MPO Efekt - energie efektivně
 INFORMAČNÍ PORTÁL Ministerstva průmyslu a obchodu
    O PODPOŘE ENERGETICKÝCH ÚSPOR A VYUŽITÍ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE

Internetová poradna i-EKIS

i-ekis-Internetové energetické konzultační střediskoPoradna i-EKIS slouží pro zodpovídání dotazů z oblasti úspor energie a využívání obnovitelných energetických zdrojů. Od roku 2001, kdy byla poradna spuštěna, zde bylo zodpovězeno několik tisíc dotazů. Poradna umožňuje vyhledávat v databázi zodpovězených dotazů. Možná, že právě zde najdete informace, které potřebujete. Dříve než položíte nový dotaz, projděte zveřejněné odpovědi. V případě složitějších otázek, které vyžadují osobní konzultaci, kontaktujte některé středisko EKIS. Pokud nebudete se službami středisek EKIS spokojeni, napište nám na adresu efekt@mpo.cz.


zadejte číslo dotazu či klíčové slovo
VYHLEDAT ODPOVĚĎ V PORADNĚ I-EKIS

Nenašli jste odpověď? ZDE MŮŽETE POLOŽIT NOVÝ DOTAZ.

Zobrazit odpovědi k tématu 

Ceny energií, účtování tepla
Dotace a financování projektů
Elektřina
En. audity, en. průkazy a štítky budov
Energie z biomasy
Energie slunce – výroba elektřiny
Energie slunce – výroba tepla
Energie v obcích, městech, regionech
Energie vody
Energie větru
Kogenerace, trigenerace
Legislativa
Měření a regulace
Metoda EPC
Nízkoenergetické a pasivní domy
Ostatní
Osvětlení
Palivové články
Plyn
Příprava teplé vody
Tepelná čerpadla, geotermální energie
Uhlí
Úsporná opatření v průmyslu
Vytápění
Využití odpadního tepla
Větrání a rekuperace
Zateplování budov
cleaner

Odpovědi k tématu: Legislativa 

Zdravím Vás. Obracím se na Vás s dotazem na rozúčtování tepla v bytovém domě návazně na dotaz č. 658 ze dne 11.5.2005. Dotazuji se na uplatnění ust. § 4 odst. 4 vyhl., t.j.zda překročení spotřeby nad 40% se posuzuje k celkové spotřebě (t.j....
[ 27.3.09 - dotaz číslo: 13566 - téma: Ceny energií, účtování tepla, Legislativa ]

Dobrý den, nevím co bylo napsáno v Právu a nevzpomínám si, že bych pro Právo psal v lednu nějaký článek. Když se podíváte do vyhlášky č....
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - ]

Dobrý den, poprosil bych o zodpovězení otázky týkající se povinnosti dokládat průkaz ENB dle stavebního zákona k žádosti o stavební povolení či k ohlášení. V případě novostaveb či v případech uvedených v § 6a odst.8) z.č. 406/2006 Sb. není pochyb....
[ 23.3.09 - dotaz číslo: 13575 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov, Legislativa ]

Vážený pane, zákon o hospodaření energií uvádí 2 případy, kdy je povinnost zpracovat průkaz ENB, jeden z nich je uveden v §6a, odst. 2 písm. b):...
[ Odpovídá: - ]

V suterénu našeho družstevního domu jsou garáže, které byly dle projektu vybaveny otopnými radiátory a takto byl dům před třiceti lety i zkolaudován.Před asi deseti lety byly radiátory odpojeny od vnitřního rozvodu vytápění v domě....
[ 17.3.09 - dotaz číslo: 13511 - téma: Legislativa ]

Dobrý den, Vaše otázka se dotýká dvou problémů: teploty prostředí v garáži a ve zvýšené spotřebě tepla sousedících bytů. Současné automobily nejsou náročné na teplotu prostředí, ve kterém jsou garážované....
[ Odpovídá: - ]

Dobrý den,manžel koncem roku zprovoznil fotovoltaickou elektrárnu,ale narážíme na problém ohledně odpisování tohoto majetku....
[ 14.3.09 - dotaz číslo: 13341 - téma: Legislativa, Energie slunce – výroba elektřiny ]

Vážená paní, zahájení odpisů až po skončení pětiletých daňových prázdnin se zcela běžně používá a pro provozovatele je výhodné....
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - ]

Dobrý den, chtěl bych požádat o informaci zda musí být provedeno zateplení sklepních stropů u bytového domu s projektem, nebo jakýmkoliv auditem(posudkem)?...
[ 6.3.09 - dotaz číslo: 13128 - téma: Zateplování budov , Legislativa ]

Dobrý den Při projektování musí být splněny obecné požadavky na výstavbu dle vyhlášky č.137/1998Sb....
[ Odpovídá: - ]

Dobrý den.Chtěla bych se zeptat, jakou dokumentaci /podklady/ potřebuju k žádosti o udělení licence a zahájení provozu v podnikání v energetických odvětvích pro firmu /fyzickou osobu/? Děkuji za odpověď...
[ 26.2.09 - dotaz číslo: 13094 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny, Legislativa ]

Vážená paní, seznam podkladů, formuláře žádostí a další informace najdete na webu Energetického regulačního úřadu (ERÚ), www.eru.cz Držitelem licence může být fyzická osoba. ...
[ Odpovídá: - ]

Dobry den, muj dotaz neni primo z oblasti uspor, ale opravdu nevim, kam jinam se obratit. Pokud nemuzete dotaz zodpoved, prosim o zaslani kontaktu, kam se mohu obratit.Predem dekuji....
[ 18.2.09 - dotaz číslo: 12936 - téma: Legislativa ]

Dobrý den, nejdříve mi dovolte vysvětlit pravděpodobnou příčinu vašich závad....
[ Odpovídá: - ]

Dobrý den, obracím se na vás s žádosti o pomoc s nalezením konzultační společnosti, která působí v oblasti úspor energií. Jsme sdružením vlastníků bytových jednotek na Praze 7 a hledáme společnost, která by byla schopna:...
[ 12.2.09 - dotaz číslo: 12859 - téma: Dotace a financování projektů, Zateplování budov , Legislativa ]

Vážený pane, energetické audity mohou zpracovávat osoby se zvláštními zkouškami - jejich seznam je na www.mpo.cz. Většina těchto firem zároveň vyřizuje dotace či je pomáhá vyřizovat....
[ Odpovídá: - ]

Prosím o informaci jak je daněn roční příjem z prodané energie z fotovoltaické elektrárny....
[ 5.2.09 - dotaz číslo: 12596 - téma: Legislativa ]

Hezký den, je důležité seznámit se se zákonem č. 586/1992 Sb....
[ Odpovídá: - EKIS České Budějovice Energy Centre ]

Dobrý den, rozhodli jsme se pro rekonstrukci pan.domu a stím souvisí i výměna oken....
[ 5.2.09 - dotaz číslo: 12680 - téma: Ostatní, Dotace a financování projektů, Legislativa, En. audity, en. průkazy a štítky budov, Zateplování budov ]

Dobrý den. K získání podpory v rámci programu Panel je nutno splnit m.j. tyto podmínky: * a) panelový dům musí být na území České republiky,...
[ Odpovídá: - ]

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na výklad zákona 406/2000 Sb. a příslušných vyhlášek. Stavíme RD s vydáním stavebního povolení 4.8. 2008, kolaudovat však budeme až po 1.1....
[ 2.2.09 - dotaz číslo: 12509 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov, Legislativa ]

Dobrý den, zavazující právní výklad zákona/vyhlášky může dát pouze soud. Nicméně ve Vámi uváděném odkazu na MPO je, že budovy, které získaly stavební povolení před 1.1....
[ Odpovídá: - ]

Dobrý den, prosím můžete mi pomoci se základní definicí "malý a střední podnik" dle přílohy č.1 k Nařízení Komise č.70/2001 v platném znění? Moc děkuji na případný kontakt tam, kde by mi tuto přílohu mohli dát k dispozici....
[ 19.12.08 - dotaz číslo: 12216 - téma: Legislativa, Dotace a financování projektů ]

Za drobného, malého a středního podnikatele se považuje podnikatel, který zaměstnává méně než 250 zaměstnanců a jeho roční obrat nepřesahuje 50 milionů EUR nebo jeho bilanční suma roční rozvahy nepřesahuje 43 milionů EUR. ...
[ Odpovídá: - ]

Dobrý den, obracím se na vás s žádostí o radu a informace. Plánuji koupi menšího peletovacího stroje pro výrobu pelet k vlastní potřebě, ale i prodeji pelet....
[ 2.12.08 - dotaz číslo: 12015 - téma: Legislativa ]

Vážený pane, tohle je těžká otázka pro obyčejné poradce EKIS. Zákon 133/1985 Sb. o požární ochraně v § 4 píše: Členění provozovaných činností podle požárního nebezpečí...
[ Odpovídá: - ]

Dobrý den,manžel letos zprovozní fotovoltaickou elektrárnu a mě jako účetní zajímá do které odpisové skupiny bude jeho investice patřit.V úplném znění zákona jsem to nenašla,jsou tam pouze stavby elektráren ve 4 skupině.Děkuji za pomoc....
[ 3.11.08 - dotaz číslo: 9832 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny, Legislativa ]

Vážená paní, fotovoltaická elektrárna jako celek spadá do odpisové skupiny 4 “díla energetická“, kde je doba odepisování 20 roků....
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - ]

dobrý den rád bych se poinformoval přemýšlím o větrné elektrárně pro vlasní spotřebu a přebytek bych rád prodaval do elektrické sítě. Dočetl jsem se, že k prodávání je nutné mít živnostenský list, praxi v elektrine atd....
[ 3.11.08 - dotaz číslo: 11433 - téma: Energie větru, Legislativa ]

Vážený pane , pokud chcete elektřinu prodávat, jde o podnikání v energetice. Živnostenský list se zde nevydává, místo něho potřebujete licenci pro podnikání v energetice. Podmínky udělení licence upravuje zákon č....
[ Odpovídá: - ]

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda k udělení linence k provozu vodní elektrárny je dostačující, že tuto elektrárnu budu mít v pronájmu na dobu určitou (firma - právnická osoba-s.r.o....
[ 14.10.08 - dotaz číslo: 9564 - téma: Legislativa ]

Vážená paní , Podmínky udělení licence upravuje zákon č. 458/2000 Sb (o podnikání v energetice). Zde se uvádí: ...
[ Odpovídá: - ]

Dobrý den, můj dotaz se týká Průkazu energetické náročnosti budovy. Jsme bytové družstvo vlastnící obytný dům se zastavěnou plochou 711 m2 a s obytnou plochou 1655 m2. Okna byla již vyměněna před 2 roky, fasáda je pouze opravena (nezateplena)....
[ 10.10.08 - dotaz číslo: 9215 - téma: Legislativa ]

Vážený pane, zákon o hospodaření energií č. 406/2000 Sb. uvádí: §6a, odst. 2: ...
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - ]

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Chtěl bych postavit fotovoltaickou elektrárnu na pozemku kde je nyní louka. Panely bych chtěl postavit na betonové patky které budou jen položený na zemi....
[ 6.10.08 - dotaz číslo: 9359 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny, Legislativa ]

Vážený pane, na Váš dotaz nelze jednoznačně odpovědět, neboť výsledek závisí na dalších okolnostech, které nelze jednoduše taxativně vyjmenovat a klasifikovat. Podle stavebního zákona 183/2006 §2 odst....
[ Odpovídá: - ]

Dobrý den. Mám na Vás poněkud zapeklitou otázku, na kterou zatím marně hledám odpověď. Chystám se na svém rodinném domku postavit fotovoltaickou (sluneční) elektrárnu. Nejsem podnikatel, nemám živnost....
[ 15.9.08 - dotaz číslo: 2360 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny, Legislativa ]

Vážený pane, provoz fotovoltaické elektrárny je podnikáním, nikoli podle živnostenského zákona, ale podle zákona o podnikání v energetice. Váš dotaz byste tedy měl směřovat na instituce zabývající se podporou podnikání, nikoli na energetiku....
[ Odpovídá: - ]

Dobrý den, obrátila se na nás jako na majitele pozemku spol. ČEZ Distribuce s žádostí o zřízení věcného břemene pro ČEZ. Můžeme zřízení věcného břemene odmítnout? ...
[ 21.8.08 - dotaz číslo: 1921 - téma: Legislativa ]

Vážená paní, tohle je otázka spíše pro právníka než pro energetického poradce. V Energetickém zákoně je nicméně v § 59 (2) napsáno:...
[ Odpovídá: - ]

« | 1 | .. | 21 | 22
© MPO 2008. Kontakt na správce webu:
Realizoval: EkoWATT. Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect