MPO Efekt - energie efektivně
 INFORMAČNÍ PORTÁL Ministerstva průmyslu a obchodu
    O PODPOŘE ENERGETICKÝCH ÚSPOR A VYUŽITÍ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE

Publikace

V této rubrice najdete publikace vydané s podporou z Programu EFEKT - Státního programu na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie.

DŘEVNÍ PELETA II spalování v malých zdrojích tepla

Rok vydání: 2011
Velikost: 3.4 MB
Zdroj: Zdeněk Lyčka, LING Vydavatelství s.r.o.
Stáhněte zde:   1-text-ii.pdf

Ze strany obchodníků a výrobců je zákazník zahlcován informacemi o technické úrovni jejich výrobků. Ale jak reálné jsou tyto informace to se zpravidla nedozví. Proto vznikla tato kniha, která chce být praktickou pomůckou pro ty, kteří se spalováním dřevních pelet přicházejí do styku ve svých domovních kotelnách.
Požadavek efektivity a vysoké účinnosti transformace energie ukazuje na výhody využívání biomasy pro vytápění. Hlavními argumenty jsou využívání lokálních zdrojů a vysoká účinnost. Individuální vytápění dřevem, tedy biomasou, má dlouhou tradici a moderní krbová kamna nabízejí slušný uživatelský komfort a vysoký stupeň využití energie paliva. Protože je při spalování tuhých paliv velkým problémem příprava paliva a manipulace s ním, bylo nutné nalézt způsob úpravy biomasy pro spalování do formy, umožňující použití v moderních zařízeních s automatickou dopravou paliva do ohniště. Řešením se ukázala být peletizace.

Aktuality 

 • Seminář Problematika kvality elektřiny a přenášených výkonů z pohledu energetického specialisty

  08.09.2016 Pozvánka na seminář o problematice kvality elektřiny a přenášených výkonů z pohledu energetického specialisty
  Přednášek se zhostí odborníci z Fakulty elektrotechnické ZČU v Plzni a Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.
  Seminář je akreditován v rámci celoživotního vzdělávání členů ČKAIT a ohodnocen jedním bodem.

  Koná se v úterý 15. 11. 2016 v Praze, Novotného lávka 5 (budova ČSVTS)
  Stáhnout
 • Jak se stát osobou oprávněnou k instalaci vybraných zařízení využívajících energii z obnovitelných zdrojů

  07.02.2015 Pokyny pro získání oprávnění k instalaci kotlů a kamen na biomasu, solárních systémů a tepelných čerpadel.

  Zákon č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, upravuje povinnosti vlastníků budov při instalacích vybraných zařízení využívajících energii z obnovitelných zdrojů (OZE). Podle § 7 odst. (4) písm. b) tohoto zákona může instalovat kamna a kotle na biomasu, fotovoltaické a fototermické systémy, mělké geotermální systémy a tepelná čerpadla pouze oprávněná osoba.

 • METODA EPC - metodika financování a vzorová smlouva

  02.08.2012 MPO se snaží přispět k propagaci a rozšíření metody EPC (Energy Performance Contracting), která umožňuje výrazné snížení provzních nákladů na energie, a to obnovou potřebné technologie bez vlastních investic.


© MPO 2008. Kontakt na správce webu:
Realizoval: EkoWATT. Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect