Efekt energie Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

4.4.13 / dotaz č. 39260
Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda si můžu udělat zkoušky na energetického specialistu a získat tak oprávnění na zpracovávání průkazů energetické náročnosti budov. V současné době mám vystudovanou školu chemicko-technologickou v Praze, obor chemická-technologie (s titulem Ing.) a dálkově studuji 3 rokem vysokou školu stavební v Ostravě, obor prostředí staveb. Pracuji 4 rokem v projekční kanceláři, kde se zabýváme i touto problematikou. Nevím, zda splňuji podmínky vzdělání, a proto Vám zasílám tento dotaz. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
a) Zákon č.406/2000 Sb., §10, odst.4 stanovuje požadavky na odbornou způsobilost takto:
Za odbornou způsobilost se pro účely tohoto zákona považuje vysokoškolské vzdělání získané studiem v bakalářských, magisterských nebo doktorských studijních programech v oblasti technických věd a jejich oborech energetiky nebo stavebnictví a 3 roky praxe v oboru nebo střední vzdělání s maturitní zkouškou v oblastech vzdělání technického směru v oboru energetiky nebo stavebnictví a 6 roků praxe v oboru nebo vyšší odborné vzdělání v oblastech technického směru v oboru energetiky nebo stavebnictví a 5 let praxe v oboru.
b) Prováděcí směrnice Ministerstva průmyslu a obchodu ČR bude upřesňovat podmínky doložení praxe v této podobě:

Způsob získání a doložení praxe

(1) Praxí v oboru se rozumí výkon činnosti
a) v oboru poradenské a konzultační činnost, zpracování odborných studií a posudků se specializací v oblasti hospodárného užití energie na základě vydaného povolení podle zvláštního právního předpisu1) nebo zaměstnanecký poměr u fyzické či právnické osoby poskytující energetické poradenství podle zvláštního právního předpisu1)
b) autorizovaného inženýra nebo autorizovaného technika oboru pozemní stavby, technologická zařízení staveb nebo technika prostředí staveb podle zvláštního právního předpisu2 )
c) na úseku výkonu státní správy v energetických odvětvích podle zvláštního právního předpisu3)
d) řízení energetického hospodářství fyzických či právnických osob, jehož roční spotřeba energie přesahuje hodnotu 35 000 GJ nebo zaměstnanecký poměr u těchto osob,
1) Zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů.
2) Zákon č. 360/1992 Sb., o výkonu povolání autorizovaných architektů a o výkonu povolání autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, ve znění pozdějších předpisů.
3) Zákon č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon), ve znění pozdějších předpisů.

tj. dle mého názoru Vám praxi mohou uznat pokud se Váš obor alespoň trochu zabýval oblasti energetiky a stavebnictví a nebo počkat až budete bakalář v oboru stavebnictví