MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

OMEZENÍ OSOBNÍCH KONZULTACÍ V PORADNÁCH EKIS

PORADNY EKIS MOHOU PŘERUŠIT POSKYTOVÁNÍ OSOBNÍCH KONZULTACÍ PO DOBU PANDEMIE.
Při zájmu o konzultaci nejdříve kontaktujte vybrané EKIS telefonicky či e-mailem a postupujte dále podle vzájemné dohody.

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Průkaz energetické náročnosti budov

Průkaz energetické náročnosti budovy je dokument, který rozděluje budovy do kategorií (energetických tříd) A až G na základě potřeby energie pro jejich typické využití (energie potřebná pro vytápění, chlazení, ohřev vody, osvětlení, větrání a úpravu vlhkosti vzduchu), obdobně jako je tomu např. u žárovek, ledniček, TV apod.
Průkaz se skládá ze dvou částí:

  • grafická část, která barevně zobrazuje zařazení budovy do jednotlivé třídy. Dále obsahuje doporučená opatření, tj. jakými opatřeními zlepšit budovu, aby mohla bát dosažena lepší třída a šetřit tak energii, peníze i životní prostředí. Obsahuje procentuální vyjádření dodané energii do budovy dle druhu zdroje energie (uhlí, elektřina, plyn…), ze kterého lze jednoduchým výpočtem spočítat náklady na energii.


     
  • protokol, jenž obsahuje všechna výpočtová data potřebná ke stanovené energetické náročnosti.

 

K čemu průkaz slouží

Průkaz slouží k lepší orientaci na trhu s nemovitostmi, co se týče nákladů na energii. Hodnotí budovu ze stavebního hlediska (kvality obálky budovy) a zároveň z hlediska využitých technických zařízení (kotel, klimatizační zařízení aj.). Z hlediska energetické náročnosti jasně rozliší hodnotné a méně hodnotné budovy na trhu. Co znamenají jednotlivé ukazatele, uvedené v grafické části průkazu, naleznete zde.

Související odkazy