Efekt energie Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

6.1.11 / dotaz č. 25351
dobry den,rad bych ze zeptal na mereni infrateplomerem. minimalni venkovni teplota vzduchu byla v noci -15st. aktualni teplota pri mereni -5st. a kdyz jsem meril teplotu domu oblozeneho vrstvou 10cm polystyrenu ukazoval mi pristroj -25st. priblizne to ukazoval i na jine povrchy venku jako drevo atd. prosim neni tento pristroj vadny?ma merit do -50st a doma meri myslim spolehlive.dekuji
Vážený pane,
přenos tepla, v tomto případě chladnutí fasády domu, probíhá jednak konvekcí t.j. ohřívá se vzduch a teplý vzduch stoupá vzhůru (přirozená konvekce) a tím celkem efektivně odnáší teplo, Ještě mnohem účinější je to když fouká vítr (nucená konvekce). Pokud je jasná,mrazivá a bezvětrná noc, tak se výrazně uplatní i radiační přenos tepla t.j. vyzařování tepla ve formě dlouhovlného infračerveného záření do studené oblohy. Efektivní teplota noční oblohy může být o 10 i více K (°C) nižší než je teplota vzduchu a pokud tedy ta fasáda má "nezastíněný výhled" na alespoň část oblohy pak to možná může vysvětlit vámi uvedený rozdíl (i když musím říci, že je překvapivě velký, ta tenkovrstvá omítka na PS nemá zas tak velkou tepelnou kapacitu a měla by se poměrně rychle ohřát od vzduchu). Například termovizní měření se mají dělat za podmínek kdy je zataženo a toto radiační chlazení se neuplatní.
Přesto možná nebude od věci si pro jistotu ten teploměr v této teplotní oblasti zkalibrovat např. pomocí směsi sněhu a soli v nádobě (oldweb.izip.cz/ds3/hypertext/JVAGE.htm). Nejlépe asi bude namířit jej po promíchání té směsi a změření její teploty ponorným teploměrem přímo na hladinu.


S pozdravem Mgr.K.Murtinger

*Go012011*
Odpovídá:  Mgr. Karel Murtinger* - EKIS České Budějovice Ekowatt tisk