MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

Internetová poradna i-EKI / odpověď

30.7.18 / dotaz č. 96522
Dobry den,

zvazuji, zda by davalo smysl instalovat na strechu meho domu FVE v ramci programu nova zelena usporam. Jedna se o pasivni dum s tepelnym cerpadlem vzduch-voda, kde doplnkovym zdrojem tepla je elektro kotel (teplo i ohrev TUV). Vzhledem k jiz instalovane nadrzi na vodu bych pocital se systemem s ukladanim prebytku do ohrevu vody. Strecha je orientovana v zasade presne na JV a sklon je cca 45 stupnu.
Co takova instalace FVE obnasi?
Jake vsechny upravy a komponenty instalace FVE vyzaduje?
Jak nejlepe postupovat v pripade dalsiho zajmu?

Predem diky moc za informace!
Vážený pane, děkujeme za váš dotaz.
Z technického hlediska je jistě možné instalovat FVE na střechu, pokud staticky vyhoví. S tím obvykle problém není. Skon 45 ° a orientace na JV je vyhovující – oproti ideální jižní orientaci bude FVE vyrábět cca o 7 % méně (více např. zde: http://ekowatt.cz/cz/publikace/fotovoltaika-v-budovach-pdf).
Co s vyrobenou elektřinou? Pokud ji použijete pouze pro ohřev vody, nemusíte mít střídač, který stejnosměrný proud z FV panelů přemění na střídavý. Na takovýto systém lze získat dotaci z programu Nová zelená úsporám až 35 tis. Kč (podoblast podpory C.3.3.). Podmínkou je, že FVE pokryje min. 50 % spotřeby teplé vody. Pro čtyřčlennou rodinu to je cca 1000 až 1500 kWh za rok. Tomu odpovídá FVE s výkonem cca 2 kWp. Nevýhodou je, že přebytky elektřiny, zejména v létě, nijak nevyužijete.
Jinou možností je FVE připojit k síti a vyrobenou elektřinu používat pro pohon tepelného čerpadla, spotřebiče v domě a přebytky ukládat do vody. Zde může být dotace až 55 tis. Kč. Podoblast podpory C.3.4. Z dalších podmínek dotace vyplývá, že minimální velikost FVE je cca 2,5 kWp. Opět je problém s nevyužitými přebytky – dodávka do sítě je administrativně náročná a výkupní cena nízká – roční příjem v řádu stokorun.
Horší je to z ekonomického hlediska. FVE 2 kWp stojí cca 100 tis. Kč. Za rok může vyrobit cca 2000 kWh. I kdybyste využil všechno, při dvacetileté životnosti získáte 40 tis. kWh. "Zadarmo ze sluníčka" tak získáte energii v ceně 2,5 Kč/kWh – a to nepočítáme servis. S dotací 35 tis. Kč vám cena klesne na 1,6 Kč/kWh. Pokud budete uvažovat, že třeba 30 % výroby nevyužijete, cena bude vyšší.
Pokud máte tepelné čerpadlo, máte pravděpodobně tarif D57, kde nakupujete elektřinu ze sítě v ceně okolo 2,4 Kč/kWh – podívejte se na fakturu, ceny se liší podle dodavatelů a regionu. Tepelné čerpadlo s průměrným topným faktorem 3,0 vám z toho vyrobí teplo v ceně 0,8 Kč/kWh.
FVE v kombinaci s tepelným čerpadlem prostě nedává ekonomicky smysl. Nicméně v domě je takových „nesmyslných“ věcí více, třeba hezké kachlíky v koupelně. Pokud od FVE nečekáte ekonomický přínos, promyslete, k čemu vám jinak bude dobrá. Podle toho si pak u dodavatele můžete objednat správné řešení - třeba FVE s baterií, jako zálohu pro případ výpadku proudu.
Podrobnosti k dotacím zde:
https://www.novazelenausporam.cz/nabidka-dotaci/rodinne-domy-zdroje-energie/

Přejeme příjemné bydlení!
L. Červená, K. Srdečný