MPO Efekt - energie efektivně
 INFORMAČNÍ PORTÁL Ministerstva průmyslu a obchodu
    O PODPOŘE ENERGETICKÝCH ÚSPOR A VYUŽITÍ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE

Internetová poradna i-EKIS - Odpověď

tisk

Dobrý den, jsme malá společnost a vyrábíme exteriérová LED svítidla. Chtěl bych se zeptat jak je to s energetickými štítky u LED svítidel? Co by měl energetický štítek LED svítidla obsahovat? Můžeme si štítky vyrobit sami nebo tyto štítky vydává nějaká pověřená instituce? Děkuji.
[ 12.4.17 - dotaz číslo: 79631 - téma: Osvětlení ]

Dobrý den,

energetický štítek pro svítidla se musí uvádět v místě prodeje. Pokud tedy obchodujete pouze komerční/profesionální svítidla, je energetický štítek zbytečný. Pokud cílíte i na koncové zákazníky, tak musíte připravit i energetický štítek pro svítidlo. Energetický štítek pro svítidla je dán nařízením 874/2012 a označuje pouze kompatibilitu svítidla se světelným zdrojem a jeho příslušnou účinnost. Energetický štítek pro svítidla tedy neoznačuje účinnost svítidla. Štítky si vytváří sám výrobce či subjekt, který svítidla dodává na trh EU. V nařízení 874/2012 jsou pro vytvoření štítku všechny potřebné informace. V případě LED se označuje věta dle nařízení, že "světelné zdroje v tomto svítidle nelze vyměnit".

Mimo rámec nařízení 874/2012 jsou svítidla, ve kterých se používají:
- světelné zdroje a moduly LED se světelným tokem pod 30 lumenů a nad 12 000 lumenů,
- světelné zdroje a moduly LED prodáváné k použití s bateriemi,
- světelné zdroje a moduly LED prodávané pro účely použití, kdy osvětlení není primární účel (signalizace, promítání
obrazu atd.).

Pro podrobnou informaci o evrospkých požadavcích doporučuji materiál od organizace LightingEurope Guide for the application of the Commission Regulation (EU) No. 874/2012 with regard to Energy Labelling of Electrical Lamps and Luminaires, version 2 či 3.
[ Odpovídá: Ing., Mgr. Michal Staša - EKIS Praha, Seven ]

© MPO 2008. Kontakt na správce webu:
Realizoval: EkoWATT. Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect