Efekt energie Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

20.12.22 / dotaz č. 149388


Dobrý den,
mám problém s dodavatelem tepla. Bydlím sama v panelákovém bytě. Jsem velmi otužilá, nikdy už leta ústřední topení nepouštím. I v zimě spím při otevřeném okně. Bohužel topení stojí čím dál víc, přitom ho nikdy nepoužívám, radiátory leta studené. Celý den jsem v práci a pak si doma ještě vyvětrám . Je to byt v osobním vlastnictví - bohužel radiátory zrušit nelze. Platí se značná částka za teplo za plochu bytu...to beru a chápu. Holt stoupačky atd. Máme měřiče, já mám na všech leta nulu. Logické by bylo krom za plochu bytu platit už jen to co je na měřiči a to je u mne leta nic. Bohužel krom plochy bytu se v případech nízké nebo žádné spotřeby musí platit p o k u t a ve výši 80ti procent průměrné spotřeby. V domě je spousta důchodců, kteří topí v jednom kuse a na plné pecky, spotřeba strašná. Proč mám platit pokutu za to co protopí jiní??????? Ve vyúčtování je pak psaná částka k o r e k c e za neodebrané teplo. Loni tato pokuta byla u mne 5.000,-- Kč letos bude 10.000 ??? nebo ještě víc??????????? Předseda společenství vlastníků mi vždy jen řekl, že žádnou pokutu neplatím, že platím vždy jen k o r e k c e . Hrůza , to je mi fuk jak se to jmenuje. Teplárna Opatovice ( hrůza ) to má snad zaplacené 2 x skoro vše, protože ti přetopovači to přeci také vše zaplatí a spousta lidí co topí málo má k o r e k c e ( fuj to je slovo ) také. Spousta lidí je tak nemyslících, že prý raději nechají topení na plné pecky i když jdou do práce, ať hodně protopí a proboha neplatí k o r e k c e . Jsou naprosto mimo, protože tím zvyšují spotřebu všem i sobě a nezaplatí třeba k o r e k c i , ale majlant za protopení. Letos je to obzvlášť hloupost, má se š e t ř i t a plést svetry a kdo netopí měl by být odměněn a ne ještě víc pokutován.

Moc děkuji, že mi poradíte co s tím a jak se zbavit k o r e k c í . Opakuji, že za ploćhu bytu beru ( nedá se nic dělat ), ale k o r e k c e je zlodějina. Moc děkuji za vyřešení-


Dobrý den
Jestliže nemáte ve svém bytě vlastní tepelný zdroj, bude se výše plateb za teplo a případně i za ohřev teplé vody odvíjet nejen od toho, jak moc v bytě topíte. Při vytápění bytového domu z centrálního zdroje tepla se v platbách odráží spotřeba celého domu. Způsob rozúčtování nákladů na teplo u bytů, které jsou zásobovány z centrálního zdroje tepla, určuje speciální vyhláška. Ta mimo jiné reaguje na skutečnost, že někteří lidé v bytě netopí nebo topí velmi omezeně, aby ušetřili, takže o to více musí vytápět své byty jejich sousedé.

Náklady na vytápění se v případě centrálního zdroje tepla skládají ze dvou složek – základní a spotřební. Přesný poměr mezi nimi stanovuje společenství vlastníků jednotek či družstvo v zákonném rozmezí, kdy základní složka se podílí na celkových nákladech 30 % až 50 %. Jiný způsob rozúčtování je možný, pokud v domě nejsou příslušné měřiče. Základní složka nevychází ze spotřeby a každému se počítá podle poměru velikosti plochy bytu nebo nebytového prostoru k celkové ploše domu. Kromě jiného pokrývá prostupy tepla pláštěm domu, tepelné ztráty vnitřního rozvodu a temperování společných prostor domu.

Jinými slovy způsob rozúčtování v bytových domech, je takové, že i kdyby jste netopila vůbec, bude Vám část nákladů na vytápění účtována. Samozřejmě máte právo na vysvětlení nejasností ve vyúčtování a na případnou reklamaci či vznesení námitek. Vlastníkovi bytu, členovi družstva či nájemci musí být umožněno pořízení kopií podkladů k vyúčtování. Námitky proti vyúčtování pak může podat ve lhůtě 30 dnů od jeho doručení, případně od doložení podkladů k vyúčtování.

Můžete si také u nás domluvit schůzku u nás na středisku EKIS a na vyučování se můžeme podívat společně.
Hezký den

Odpovídá:  Ing. Ondřej Hlaváč - EKIS Pardubice EPP Bohemia tisk