MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

13.1.20 / dotaz č. 114439
Mohu poprosit o odpovědi (do textu) na pár otázek? Pokud ano, velice děkuji! Pokud nebudete vědět, přeskočte.1) Podmínka stavebního úřadu je studna - máte nějaký typ, na co si dát pozor, resp. doporučíte nějakou studnařskou firmu z Východních Čech?2) Nechceme dřevostavbu - z čeho stavět - Porotherm, Heluz, Ytong, betonové tvárnice s vnitřním zateplením, ...3) Zateplovat obvodové zdivo (polystyrenem) nebo použít širší tvárnice např. s polystyrenem, vatou, ...?4) Stropy panely (spirolly) nebo zděný systém (miako, ...)?5) Vytápění - chceme krbovou vložku (asi bez akumulační nádoby?) - pro případ výpadku energií jako doplňkové topení. V místě není plyn, zvažujeme jako hlavní podlahové teplovodní vytápění pomocí elektrokotle(?) nebo tepelného čerpadla(?) - co doporučíte? Jaké značky preferujete - vailant, daikin, ...?6) Váš typ na dodavatele dveří a oken (hliník, plast nebo dřevo?), resp. velkoplošných skleněných skel (délka až 4m)?7) Na podlahy plánujeme litou variantu - máte nějaký typ, názor?8) Na střechu glazuru - Tondach, Creaton, Roben?9) Jaké zateplení pod střechou - desky Kingspan, pure, ... vata už je asi překonaná?10) Není ( a ještě cca 10 let nebude) kanalizace. Jímku nechceme. Septik nebo čističku, máte typ?11) Váš názor na rekuperaci?12) Žaluzie, rolety, ... venkovní, vnitřní. mezi skly. Použít kaslíky při hrubé stavbě ( od Porothermu, Heluzu, Ytongu, ...)13) Dodavatelé stavebních materiálů - stavebniny DEK, Prodoma, ... nebo oslovovat konkrétní firmy?14) Vaše celkové doporučení, názor, typ, ... na co si dát pozor?
Dobrý den, tento dotaz je velmi obsáhlý a v některých částech nekonkrétní. Doporučuji oslovit zkušeného projektanta, který vám s většinou otázek jistě pomůže více konkrétně k vašemu projektu. Tyto a další otázky je dobré řešit nad konkrétní situací a lokalitou. Vybírat můžete třeba z našich členských firem na www.pasivnidomy.cz

ad. jednotlivé dotazy:
2)Možností masivní staveb je mnoho, každý materiál má své plusy a mínusy. Záleží, jakých parametrů s objektem chcete dosáhnout, jak je řešen tvarově, případně jaké jsou prostorové možnosti atd.
3) oboje je možné, opět má každé své výhody a nevýhody. Osobně jsem spíše zastáncem sendvičových konstrukcí, která je možné optimalizovat vždy pro konkrétní použití.
4) zde je nutné zvolit lokalitu (je možné se tam dostat a umístit spirolly?) Také jde o termín stavby, spiroll bude rychlejší. Protiváhou je pak cena a případné možnost svépomocné výstavby u Miaka.
5) opět záleží na energetické náročnosti objektu. Dle té, je potřeba zvolit vhodný zdroj. U většiny objektů vám kombinace elektrokotle a krbové vložky již nevyhoví ani požadavkům legislativy na hodnotu primární energie.
6) doporučuji jít při výběru otvorových výplní opačnou cestou, na základě optimalizace energií objektu určit velikosti a vlastnosti výplní a ty pak poptávat u výrobců.
9) záleží na celé konstrukci střechy, je možné stále využít vatu, je možné použití například foukané celulózy a samozřejmě také PIR a PUR izolací. Každá má ale úplně jiné zabudování a výhody při jiných tvarech střechy.
11)stavět dnes dům bez řízeného větrání (rekuperace) nedoporučuji. Nezajistíte dostatečné větrání, hromadí se v interiéru škodliviny, vlhkost, snižujete si komfort a zdravé vnitřní klima. Navíc můžete získat dotaci v rámci Nové zelené úsporám, která vám instalaci zafinancuje.
12) stínění je důležité vyřešit vnějšími stínícími prvky. Detaily dle konkrétního stavebního systému.

Odpovídá:  Ing. Libor Hrubý - EKIS Brno CPD tisk