Efekt energie Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

16.7.15 / dotaz č. 59555
Dobrý den,
jsme vlastníky části budovy a zároveň jsme v pronájmu v jiné části.
Objekt je památkově chráněn. Měření energií je pouze na vstupu do budovy.

Chápu, že smyslem měření by mělo být spravedlivé rozdělení nákladů na energie.
Finančně i technicky je ale instalace obtížná a v památkově chráněném objektu velmi drahá a prakticky nemožná.

MPO údajně zadalo ČVUT zpracovat studii, která určí možné vyjímky.
Týkalo by se to tohoto případu, nebo např. domu s plánovanou demolicí za 1 – 2 roky ?
Jaké jsou možnosti vynutit či odmítnout měřiče z pozice vlastníka a nájemce ?

S díky

Dobrý den, děkuji za váš dotaz.

Zákon č. 406/2000 Sb. ukládá povinnost dle §7 odst 4 f): vybavit fyzickým nebo právnickým osobám, jež nakupují teplo, chlad nebo teplou vodu pro své vlastní konečné užití (dále jen "konečný zákazník"), vnitřní tepelná zařízení budov stanovenými měřidly podle zákona o metrologii; konečný zákazník má právo na instalaci těchto měřidel a zároveň je povinen umožnit jejich instalaci, údržbu a kontrolu.

Dále podle odst. g): vybavit, v případě bytových domů a víceúčelových staveb s dodávkou tepla nebo chladu ze soustavy zásobování tepelnou energií nebo s ústředním vytápěním nebo chlazením anebo společnou přípravou teplé vody každý byt a nebytový prostor přístroji registrujícími dodávku tepelné energie, kterými jsou stanovená měřidla podle zákona o metrologii anebo zařízení pro rozdělování nákladů na vytápění, v rozsahu a způsobem podle prováděcího právního předpisu; vlastníci a uživatelé bytů nebo nebytových prostor jsou povinni na základě výzvy vlastníka budovy nebo společenství vlastníků jednotek umožnit instalaci, údržbu a kontrolu těchto přístrojů.

Zákon neuvádí žádné výjimky z této povinnosti. To se může v budoucnu změnit (třeba na základě vámi uváděné studie), nicméně v této chvíli povinnost trvá.

V praxi to znamená, že vlastník budovy buď instaluje měřidla (kalorimetry) tak, aby mohl měřit dodávku energie do jednotlivých prostor, nebo instaluje v celé budově poměrová měřidla. To mohou být např. indikátory na radiátory nebo indikátory vnitřní teploty v místnosti. Ty jsou vhodnější pro domy, kde se jednotlivé prostory konstrukčně liší, např. některé byty/kanceláře jsou v staré zděné části a jiné v nové přístavbě. Domnívám se, že pro váš případ by byl tento systém nejvhodnější, nevyžaduje ani zásahy do vytápěcí soustavy.

Podle prováděcí vyhlášky č. 194/2007 Sb. platí, že povinnost poměrových měřidel není tam, kde "se neprovádí rozúčtování nákladů na tepelnou energii na vytápění a nákladů na společnou přípravu teplé vody v domě". Jinými slovy, pokud za teplo neplatíte (je zahrnuto v nájmu), pak se nic dělat nemusí.

Nájemník nemá možnost instalaci měření odmítnout a majitel budovy nemá možnost měření neinstalovat (mimo případu uvedeného výše, kdy teplo nerozúčtovává). Pokud majitel budovy instalaci měření odmítne, může se nájemník obrátit na Státní energetickou inspekci, která může uložit pokutu za nedodržení zákona.

Domnívám se, že máte 2 možnosti: instalovat poměrné měřiče (doporučuji typ který snímá teplotu v místnosti, lze pořídit i s dálkovým odečtem), nebo se s majitelem budovy dohodnout, že teplo nebude rozúčtovávat a zahrne ho do nájmu nějakou paušální platbou. To není výhodné, protože to nikoho nemotivuje k úsporám.

Přeji hodně úspěchů!
K. Srdečný, EkoWATT
Odpovídá:  Ing. Karel Srdečný - EKIS České Budějovice Ekowatt tisk