MPO Efekt - energie efektivně
 INFORMAČNÍ PORTÁL Ministerstva průmyslu a obchodu
    O PODPOŘE ENERGETICKÝCH ÚSPOR A VYUŽITÍ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE

Internetová poradna i-EKIS

i-ekis-Internetové energetické konzultační střediskoPoradna i-EKIS slouží pro zodpovídání dotazů z oblasti úspor energie a využívání obnovitelných energetických zdrojů. Od roku 2001, kdy byla poradna spuštěna, zde bylo zodpovězeno několik tisíc dotazů. Poradna umožňuje vyhledávat v databázi zodpovězených dotazů. Možná, že právě zde najdete informace, které potřebujete. Dříve než položíte nový dotaz, projděte zveřejněné odpovědi. V případě složitějších otázek, které vyžadují osobní konzultaci, kontaktujte některé středisko EKIS. Pokud nebudete se službami středisek EKIS spokojeni, napište nám na adresu efekt@mpo.cz.


zadejte číslo dotazu či klíčové slovo
VYHLEDAT ODPOVĚĎ V PORADNĚ I-EKIS

Nenašli jste odpověď? ZDE MŮŽETE POLOŽIT NOVÝ DOTAZ.

Zobrazit odpovědi k tématu 

Ceny energií, účtování tepla
Dotace a financování projektů
Elektřina
En. audity, en. průkazy a štítky budov
Energie biomasy
Energie slunce – výroba elektřiny
Energie slunce – výroba tepla
Energie v obcích, městech a regionech
Energie větru
Energie vody
Kogenerace, trigenerace
Legislativa
Měření a regulace
Metoda EPC
Nízkoenergetické a pasivní domy
Ostatní
Osvětlení
Palivové články
Plyn
Příprava teplé vody
Tepelná čerpadla, geotermální energie
Uhlí
Úsporná opatření v průmyslu
Větrání a rekuperace
Vytápění
Využití odpadního tepla
Zateplování budov
cleaner

Odpovědi k tématu: Legislativa 

Dobrý den, pořídili jsme si komerční objekt, který je tvořen několika komerčními jednotkami, které pronajímáme....
[ 13.2.17 - dotaz číslo: 77513 - téma: Legislativa, Ceny energií, účtování tepla ]

Dobrý den, povinnost instalovat "měřiče" tepla platí jen pro bytové domy a víceúčelové stavby. Viz zákon č. 406/2000 Sb. v §7, odst....
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Praha Ekowatt ]

Dobry den, kupuji byt v novostavbe a jedna stena sousedi s nevytapenou komorou souseda. Ta je zateplena jen z venku (moje stena ne). Bojim se roseni a tepelnych ztrat, protoze nemam paku, jak donutit souseda alespon zavirat dvere do teto komory....
[ 8.2.17 - dotaz číslo: 77364 - téma: Legislativa ]

Dobrý den, pro tuto stěnu se musí dodržet tzv. součinitel prostupu tepla (čím nižší tím lepší) vnitřní stěna z vytápěného do nevytápěného prostoru musí mít U=0,6 W/m2K...
[ Odpovídá: Ing. Tomáš Krásný - EKIS Praha, Energetické poradenství ]

Přejí dobrý den, rád bych se zeptal, zda musí být energetický specialista pojištěn i když vlastní činnost zatím nevykonává. Tj. nezpracovává energetické audity, posudky, PENB, kontroly kotlů atd....
[ 6.2.17 - dotaz číslo: 77289 - téma: Legislativa ]

Vážený pane kolego, povinnost pojištění se vztahuje pouze na energetické specialisty provádějící energetický audit a posudek. Pro ostatní tato povinnost neplatí. Pojištění musí trvat po dobu výkonu činnosti. Viz §10 odst....
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Praha Ekowatt ]

Dobrý den, chtěl bych Vás v rámci EKIS požádat o radu v následující záležitosti. Byl jsem dotázán, zdali je nutno zpracovat PENB (a zdali musí plnit požadavky na ENB) v případě změny stavby před dokončením, když...
[ 2.2.17 - dotaz číslo: 77223 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov, Legislativa ]

Dobrý den, (níže odpověď pouze z pohledu "energetické náročnosti") pokud by nenastaly změny požadavcích v době podání žádosti o stavební povolení a žádosti o změnu stavby před dokončením,...
[ Odpovídá: Ing. Martin Varga - EKIS Bystřice pod Hostýnem ]

Dobrý den Od června roku 2014 provozujeme na střeše rodinného domu FVE 5.76kW na základě licence s připojením na distribuční síť a prodejem přebytků společnosti EON na základě smlouvy....
[ 16.1.17 - dotaz číslo: 76900 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny, Legislativa ]

Dobrý den, děkujeme za vaše dotazy. ad 1/: Jako držitel licence na výrobu elektřiny vykazujete údaje pouze OTE. Podrobnosti na webu OTE: https://www.ote-cr....
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Praha Ekowatt ]

Dobrý den, v projektu vytápění administrativní budovy na toaletách je uvedena výpočtová teplota 15°C, je to dle požadavku vyhlášky 194/2004....
[ 9.1.17 - dotaz číslo: 76749 - téma: Legislativa ]

Dobrý den, děkuji za dotaz. Dle mých zkušeností ohledně výpočtové vnitřní teploty v sociálních zařízení se řídím pro výpočet teplotních ztrát objektu a tím pádem dimenzování výkonu zdroje vnitřní výpočtovou...
[ Odpovídá: Ing. Lenka Tichopádová - EKIS Ostrava KEA ]

Dobrý den,
chci se zeptat zda je potřeba PENB na rekreační chatu, která neslouží pouze pro rodinnou rekreaci. Bude využívaná pouze v letních měsících.
Děkuji...

[ 3.1.17 - dotaz číslo: 76676 - téma: Legislativa ]

Dobrý den, z důvodu, že Vaší rekreační chatu nepoužíváte jen pro rodinnou rekreaci, ale v lením období tuto chatu pronajímáte, vztahuje se na Vás povinnost opatřit si PENB dle zákona 406/2000 v platném znění dle § 7a odst....
[ Odpovídá: Ing. Michal Hruška - EKIS Ústí nad Labem ]

Dobrý den, plánujeme na rok pronajmout garsonku ve starším rodinném domě. Musíme si kvůli tomu nechat zpracovat PENB? ...
[ 29.12.16 - dotaz číslo: 76684 - téma: Legislativa ]

Dobrý den, děkujeme za dotaz. Zákon 406/2000 Sb. o hospodaření energií v platném znění říká, že vlastník budovy je povinen opatřit si průkaz kromě jiných případů i při pronájmu ucelené části budovy....
[ Odpovídá: Ing. Zdeněk Krejčí - EKIS České Budějovice Energy Centre ]

Dobrý den. Při prodeji bytu v bytovém domě který nemá zpracovaný průkaz, je možné použít vyučtování energií nebo je nutné nechat zpracovat průkaz na celý objekt a ten vždy předložit?...
[ 20.12.16 - dotaz číslo: 76597 - téma: Legislativa ]

Dobrý den, děkuji za dotaz a sděluji následující. Ve vašem případě se nejspíše jedná o prodej bytu v bytovém domě společenství vlastníků jednotek (SVJ)....
[ Odpovídá: Ing. Oto Schreiber - EKIS České Budějovice Energy Centre ]

Dobrý den, máme dotaz týkající se dotačního programu IROP. Lze z něj získat dotaci i na výstavbu bytového domu? Nebo je určen jen na zateplení? Děkujeme....
[ 20.12.16 - dotaz číslo: 76607 - téma: Legislativa ]

Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. V současné době aktuálně vyhlášená a běžící dotace se týká zateplování a dalších vyjmenovaných úprav na stávajících bytových domech....
[ Odpovídá: Ing. Jiří Veselý - EKIS České Budějovice Energy Centre ]

Dobrý den, zaregistroval jsem požadavek na revizi kotlů (vč.biomasy) v souvislosti s "zamořovateli" ovzduší....
[ 20.12.16 - dotaz číslo: 76576 - téma: Legislativa ]

Dobrý den, děkuji za dotaz a sděluji následující. Revizi všech spalovacích stacionárních zdrojů (kotlů) na pevná paliva o jmenovitém tepelném příkonu od 10 do 300 kW včetně předepisuje novela zákona o ochraně...
[ Odpovídá: Ing. Oto Schreiber - EKIS České Budějovice Energy Centre ]

Dobrý den, Jaká legislativní omezení a nařízení musím splnit, když plánuji výstavbu plynové kotelny pro zásobování podniku teplem a vodní párou....
[ 15.12.16 - dotaz číslo: 76543 - téma: Legislativa ]

Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz a v návaznosti na něj odpovídám následující: Pro kotelny na plynná paliva platí ČSN 070703 (leden 2005)....
[ Odpovídá: Ing. Josef Šťastný - EKIS České Budějovice Energy Centre ]

Dobrý den, bydlím v malém řadovém domku. Tento rok jsme si zateplili vnější stěny a vyměnili okna za tepelně izolační trojskla. Během zimy se však projevuje teplotní diskomfort způsobený neotápěním jednoho sousedního domku....
[ 11.12.16 - dotaz číslo: 76405 - téma: Legislativa ]

Dobrý den, obávám se, že Váš problém není řešitelný žádnou zákonnou normou z oblasti vytápění. Přestože užíváte řadový domek a ze sousedem máte společnou obvodovou zeď, jedná se o dvě samostatné stavby na dvou...
[ Odpovídá: Ing. Hana Janíková - EKIS Brno DEA ]

Dobrý den, jako SVJ jsme změnili majoritní zdroj vytápění z dodávek ze systému tepelného hospodářství (plyn,mazut) na soustavu TČ A-W s bivalentním zdrojem EEpatronami v akunádržích. Tím nám přestal platit původní PENB....
[ 9.12.16 - dotaz číslo: 76470 - téma: Legislativa ]

Dobrý den, děkujeme za dotaz. Povinnost předložit PENB má stavebník. Jeho zpracování bývá pak předmětem smluvního vztahu mezi stavebníkem a projektantem, který jej zpracuje nebo nechá zpracovat oprávněnou osobou v rámci...
[ Odpovídá: Ing. Zdeněk Krejčí - EKIS České Budějovice Energy Centre ]

Dobrý den, vím, že se jednalo o tom, že povinnost instalace měřičů tepla bude v domech, kde to není ekonomicky výhodné, zrušena. Nemohu nicméně nikde najít, jak tato debata dopadla a zda nějaké vyjimky doopravdy existují....
[ 8.12.16 - dotaz číslo: 76458 - téma: Měření a regulace , Legislativa ]

Dobrý den, v současnosti stále platí, že povinnost instalovat indikátory spotřeby tepla nebo "měřiče" spotřeby tepla platí pro všechny bytové domy....
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Praha Ekowatt ]

Dobrý den, musí být součástí průkazu ENB objektu, se zdrojem větším než 200 kW, zpracovávaném pro účely pronájmu bytových jednotek také energetický posudek?...
[ 23.11.16 - dotaz číslo: 76141 - téma: Legislativa ]

Dobrý den, posudek se provádí při výstavbě nového zdroje tepla (kotle) tj. u Vás být nemusí...
[ Odpovídá: Ing. Pavel Fikar - EKIS Praha, Energetické poradenství ]

Dobrý den, jsme SVJ, bytový dům ,28 bytů a 5 nebytových místností (sušárna, prádelna atd...).Máme vlastní plynovou kotelnu a osazeny termoventily na radiátorech....
[ 17.11.16 - dotaz číslo: 76054 - téma: Měření a regulace , Legislativa ]

Dobrý den, obáváme se, že měření být musí, i když se podle něj teplo nerozúčtovává. Platba za teplo podle podlahové plochy je v souladu se zákonem. č. 67/2013 Sb....
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Praha Ekowatt ]

Dobrý den,
obracím se na Vás s dotazem, zda je možné do dělící stěny u dvojdomu provést instalaci, nebo musíme provést instalační předstěnu, aby se hluk nepřenášel k sousedům.
Za odpověď předem děkuji.
...

[ 16.11.16 - dotaz číslo: 76015 - téma: Legislativa ]

Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz a v návaznosti na něj odpovídáme následující. Váš dotaz je hodně všeobecný - pro konkrétní odpověď bych potřeboval další informace....
[ Odpovídá: Ing. Josef Šťastný - EKIS České Budějovice Energy Centre ]

Dobrý den. Chtěla bych Vás požádat o upřesnění, jaký příkon zdroje na pevná paliva je uvažován v zákoně č. 201/2012....
[ 16.11.16 - dotaz číslo: 76026 - téma: Legislativa ]

V zákoně č. 201/2012 Sb. § 17 odst. (1) h) je uvedena povinnost provést kontrolu technického stavu a provozu pro zdroje na pevná paliva o jmenovitém tepelném příkonu od 10 do 300 kW včetně, který slouží jako zdroj tepla pro...
[ Odpovídá: Ing. Tomáš Novák - EKIS Most ]

Dobrý den, řešíme problém přenosu zvuku přes dělící stěnu dvojdomu. Soused do této dělící stěny o šířce 30 cm zasekal vodovodní potrubí a u nás slyšíme každé jejich otočení kohoutku....
[ 14.11.16 - dotaz číslo: 75998 - téma: Legislativa ]

Dobrý den a děkuji za Váš dotaz. Od října 2010 platí v České republice čtvrtá část evropské normy pro vnitřní vodovody s označením a názvem ČSN EN 806-4 Vnitřní vodovody pro rozvod vody určené k lidské spotřebě -...
[ Odpovídá: Ing. Jaroslav Winkler - EKIS České Budějovice Energy Centre ]

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 19 | »
© MPO 2008. Kontakt na správce webu:
Realizoval: EkoWATT. Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect