MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKI / odpověď

30.7.16 / dotaz č. 70839
Dobrý den.Prosím o info.Mám rod.domek a zájem o fotovoltaiku.
Hezký den,

Váš dotaz je příliš obecný a tak Vám sdělím jenom pár základních informací k využívání fotovoltaiky k energetickým účelům.

Nechat si postavit malou fotovoltaickou elektrárnu (FVE) není dnes již tak složité ani administrativně, neboť dnes již není není požadována licence od energetického regulačního úřadu (ERÚ). Případnou nadvýrobu elektřiny můžete po dohodě s distribuční firmou dodávat do ditribuční sítě. Není to již tak výhodné, jak to bývalo kdysi a je lepší vyrobenou elektřinu spotřebovat ve svém domě.

Každý majitel rodinného domu může požádat o dotaci v rámci programu Nová zelená úsporám (NZÚ).

Nejlepší využití fotovoltaické elektrárny (FVE) v rodinném domě (až 90%) je při použití FV systému s akumulací do baterií. Možná dotace z programu NZÚ je v tomto podprogramu C3.6 rovných 100 tisíc Kč.

O něco nižší dotace je v podprogramu C3.5 a to 70 000,-Kč.

V dalším podprogramu C 3.4 Solární FV systém bez akumulace elektrické energie s tepelným využitím přebytků a celkovým využitelným ziskem ≥ 1 700 kWh.rok-1, je pro žadatele podpora 55 000,-Kč.

V podoblasti programu NZÚ C 3.3 Solární FV systém pro přípravu teplé vody s přímým ohřevem je možnost získat dotaci 35 000,-Kč. V tomto případě nemusíte žádat distributora o připojovací podmínky, protože se jedná o tzv.ostrovní provoz. Výhodou je i možnost využit vyrobenou elektřiny i pro pohon elektrospotřebičů v domácnosti a na svícení.

Doporučuji při rozhodování, jakou fotovoltaickou elektrárnu instalovat na Váš dům, svěřit vše odborníkům, kteří prodávají hotové fotovoltaické sety, jež jsou v praxi již odzkoušené a které mají dostupný servis. Vhodné je také vše prokonzultovat s energetickým specialistou, či projektantem, který by měl v prvé řadě od Vás získat informace o vašich plánovaných spotřebách elektřiny a jejich rozložení během dne a to jak v pracovních dnech, tak i o víkendech.

Důležité je z jakých komponentů fotovoltaickou elektrárnu postavíte. Instalovaný fotovoltaický systém musí být například vybaven technologií pro účinnou optimalizaci systému v závislosti na zátěži (např. sledovaní maximálního bodu výkonu „MPPT“).

Systém musí být vybaven měničem s minimální účinností 94 % (Euro účinnost) a technologií pro sledování bodu maximálního výkonu s minimální účinností přizpůsobení 98 %.

Také je potřebné respektovat následující Společné podmínky oblasti podpory C:

Realizace opatření musí být prováděna dodavatelsky, a to dodavatelem s příslušnými oprávněními a odbornou způsobilostí pro provádění prací daného typu (certifikace).

Pokud budete mít konkrétnější dotaz, rád Vám ho zodpovím.

S přátelským pozdravem Lubomír Klobušník, energetický poradceOdpovídá:  Lubomír Klobušník* - tisk