Efekt energie Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

20.6.17 / dotaz č. 81957
Dobrý den, poptávám dodání fotovolaické střešní elektrárny na klíč včetně vyřízení dotací a všech formalit. Plochá střecha domu má 65m2 a dalších 18m2 má jižní terasa, kterou by bylo možné pomocí přídavné konstrukce využít také.
Hezký den,

v současné době je pro rodinné domy zajímavá, v rámci programu Nová zelená úsporám (NZÚ), Podoblast C3.6, kde je maximální dotace ve výši 100 000 Kč a následující základní podmínky:

Fotovoltaická elektrárna je připojená k veřejné síti, vybavená akumulačními bateriemi a FVE musí vyrobit alespoň 3000 kWh za rok a minimálně 70 % vyrobené elektřiny musí být spotřebováno v domě, invertor musí mít minimální účinnost 94 %, MPP tracker 98 %. FVE musí být vybavena baterií o velikosti 1,75 kWh na každý instalovaný kWp výkonu FVE.v rámci programu Nová zelená úsporám (NZÚ), kdy byla vyhlášena třetí výzva pro rodinné domy je v současné době výhodné využít na instalaci fotovoltaické elektrárny (FVE) nabízenou dotaci. Program NZÚ by měl trvat až do roku 2021.

Hlavní podmínkou dotace je, že instalovaný výkon fotovoltaické elektrány nepřesáhne 10 kWp, minimální účinnost panelů je 10 % (tenkovrstvé FV panely) a 15 % (mono a polykrystalické FV panely) fotovoltaika bude umístěna na rodinném domě kde má žadatel trvalé bydliště. Důležité je, že pro FVE s výkonem do 10 kWp, jež neslouží k podnikání (tzn. elektřina z ní není určena na prodej, ale na vlastní spotřebu) není potřebná licence ani živnostenský list.

Dále je nově připravována dotace NZÚ, kdy od 4. září bude možné například žádat na fotovoltaické systémy s výkonem vyšším než 4000 kWh za rok až o 150 tisíc korun.

Do jakého podprogramu se zařadíte a jakou výši dotace můžete získat bude závislé na Vašich spotřebách elektřiny, na technických podmínkách souvisejících s instalací a na tom, kolik peněz můžete a jste ochoten investovat.

K tomu budete potřebovat znát svoje předchozí spotřeby elektřiny a také možnosti efektivního využití vyrobené elektřiny z budoucí FVE.
Nejlépe Vám poradí instalační technik, který přímo na místě zjistí od Vás potřebná data a prohlídkou objektu a jeho technických zařízení Vám doporučí optimální velikost a technické řešení instalace FVE. Nejprve se provádí tzv. počítačová simulace a návrh systému FVE a následně se provede projekt. Ten se konzultuje s dodavatelem elektřiny, aby splnil jeho požadavky na připojení do sítě, pokud to je potřebné. Podle projektu se FVE instaluje.

Žádost o dotaci se provádí podle pokynů, které jsou dostupné na regionálních pracovištích Státního fondu životního prostředí (SFŽP) i na internetu , ale s tím Vám solidní firma pomůže a doporučí Vám jak postupovat a jaké doklady budete k tomu potřebovat.

S přátelským pozdravem Lubomír Klobušník, energetický poradce