditory, poradenská střediska EKIS, energetické konzultanty a experty, státní a místní správu, projektanty a podnikatele.
Vydáno:  2013
Autor:  STÚ‐E, s.r.o.

MOŽNOSTI REALIZACE KOMPLEXNĚ ŘEŠENÝCH ENERGETICKY ÚSPORNÝCH PROJEKTŮ V BUDOVÁCH VE STÁTNÍM SEKTORU

Cílem publikace je poskytnout přehled o možnosti komplexního řešeni energeticky úsporných projektů v budovách převážně státního sektoru a to v návaznosti na možnost využiti stávajících dotačních titulů, které jsou v České republice poskytovány na energeticky úsporné projekty.

PŘÍKLADNÁ ROLE STÁTU V OBLASTI NAKUPOVÁNÍ VYBRANÝCH VÝROBKŮ

Směrnice č. 2012/27/EU, o energetické účinnosti, hodlá důsledně prosazovat příkladnou roli státu v oblasti nakupování výrobků, služeb a budov v rámci veřejných zakázek s cílem preferovat maximálně energeticky efektivní řešení, je-li to současně ekonomicky smysluplné. Závazek upravuje článek 6 a detailněji i příloha III Směrnice.
A tato publikace si klade za cíl přinést praktický návod, jak takovéto typy výrobků v rámci veřejných zakázek pořizovat.
Vybráno bylo celkem pět „skupin“ výrobků a pro každý z nich bylo zpracováno stručné zhodnocení technologických aspektů majících dopad do energetické efektivity jejich faktického užití (a tedy nákladů s tím spojených) a návrh na jejich promítnutí do metodiky výběru konkrétního výrobku či dodavatele formou hodnotících kritérií a vzorové zjednodušené zadávací dokumentace.

CERTIFIKACE FIREM ENERGETICKÝCH SLUŽEB

Cílem práce je zpracování návrhu systému prověřování kvality v poskytování energetických služeb firmami energetických služeb v rámci České republiky v podobě certifikace firem energetických služeb.
Vydáno:  2013
Autor:  APES

EKODESIGN A ŠTÍTKOVÁNÍ SVĚTELNÝCH ZDROJŮ A SVÍTIDEL SE ZAMĚŘENÍM NA SMĚROVÉ SVĚTELNÉ ZDROJE

Tato publikace se zabývá především světelnými zdroji, které se používají nejčastěji v domácnostech, hotelech, restauracích, obchodech, divadlech a jiných kulturních zařízeních apod. Vzhledem k legislativní provázanosti jednotlivých nařízení publikace kombinuje již známé informace o ekodesignu nesměrových světelných zdrojů s novinkami - nové energetické štítky a ekodesign směrových světelných zdrojů a LED.

Implementace normy ISO 50001 ve veřejné sféře

Úsilí o snížení spotřeby energie, snížení nákladů na ni nebo úsilí o využití obnovitelných a druhotných energetických zdrojů neochabuje. Jedním z důkazů je nedávný (2011) vznik celosvětově platné normy ČSN EN ISO 50001 Systémy managementu hospodaření s energií. Ta, jako ostatně každá norma, je zhutněnou zkušeností, návodem na zavedení uceleného systému cíleného na optimální hospodaření s energií. Publikace je určena těmto osobám:
•členům rad krajů a (statutárních) měst
•vedoucím odborů správy majetku, investic, životního prostředí
•energetickým manažerům krajů a (statutárních) měst, nemocnic a příspěvkových organizací
•vedoucím odborných komisí úřadů
•energetickým manažerům neveřejných institucí.
Vydáno:  2013
Autor:  DEA Energetická agentura, s.r.o.

KLIMATOLOGICKÉ ÚDAJE 2011-2012

Publikace obsahuje vstupní podklady pro monitorování a vyhodnocování efektivnosti využívání energie v budovách. Nově jsou uvedeny klimatické údaje za druhé pololetí roku 2011, rok 2012 a první pololetí roku 2013, umožňující stanovení potřeby tepla a její kontrolu.
Vydáno:  2013
Autor:  STÚ‐E s.r.o.

Metodika hodnocení pokroku při plnění vnitrostátních cílů energetické účinnosti podle směrnice EED, dodatečná opatření

Informační materiál je určen jako podklad pro MPO a další resorty k plnění „Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2012/27/EU ze dne 25. října 2012 o energetické účinnosti, o změně směrnic 2009/125 a 2010/30/EU a o zrušení směrnic 2004/8/ES a 2006/32/ES“, konkrétně přílohy XIV, část 2.2(b), kde se pro úspory na straně konečné spotřeby energie vyžaduje, aby NAPEE I a NAPEE II obsahoval výsledky dosažené při plnění cíle v oblasti úspor v konečné spotřebě energie.
Vydáno:  2013
Autor:  ENVIROS, s.r.o.

Metodika přípravy a realizace energeticky úsporných projektů řešených metodou EPC u příspěvkových organizací

Metoda EPC je jedním z nejefektivnějších nástrojů snižování spotřeby energie v organizacích. V publikaci je navržen postup realizace projektů u příspěvkových organizací tak, aby jednotlivé procesy byly v souladu se pravidly a zásadami státního rozpočtu. Informace zejména pro veřejnou správu a větší podniky o tom, jak lze financovat energeticky úsporné projekty bez vlastních investičních prostředků za použití prostředků z budoucích úspor energie.

MEZINÁRODNÍ ENERGETICKÁ ROČENKA 2013

Energetika, uhelné hornictví, kapalná paliva, plynárenství, elektroenergetika, statistika.
Již 15.ročník „Mezinárodní energetická ročenka – 2013. Záměrem autorů je poskytnout široké energetické veřejnosti aktualizované základní informace o energetice nejen České republiky, ale i celého světa s důrazem na země EU. Kniha obsahuje základní informace o světové, evropské a české energetice, v členění na energetiku, uhelný průmysl, kapalná paliva, plynárenství, elektroenergetiku, emise a obnovitelné zdroje.
Vydáno:  2013
Autor:  Spolupráce Ministerstva průmyslu a obchodu, Agentury ČSTZ, s.r.o. a společnosti VICONTE s.r.o.

Možnosti úspor energie ve velkých výrobnách

Informační materiál obsahuje analýzu energetické účinnosti při výrobě elektřiny a tepla v České republice, se zaměřením na sektor uhelných výroben energie. Je určen jako podklad k přípravě opatření vedoucích ke zvýšení účinnosti těchto dvou nejdůležitějších energetických přeměn.
Vydáno:  2013
Autor:  VUPEK-ECONOMY, s.r.o.

Novelizace Národního akčního plánu energetické efektivnosti, NAPEE II

Informační materiál je určen zejména jako podklad pro státní správu k plnění „Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2012/27/EU ze dne 25. října 2012 o energetické účinnosti, o změně směrnic 2009/125 a 2010/30/EU a o zrušení směrnic 2004/8/ES a 2006/32/ES“, konkrétně jejího článku 24, odst. 2 a článku 7, odst.9.
Vydáno:  2013
Autor:  ENVIROS, s.r.o.

PRŮZKUM FONDU BUDOV A MOŽNOSTÍ ÚSPOR ENERGIE

Cílem studie je stanovení možné úspory konečné spotřeby energie pro bytový fond ČR a investiční náročnosti dosažení této úspory. Na modelu pro budovy ve stávajícím stavu jsou následně testována úsporná opatření ve formě celkové renovace budovy na různé energetické standardy.
Rešerše stávajících studií a výpočtové ověření pro rezidenční budovy.
Vydáno:  2013
Autor:  Šance pro budovy

Příprava podkladů pro akční plán

Cílem této zprávy je příprava podkladů pro akční plán energetické účinnosti z hlediska vyhodnocení podpořených projektů úspor energie v rámci významných programů energetické efektivnosti, které jsou financované v rámci Operačních programů, zejména MPO a MŽP ze SCF EU anebo z prodeje jednotek přiděleného množství tzv. emisních kreditů financovaného programu Zelená úsporám.

REFERENČNÍ BUDOVY PODLE METODICKÉHO RÁMCE

Publikace obsahuje rozbor, vymezení a ověření parametrů „REFERENČNÍ BUDOVY PODLE METODICKÉHO RÁMCE“ podle Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2010/31/EU zapracované do české legislativy. Publikace je určena pro energetické auditory, poradenská střediska EKIS, energetické konzultanty a experty, státní a místní správu, projektanty a podnikatele.
Vydáno:  2013
Autor:  STU-É

Typový příklad analýzy nákladů a přínosů ve vztahu k opatření na podporu účinnosti při dálkovém vytápění a chlazení ve statutárním městě

Publikace je zaměřena na problematiku analýzy nákladů a přínosů ve vztahu k opatřením na podporu zvyšování účinnosti systémů vytápění a chlazení a to zejména ve statutárních městech, kde je různorodá struktura předmětných systémů, počínaje individuálními až po centralizované.
Za tím účelem je provedena vzorová analýza nákladů a přínosů centrální a decentrální koncepce zásobování teplem a chladem, respektující všechny dostupné zdroje nabídky ve vztahu k poptávce, včetně volby parametrů topného média a primárních zdrojů energie. Produkt je určen energetickým manažerům a konzultantům středisek EKIS.
Vydáno:  2013
Autor:  ENERGO- ENVI, s.r.o.

UŽITÍ OZE A REÁLNÝ PODÍL V ČESKÝCH BUDOVÁCH

Publikace je zaměřena na obnovitelné energie a netradiční účinné technologie integrované do budovy a snižující měrnou potřebu primární energie. Je určena pro energetické auditory, poradenská střediska EKIS, energetické konzultanty a experty, státní a místní správu, projektanty a podnikatele.
Vydáno:  2013
Autor:  STÚ‐E, s.r.o.

Validace výpočetních pomůcek pro hodnocení energetické náročnosti budov podle vyhlášky 78/2013 Sb.

Počet vydávaných průkazů energetické náročnosti budovy (PENB) v současnosti roste a význam PENB se zvyšuje v souvislosti s povinností přikládat PENB nejen v dokladové části dokumentace pro stavební povolen ale i při prodeji a pronájmu nemovitostí, kde ovlivňuje i její tržní hodnotu. Důsledkem toho je vývoj komerčních i nekomerčních výpočtových nástrojů, které v různé míře řeší tento výpočet a pomáhají zpracovateli PENB (tento výpočet provést. Na trhu se objevují a budou objevovat výpočetní pomůcky od jednoduchých on-line pomůcek určených ke zpracování dílčích výpočtů až po komplexní nástroje, jejichž výstupem je kompletní průkaz energetické náročnosti budovy obsahující textovou i grafickou část PENB.
Za výsledky uvedené v PENB nese plnou zodpovědnost energetický specialista bez ohledu na použitý výpočtový nástroj. S ohledem na význam výpočtu je však nutné
energetickým specialistům poskytnout možnost ověření si funkčnosti používaného výpočtového nástroje nezávislým otestováním a vývojářům výpočtových nástrojů poskytnout jednotnou metodiku ověření, zda algoritmy a postupy jejich výpočtu dávají relevantní výsledky.
Vydáno:  2013
Autor:  ČVUT v Praze, Fakulta stavební, Katedra technických zařízení budov

Zpráva o výpočtu nákladově optimálních úrovní minimálních požadavků na energetickou náročnost budov a prvků budov

Tato zpráva prezentuje výsledky nákladově optimalizačních výpočtů podle směrnice EP a Rady 2010/31/EU, o energetické náročnosti budov.
Kromě hledání ekonomicky nejpříznivějšího stavu při co nejnižší spotřebě energie má zajištění nízké energetické náročnosti budovy formou zkvalitnění tepelně-technických parametrů obálky budovy a použití kvalitních efektivních technologií další pozitivní efekty pro vlastníka a uživatele objektu. Jde zejména o zvýšení nezávislosti na potřebě paliv, lepší teplotní komfort, vyšší kvalitu vnitřního vzduchu při použití vhodného systému větrání a o snížení rizika navýšení provozních nákladů na energie při jejich zdražení.
Vydáno:  2013
Autor:  MPO ČR, Seven, o.p.s.

Metodika: Příprava komunikační strategie k regionálním integrovaným systémům nakládání a odpady zahrnující energetické využívání odpadů

Pro naplňování strategie omezení skládkování a maximalizace recyklace a využití energetického potenciálu odpadu je nutno v ČR vybudovat nová zařízení pro nakládání s odpady. Zařízení pro energetické využití odpadu a další zařízení pro úpravu a přepravu odpadů a jejich další zpracování budou součástí tzv. integrovaných systémů nakládání s odpady (ISNO). Účelem této metodiky je tedy poskytnout zástupcům samosprávy obcí i krajů základní návod, jak efektivně a účelně komunikovat téma koncepce ISNO s veřejností a s ostatními zainteresovanými stranami. Dokument by měl napomoci při stanovení konkrétní komunikační strategie daného subjektu, při výběru vhodných komunikačních kanálů a při návrhu efektivní komunikace s významnými zainteresovanými stranami.
Vydáno:  2012
Autor:  Institut URMO, Svaz města a obcí

Costs, Benefits and Values of Green Buildings

Studie je k dispozici také v češtině.

The professional design study specific to the Czech Republic; which would quantify the differences in the up-front cost and both short and long-term values of new green buildings relative to typical regional practices. Based on the results of our study it seems that developers and owners can afford green projects within typical project budgets and that these projects represent real value for money.
Vydáno:  2012
Autor:  Czech Green Building Council

MALÉ TEPLOVODNÍ KOTLE NA PEVNÁ PALIVA; spalování pevných paliv po roce 2013

Struktura vytápění domácností ovlivňuje kvalitu ovzduší v prostředí, ve kterém žijeme. Lokální topeniště na pevná paliva, a především kotle na uhlí, přispívají významným způsobem ke znečištění ovzduší. Dále produkují enormní množství oxidu siřičitého, oxidu uhelnatého a oxidu dusíku. Tato topeniště pracují s nízkou teplotou spalování a tak nedokonale spalují. Jejich emise jsou vypouštěny v nízké výšce nad zemí, a proto nás nejvíce obtěžují.
Vydáno:  2012
Autor:  Ing. Zdeněk Lyčka,

Metodika energetického posudku pro jednotlivé vyjmenované případy, v zákoně č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií, ve znění pozdějších předpisů

Zákon č.318/2012 ze dne 19.7.2012, jenž nabývá účinnost 1.1.2013, zavádí do praxe nový nástroj k identifikaci úspor energie a k posouzení plnění předem stanovených technických, ekonomických a ekologických parametrů určených zadavatelem – Energetický posudek.

Metodika kontrol průkazů energetické náročnosti budov

Publikace je přednostně určena k metodickému a věcnému sjednocení kontrolní činnosti týkající se PENB prováděné dotčenými orgány státní správy při ochraně státních zájmů chráněných zákonem č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií.
Účelem je zajistit kvalitní a bezpečné provádění zákona, zejména udržení potřebné kvality energetických průkazů a energetických posudků podle tohoto zákona.
Vydáno:  2012
Autor:  Ing. Jiří Šála, CSc., a kol.

MEZINÁRODNÍ ENERGETICKÁ ROČENKA 2012

Energetika, uhelné hornictví, kapalná paliva, plynárenství, elektroenergetika, statistika.
Již čtrnáctý ročník „Mezinárodní energetická ročenka – 2012. Záměrem autorů je poskytnout široké energetické veřejnosti aktualizované základní informace o energetice nejen České republiky, ale i celého světa s důrazem na země EU. Kniha obsahuje základní informace o světové, evropské a české energetice, v členění na energetiku, uhelný průmysl, kapalná paliva, plynárenství, elektroenergetiku, emise a obnovitelné zdroje.
Vydáno:  2012
Autor:  Spolupráce Ministerstva průmyslu a obchodu, Agentury ČSTZ, s.r.o. a společnosti VICONTE s.r.o.

NOVÉ ENERGETICKÉ POŽADAVKY NA BUDOVY ANALÝZA BARIÉR V OBLASTI LEGISLATIVY A NÁVRH MOŽNOSTI JEJICH ODSTRANĚNÍ

Novela zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, provedená zákonem č. 318/2012 Sb. přejímá (transponuje) do českého právního řádu druhou evropskou energetickou směrnici 2010/31/EU a nabývá účinnosti dnem 1. ledna 2013. Nové požadavky a povinnosti, které novelizovaný zákon o hospodaření energií ukládá, představují rozsáhlé a výrazné změny při stavbě, provozování a prodeji budov. K naplnění novely zákona o hospodaření energií v praxi patří další prováděcí právní předpisy.

PASIVNÍ DOMY 2012

Navrhování kvalitních budov není problémem výlučně technickým, ale ve značné míře problémem společenským – jak budou nová řešení přijata, jak se podaří zpřísnit energetické požadavky, jak se nastaví motivující daňová zvýhodnění nebo dotační programy, pokud budou v nějaké míře potřebné.

Pravidla pro hospodárné užití energie

Cílem tohoto produktu je vymezit pravidla ve formě doporučení pro hospodárné užití energie v budově, která nepodléhá požadavkům na energetickou náročnost budovy podle zákona č. 406/2000 Sb., resp.ve znění novely tj. zákona č. 318/2012 Sb.
Vydáno:  2012
Autor:  Vít KLEIN, Ph.D.; vit.klein@volny.cz

SVĚTELNÉ ZDROJE A SVÍTIDLA PRO VEŘEJNÉ OSVĚTLENÍ V ROCE 2012

Cílem publikace je informovat širokou veřejnost o možnostech využití nových typů světelných zdrojů (typu LED) ve veřejném osvětlení a jejich porovnání s dosud nejrozšířenějšími zdroji – vysokotlakými sodíkovými výbojkami. Část publikace se také věnuje probíhajícím změnám v parametrech a konstrukci nových typů LED svítidel pro veřejné osvětlení a prognózami jejich budoucího vývoje.
Publikace je určena zástupcům měst a obcí, dotčeným pracovníkům na obecních a městských úřadech, ale poslouží i projektantům osvětlení, pracovníkům technických služeb. Problematika je nicméně formulována zjednodušeně, aby byla srozumitelná široké laické veřejnosti.
Vydáno:  2012
Autor:  Seven, o.p.s.

Šetrné budovy - náklady, výhody a hodnoty

The study is available in english language.

Profesionální projektová studie, která se zabývá konkrétní situaci v České republice, kvantifikuje rozdíly v počátečních nákladech a krátkodobé i dlouhodobé hodnoty šetrných budov ve srovnání s běžnými postupy v regionu. Ze studie vyplývá, že developeři a majitelé si mohou dovolit realizovat šetrné projekty i v rámci stávajících rozpočtů, a že tyto projekty nabízejí velmi dobrý poměr ceny k užitné hodnotě.
Vydáno:  2012
Autor:  Česka rada pro šetrné budovy

Zpracování metodiky energetického posudku pro projekty realizované v rámci dotačních programů podpory ze státních, evropských finančních prostředků nebo finančních prostředků

Zákon č.318/2012, jenž nabývá účinnosti 1.1.2013, zavádí do praxe nový nástroj k identifikaci a ověření úspor energie a k posouzení plnění předem stanovených technických, ekonomických a ekologických parametrů určených zadavatelem – Energetický posudek.
Publikace obsahuje metodiku postupu vyhotovení energetického posudku pro dva v zákoně definované případy, kdy stavebník, společenství vlastníků jednotek nebo vlastník budovy nebo energetického hospodářství musí zajistit vypracování energetického posudku.

BUDOVY S TÉMĚŘ NULOVOU POTŘEBOU

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2010/31/EU ze dne 19. května 2010 o energetické
náročnosti budov zavedla pojem budov s téměř nulovou potřebou energie. „Budovou s téměř nulovou potřebou energie“ je budova, jejíž energetická náročnost je velmi nízká. Téměř nulová či nízká potřeba požadované energie by měla být ve značném rozsahu pokryta z obnovitelných zdrojů, včetně energie z obnovitelných zdrojů vyráběné v místě či v jeho okolí.
Publikace je určena pro energetické auditory, poradenská střediska EKIS, energetické konzultanty a experty, státní a místní správu, projektanty a podnikatele.
Vydáno:  2011
Autor:  ARCADIS Project Management s.r.o.

ČSN EN 16001 –Systémy managementu hospodaření s energií

V roce 2010 byla uvedena do praxe zcela nová norma CSN EN 16001 – Systémy managementu hospodaření s energií – Požadavky s návodem k použití.
Tato norma si klade za cíl přispět ke snižování energetické náročnosti hospodářství a úzce souvisí s normami zavádění autorizace systému managementu jako je ISO 9001 a ISO 14001. V brzké budoucnosti lze očekávat zavedení akreditace této evropské normy a předpisu do národní praxe v oblasti zvyšování účinnosti užití energie.
pro energetické auditory, poradenská střediska EKIS, energetické konzultanty a experty, státní a místní správu, projektanty a podnikatele.
Vydáno:  2011
Autor:  ENERGO-ENVI, s.r.o.

Diverzifikace systému CZT cesta k vyšší konkurenceschopnosti

Publikace je zaměřena na jeden z aktuálních problému naší energetiky, kterým bezesporu je oblast zásobování teplem se všemi jeho neduhy i přednostmi. Vzhledem k tomu, že v České republice jsou vysoce rozvinuty systémy centralizovaného zásobování teplem, je třeba hledat efektivní cesty k jejich racionalizaci a vyšší hospodárnosti a zajištění cenové přijatelnosti zabezpečení potřeb odběratelů tepla z těchto systému.
Vydáno:  2011
Autor:  Energo Envi s.r.o.

DOSTAVBA JADERNÉ ELEKTRÁRNY TEMELÍN

Dvojjazyčná publikace ČJ/AJ.
Publikace představuje jeden z možných pohledů na dostavbu 3. a 4. bloku JET a v rámci tohoto názoru uvádí hlavní důvody a přínosy této dostavby.
Vydáno:  2011
Autor:  TOP EXPO, s.r.o.

DŘEVNÍ PELETA II spalování v malých zdrojích tepla

Kniha o dřevní peletě a jejím spalování. Autor se pokouší vysvětlit populární formou zákonitosti procesu spalování a tvorby škodlivin, principy stanovení účinnosti kotlů, či konstrukční parametry a provozní vlastnosti peletových kotlů a jejích podstatných částí. Tato kniha chce být praktickou pomůckou pro ty, kteří se spalováním dřevních pelet přicházejí do styku a mají zájem se s touto problematikou seznámit podrobněji.

Energy for Sustainable Development III: Energy Savings - Economics and Links to other Policies

Anglicky.
Třetí publikace z řady Energy for Sustainable Development (předešlé vyšly v roce 2005 a 2010) obsahuje soubor vědeckých příspěvků českých a rakouských autorů většinou aktivně působících v rámci Česko-rakouské expertní skupiny pro energetiku (CZ-AT EEG).

The third book titled Energy for Sustainable Development (the other two were published in 2005 and 2010) contains a selection of papers by Czech and Austrian authors mostly active in the CZ-AT EEG (Czech-Austrian Energy Expert Group).

EPC kuchařka pro zákazníky

Základní informace o metodě EPC. Způsob, jak lze provést energeticky úsporná opatření, zejména na majetku obce, bez vlastních investic. Dodavatelská firma smluvně zaručí takovou úsporu na provozních nákladech, která pokryje splátky na investice dodavatele.
Vydáno:  2011
Autor:  Seven o.p.s.

EPC metodika přípravy a realizace energeticky úsporných projektů

Energetické služby se zárukou (z angl. Energy Performance Contracting, také EPC) představují velmi efektivní nástroj realizace úsporných opatření. Jedná se o komplexní službu, která umožňuje realizovat úspory nákladů v energetickém hospodářství bez nutnosti vynaložení potřebných investičních prostředků v době instalace opatření s tím, že dosažení očekávaného výsledku v podobě očekávaných úspor energie je vybraným poskytovatelem energetických služeb smluvně zaručeno.
Vydáno:  2011
Autor:  MPO

EPC vzorová smlouva

Vzorová smlouva pro uzavírání smluvních vztahů s poskytovateli energetických služeb se zárukou (metoda EPC).
Energetické služby se smluvně zaručenou úsporou (se zárukou) jsou zaměřeny na snižování provozních energetických nákladů v budovách, komplexech budov, provozních areálech. S výhodou lze metodu EPC využít na snížení provozních úspor nejen na budovách či veřejném osvětlení v majetku obcí nebo krajů.
Vydáno:  2011
Autor:  MPO

GEMIS 4.6 - uživatelská příručka

GEMIS je výpočtový program, který je účinným nástrojem pro zjištění environmentálních a ekonomických důsledků, které mohou vznikat v případě uskutečnění investičních záměrů, opatření i systémových změn v oblasti energetických a látkových přeměn v nejrůznějších průmyslových oborech a dopravě.
Vydáno:  2011
Autor:  CityPlan, s.r.o

Geotermální energie - zdroje, využití, technologie

Geotermální energie je označení pro různé druhy tepelných energií, které jsou spjaty s tělesem naší planety Země. Lidstvo se jí teprve v posledních sto letech začíná učit využívat, i když je pravdou, že již od dávnověku člověk třeba znal teplé či horké minerální prameny a jejich příznivé působeni na člověka.
Vydáno:  2011
Autor:  Ing. Vlastimil Myslil, CSc.

Klimatologické údaje 2010 a 1. pol. roku 2011

Publikace obsahuje vstupní podklady pro monitorování a vyhodnocování efektivnosti využívání energie v budovách.
Nově jsou uvedeny klimatické údaje za rok 2010 a první pololetí roku 2011, umožňující stanovení potřeby tepla a její
kontrolu. Publikace je určená pro zpracování energetických auditů, hodnocení demonstračních projektů, pro monitorování
a vyhodnocování opatření ke zvýšení energetické účinnosti budov.
Vydáno:  2011
Autor:  ARCADIS Project management s.r.o.

Metodika přípravy a realizace energeticky úsporných projektů řešených metodou EPC u organizací ve státním sektoru

V rámci publikace je navržena metodika využití metody EPC jako jednoho z nejefektivnějších nástrojů snižování spotřeby energie v organizacích ve veřejné sféře, zejména ve státním sektoru. V publikaci je navržen postup realizace projektů metodou EPC u příspěvkových organizací tak, aby jednotlivé procesy byly v souladu s pravidly a zásadami státního rozpočtu. Součástí publikace je proto také podrobná analýza současného legislativního rámce.
Vydáno:  2011
Autor:  Seven, o.p.s.

MEZINARODNI ENERGETICKA ROČENKA 2011

energetika • uhelné hornictví • kapalná paliva • plynárenství • elektroenergetika • statistika. Záměrem autorů je poskytnout široké energetické veřejnosti aktualizované základní informace o energetice nejen České republiky, ale i celého světa s důrazem na země EU
Vydáno:  2011
Autor:  MPO, CONTE spol. s r.o., Agentura ČSTZ, s.r.o.

Mikrokogenerace – efektivní nástroj stability a bezpečnosti dodávek energie

Cílem této publikace je seznámit širší odbornou veřejnost s problematikou mikrokogenerace, jejími výhodami
ale i úskalími spojenými s realizací. Dalším cílem je prezentace možné úlohy v oblasti zvyšování stability a
bezpečnosti dodávek energie, současnou nabídkou těchto zařízení na trhu, technickými charakteristikami,
systémovými vlivy a nákladovosti.
Vydáno:  2011
Autor:  Energo Envi s.r.o.

NÁKLADOVĚ OPTIMÁLNÍ ÚROVNĚMINIMÁLNÍCH POŽADAVKŮ NA ENERGETICKOU NÁROČNOST BUDOV

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2010/31/EU ze dne 19. května 2010 o energetické náročnosti budov zavádí pojem nákladově efektivních nebo nákladově optimálních úrovní energetické účinnosti či šířeji energetické náročnosti budov. Stanovuje povinnost členských států definovat minimální požadavky na energetickou náročnost budov a prvků budov. Tyto minimální požadavky by měly být stanoveny za účelem dosažení nákladově optimální rovnováhy mezi investicemi a náklady na energii uspořenými během životního cyklu budovy.
Publikace je určena pro energetické auditory, poradenská střediska EKIS, energetické konzultanty a experty, státní a místní správu, projektanty a podnikatele.
Vydáno:  2011
Autor:  ARCADIS Project Management s.r.o.

Přehled implementace Směrnice o ecodesignu a požadavků na energetickou efektivnost vybraných skupin výrobků

V roce 2005 byla orgány Evropské unie přijata relativně přelomová Směrnice 2005/32/EU, která udělila exekutivnímu orgánu EU - Evropské komisi zásadní pravomoc definovat kvalitativní požadavky na environmentální aspekty výrobků a zařízení využívajících při svém provozu energii - energetických spotřebičů (v ang. „Energy using Products“ – „EuP“) .
Vydáno:  2011
Autor:  Seven, o.p.s.

Publikace obnovitelné zdroje energie 2011

Cílem této brožury je poskytnout ucelený rámcový přehled o obnovitelných zdrojích energie a ukázat možnosti úspor a výroby čisté energie.
Vydáno:  2011
Autor:  Krajská hospodářská komora Střední Čechy

Sborník ČESKÉ ENERGETICKÉ A EKOLOGICKÉ STAVBY A PROJEKTY 2009 – 2010

Dvojjazyčná publikace ČJ/AJ
Publikace je sborník soutěže Český energeticko-ekologický projekt roku.
Klade si za cíl prezentaci nejen nejlepších nízkoenergetických a pasivních staveb a projektů oceněných odbornou porotou soutěže Český energeticko-ekologický projekt 2009, ale představit nejnovější trendy nízkoenergetického a pasivního stavění.
Vydáno:  2011
Autor:  TOP EXPO, s.r.o.

STUDIE: TRANSAKČNÍ NÁKLADY PROGRAMŮ NA PODPORU ENERGETICKÉ EFEKTIVNOSTI

Studie analyzuje efektivnost vybraných programů na podporu energetické efektivnosti z hlediska teorie transakčních nákladů. Do hodnocení je tedy zahrnuta nejen výše alokovaných prostředků, ale také další náklady vznikající jak na straně administrátorů programů, tak na straně žadatelů a příjemců dotace.
Vydáno:  2011
Autor:  Seven, o.p.s.

TECHNICKÉ A EKONOMICKÉ POSOUZENÍ VYUŽITÍ SOLÁRNÍ ENERGIE V SOUSTAVÁCH ZÁSOBOVÁNÍ TEPLEM S VÝTOPENSKÝM REŽIMEM VYUŽÍVAJÍCÍCH ZEMNÍ PLYN

Využití solárního tepla v soustavách CZT pracujících ve výtopenském režimu neovlivňuje jejich účinnost a je jedním z možných způsobů snížení spotřeby fosilních paliv v sídelních celcích s potenciálem souvisejícím s pokračujícími evropskými snahami o naplnění závazku minimálního podílu OZE na konečné spotřebě energie. V ČR se solární CZT dostaly do centra pozornosti pouze v souvislosti se extrémními snahami komerční firmy nahradit v řadě obcí funkční CZT solárními soustavami se 100% solárním pokrytím.

Teplo a jak na to

Jak energteický komfort ovlivňuje náš život. Teplo … Další ze základních pojmů v energetice, který vnímáme, aniž bychom se jeho obsahem a definicí nějak zabývali. A dále energie – úspory. Valí se to na nás ze všech stran. Šetřit se musí. Už je jedno, jestli penězi, energií, v podstatě vším. I teplem.
Vydáno:  2011
Autor:  JMM CS, s.r.o.

Vzdělávací průvodce nejen očima studentů

Ropa, uhlí, zemní plyn, biomasa, bioplyn, slunce, voda vítr, EVO, jádro a potenciál energetických úspor - 33 zajímavých míst v energetice a potenciál energetických úspor. Cílem tohoto produktu je populárně prezentovat celé průmyslové energetické odvětví a vzbudit tak zájem studentů středních škol o obor, který se potýká s nedostatkem pracovníků. Publikace je určena pro širokou veřejnost, energetické a environmentální poradce, učitele i žáky všech typů škol, kteří hledají nové informace a chtějí vědět víc.
Vydáno:  2011
Autor:  Mgr. Radovan Šejvl

Technická zpráva o projektu „Databáze referenčních klimatických roků pro území ČR“

ČHMÚ nabídl rozšířit stávající databázi šesti referenčních klimatických roků a vytvoření 1 nového páteřního referenčního klimatického roku pro oblast Českomoravské vysočiny a 5 doplňkových referenčních klimatických roků. Dále také vytvoření a provozování internetové aplikace pro poskytování RKR na úrovni katastrů s rozlišením výškových pásem nejméně 100 m bez dalších poplatků ze strany uživatelů.
Vydáno:  2010
Autor:  Český hydrometeorologický ústav

Bioodpad - bioplyn - energie

Bioplyn vyrobený z odpadů je považován za obnovitelný zdroj energie a elektrickou i tepelnou energii z něj vyrobenou za energie z obnovitelných zdrojů. Každý využitý kilojoule tepla a kilowatthodina elektřiny vyrobených z bioplynu vzniklého rozkladem odpadů nahradí určité množství neobnovitelného paliva, které by bylo jinak potřeba na jejich výrobu. Tato publikace chce zejména podpořit vznik dalších bioplynových stanic a změnit negativní názor veřejnosti na bioplynové stanice.

Efektivní využití důlních plynů v systémech zásobování elektřinou a teplem

Cílem tohoto produktu je propagace energetických projektů, které přispívají k zvyšování energetické efektivnosti užití energetických zdrojů, v tomto případě pak druhotných primárních energetických zdrojů, jejichž potenciál doposud není dostatečně využíván. Jsou zde prezentovány realizované i připravované projekty využití důlního plynu pro energetické účely, konkrétně pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla na bázi plynových motorů. Další implementace užití důlního plynu pro účely kogeneračního způsobu výroby tepla a elektřiny je nanejvýše žádoucí a je třeba ji dále rozvíjet tak, aby byl maximálně využit disponibilní potenciál důlního plynu.
Vydáno:  2009
Autor:  Tebodin Czech Republic, s.r.o.

Energetická náročnost budov

Publikace přehledným a srozumitelným způsobem objasňuje pojmy a stávající předpisy související s požadavky na energetickou náročnost budov. Vysvětluje obsah pojmů (průkaz energetické náročnosti budovy, energetický štítek obálky budovy, energetický audit, výpočet tepelných ztrát budovy, vyhodnocení termovizního měření či výpočet energetické náročnosti pro program Zelená úsporám) a rozdíly mezi nimi. Publikace je určena především pracovníkům stavebních úřadů, kteří se s touto problematikou ve své praxi setkávají. Zároveň chce pomoci drobným stavebníkům a soukromým investorům, kteří připravují projekt nové stavby či rekonstrukce domu.
Vydáno:  2009
Autor:  EkoWATT

Energetické zplyňování a jeho cesta k vyšší účinnosti a energetickému využití odpadů

Publikace čtivou popularizační formou přináší ucelený přehled stávajících i nově vyvíjených technických systémů pro energetické využití odpadů a přehled vývojových projektů směřujících k decentralizovanému, ekologicky šetrnému a energeticky vysoce účinnému využití odpadů ve formě tolik ceněné elektrické energie i tepla.
Vydáno:  2009
Autor:  Mgr. Radovan Šejvl

Katalog typických stavebních detailů, část 2

Tato publikace obsahuje výkresy stavebních detailů s kvantifikací tepelných mostů. Ty jsou vyjádřeny jednak graficky zobrazením rozložení teplot v detailu a dále numericky pomocí teplotního faktoru, nejnižší povrchové teploty a lineárního činitele prostupu tepla. Publikace je určená projektantům, odborným poradcům, stavebníkům i široké
veřejnosti, která má zájem na kvantifikaci tepelných mostů.
Vydáno:  2009
Autor:  Energy Consulting Service, s.r.o.

Katalog vlastních spotřeb elektroinstalačních prvků v rozvodech elektrické energie

Elektroinstalační jistící, měřící, kontrolníaj. prvky jsou nedílnou součástí rozvodů el. energie. Jako každé elektrotechnické zařízení mají určitou vlastní spotřebu el. energie. Současný projekt se zaměřil na vytvoření webové prezentace shrnující vyhodnocení vlastních ztrát elektroinstalačních prvků a tato publikace je chápána jako její doprovodná technická zpráva. V publikaci proto navážeme na předchozí publikaci „Katalog vlastních spotřeb měřících, jistících a regulačních prvků v rozvodech elektrické energie“ vydanou a zveřejněnou zde v roce 2008.
Vydáno:  2009
Autor:  Energy Consulting Service, s.r.o.

Klimatologické údaje 2009

Publikace obsahuje vstupní podklady pro monitorování a vyhodnocování efektivnosti využívání energie v budovách. Jsou zde uvedeny klimatické údaje za rok 2008 a první pololetí roku 2009, umožňující stanovení potřeby tepla a její kontrolu.
Navazuje na údaje v publikaci „Podklady pro hodnocení projektů – klimatologické údaje“ vydané v roce 1997 a na
údaje v publikacích „Technické podklady pro monitorování a vyhodnocování efektivnosti využívání energie klimatologické
údaje“ vydané v letech 1999 až 2006. Výchozími podklady byly denní a měsíční přehledy počasí od 1. ledna 2008 do 31. srpna 2009, získané pro jednotlivé lokality od ČHMÚ. Údaje jsou zpracovány ve smyslu pravidel pro vytápění stanovených vyhláškou Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) č. 194/2007 Sb., kterou se stanoví pravidla pro vytápění a dodávku teplé užitkové vody...
Vydáno:  2009
Autor:  ARCADIS project management, s.r.o.
« | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | »