MPO Efekt - energie efektivně
 INFORMAČNÍ PORTÁL Ministerstva průmyslu a obchodu
    O PODPOŘE ENERGETICKÝCH ÚSPOR A VYUŽITÍ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE

Internetová poradna i-EKIS - Odpověď

tisk

Zdravím, chci si postavit ostrovní solární systém pouze pro ohřev vody v zásobníku.
Vlastní ohřev topné vody bude vřazen do systému vratné vody z topení a bude napájet topnou sekci v plynovém kotli PK. Ve záśobníku předehřátou vodu napájet přes výměník (SV)vstup sekce TUV PK.tj. vratná voda zpšt do PK. SV pro TUV jde přes výměník v zásobníku k napájení sece TUV v PK.
Jedná se mi jen o předehřívání medií. Střecha plochá cca 5,60 x 11,60 m použitelné plochy. Osově téměř jih.Prosím posoudit záměr.Po vyjasnění zásobníku s výměníkem (spirálový nebo vnitřní zásobník)a kotvení panelů na střeše budu hledat montážní firmu. Mohu poslat schema. Topné těleso výkonem na maximum výkonu Fv panelů.
Pokud bude přebytek solární energie, možno uvažovat o zabudování regulátoru a měniče 3 x 220V.
[ 16.10.17 - dotaz číslo: 87134 - téma: Energie slunce – výroba tepla , Elektřina, Ostatní ]Dával jsem si trochu na čas s Vaší odpovědí, protože jsem přemýšlel co Vám odepsat. Podle stupně rozpracovanosti Vašeho záměru to totiž vypadá že jste pro popisovanou instalaci téměř rozhodnutý. Jako správný „rádce“ si Vám dovolím možná trochu zpochybnit, nebo naopak potvrdit Vaše rozhodnutí jednoduchou otázkou proč to vlastně chcete celé udělat? Kolikto bude stát? Kdy se Vám to vrátí? Pokud jsou pro Vás všechny odpovědi uspokojivé – klidně to udělejte. Pokud o tom chcete ještě chvilku přemýšlet – čtěte dál. Možná najdeme lepší řešení. Z mého pohledu je elektřina příliš drahé a ušlechtilé médium vyrobené přeměnou jiné energie, proto by měla konat sofistikovanější práci než ji jen v topném odporu devalvovat na teplo. Ovšem instalovat FV k ohřevu TUV může být na první pohled jednodušší účinnější i levnější než fototermický systém. Ale – Budete vodu ohřívat stejnosměrným nebo střídavým proudem? Pokud použijete střídavý spínač pro stejnosměrný proud počítejte s tím že spínač tolik nevydrží protože SS proud má delší oblouk. Spínač tedy budete celkem pravidelně měnit. Budete vodu ohřívat střídavým proudem a použijete měnič? Počítejte s tím, že měniče mají svojí životnost a také za nějaký čas odejdou.

Kolik za rok spotřebujete teplé vody?
A kolik zaplatíte za její ohřev?
V RD se čtyřčlennou rodinou se spotřeba tepla, pro přípravu TUV většinou pohybuje v rozmezí 12 – 16 GJ, počítejme tedy s průměrnou hodnotou 14 GJ což je 3888 kWh ročně. Při ceně tepla ze zemního plynu bez započtení investice a amortizace kotle, který doma již máte kvůli topení, Vás jedna tepelná kWh vyjde zhruba na 1Kč – na faktuře za zemní plyn najdete přesnou částku, která se ale bude lišit jen minimálně. Celkem tedy hrajeme o možnou reálnou úsporu ve výši cca 4000 Kč, max. 5000 Kč za rok.

Kolik Vás bude stát celá investice? Vejdete se se vším pod 100.000 Kč? Bude prostá ekonomická návratnost přes 20 let? Nebo budete čerpat nějakou dotaci a vrátí se Vám „už“ za 10 let? Jaká životnost celého systému? Kde je nejslabší místo? Kolik stojí jeho oprava? Jde Vám o ekologii a nezávislost proto Vás ekonomika tolik nezajímá? Fajn jděte do toho. Budou do 10 let na trhu nové převratné technologie pracující s vyšší energetickou účinností? Osobně jsem přesvědčený, že ano proto jako energetický poradce TUV doma stále ohřívám plynem, ale pošilhávám po efektivnějším zařízení DALYN které vodu elektřinou ohřeje levněji než zemní plyn. Bohužel jeho instalace je efektivní od výkonu 5 kW, ale pokud vyrobí teplo levněji něž zemní plyn bylo by to vhodné i na topení, ale bohužel kvalitní plynový kotel už doma mám a rozvody topné vody také, takže vždy je nutné posuzovat co je již zainvestované a funkční a co by bylo nutné za dalších investic předělávat. Pokud bych dnes stavěl na zelené louce tak jak dnes doporučuji klientům pořídím si DALYN a topné velkoplošné elektrické panely, protože právě s tím je zařízení DALYN nejefektivnější. Zařízení DALYN můžete použít všude tam, kde chcete něco ohřát rychleji, efektivněji a s nižšími náklady na energie. Zajímavou vlastností je zvýšení dynamiky ohřevu. Topné těleso se díky změněné frekvenci na požadovanou teplotu dostane dříve a topí v pozměněném spektru, což znamená zvýšení produktivity práce. V případě průmyslové pece na pečivo sice dojde ke zkrácení pečícího cyklu jen o několik minut, ale ročně to ve stejném typu pekárny představuje 1.000 000 rohlíků navíc a významné snížení spotřeby elektrické energie i snížení proudové zátěže. Není proto divu, že se už Dalyn montuje do nových průmyslových pecí, ale i saun a dalších zařízení využívajících odporových ohřevů. Pokud Vás technologie zaujme můžete mrknout na http://www.nami-tech.com Dalyn už existuje ve více než 1100 aplikacích a je nasazený v několika zemích světa, všude tam, kde se prostřednictvím elektrického odporového ohřevu něco ohřívá, taví nebo kalí. Svým zákazníkům přináší úsporu ve výši 20 – 40 % nákladů na energii spotřebovanou pro odporový ohřev. Předpokládám, že to ale není poslední technologie kterou firma nabízí a že podobných převratných novinek bude rychle přibývat a bude z čeho vybírat.

Za poradenské středisko EKIS v Bučovicích přeji jen dobrá rozhodnutí a jsem s pozdravem

Radovan Šejvl


[ Odpovídá: Mgr. Radovan Šejvl - EKIS Bučovice ]

© MPO 2008. Kontakt na správce webu:
Realizoval: EkoWATT. Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect