Efekt energie Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

24.8.11 / dotaz č. 26305
Dobrý den ,
hledám středisko EKIS které má zkušenosti s tzv. regulací „čtvrthodinového maxima“.Mám dotaz k efektu nasazení regulace. Na jednom z našich odběrů máme sjednáno tzv. roční maximum 1000 kW. K tomu sjednáváme na zimní měsíce 150 kW tzv. měsíčního maxima. Uvažujeme o instalaci automatické regulace maxima pro zařízení, která lze bez následků krátkodobě vypnout (například ventilátory kaloriferů, vratové clony, tryskač atd.)
Na odběru je instalováno celkem 2071 kW používaného instalovaného příkonu , z toho instalovaný příkon odpojitelných zařízení je 183,4 kW. Ze sledování sítě vyplývá , že většina špiček vzniká při spuštění hlavních strojů .Výskyt špiček nad 1000 kW pouze v zimním období napovídá , že jde o souvislost s vytápěním případně osvětlením.Přitom například v prosinci 2010 se ve 4 případech z 5 dostal odběr nad 1000 kW vždy při poklesu venkovních teplot hluboko pod bod mrazu. Ve firmě se nemůžeme dohodnout o tom, zda a jaký bude mít nasazení regulace efekt a návratnost. Já předpokládám efekt na úrovni snížení měsíčního maxima minimálně o 110 kW , spíše o 150 a maximálně je podle mne možno dosáhnout při využití celkového potenciálu na 936 kW, což by představovalo pro příští rok i snížení ročního limitu.
K problematice dodávám tolik, že jsem plně seznámen s konstrukcí ceny elektřiny , stejně tak s cenami a konstrukčními prvky systému regulace maxima , jde mi čistě o odborný odhad či zkušenost z podobné situace.

Předem děkuji za odpověď a přeji pěkný den.
Dobrý den,
předem se omlouvám za zpoždění odpovědí. Původně tento dotaz směřoval na jiné středisko. Jak píšete, jste s konstrukcí ceny elektřiny plně seznámen, proto budu stručný. U většiny zákazníku, kde se tento systém instaloval, byly přínosy markantní. V hodně případech docházelo k překročení sjednaných hodnot jak ročních, tak i měsíčních, což vedlo k poměrně vysokým pokutám. Je potřeba pečlivě vytipovat zařízení, která se mohou nejenom odpojit, ale i těch, která mají na 1/4 hodiny největší vliv a zjistit, zda by se jejich náběh nedal rozložit v čase. Dále mluvíte o systému vytápění. Zde bych zvážil alternativu k elektrické energii. Tak nebo tak bude nejlepší nechat si zpracovat cenové nabídky na blokování 1/4 hodinovéhio maxima a porovnat to s přínosem instalace. Neznám Váš konkrétní případ, ale z toho co píšete se dá úspora snadno spočítat. V případě, že stojíte o hlubší analýzu problému, se prosím ozvěte.
S pozdravem Gabzdyl
Odpovídá:  Ing. Milan Gabzdyl* - EKIS Příbor (Nový Jičín) tisk