Efekt energie Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

26.5.14 / dotaz č. 48205
Dobrý den,
prosím o zodpovězení dotazu ohledně použití teplotních senzorů s dálkovým odečtem on-line(denostupňová metoda), které nabízejí dodavatelé k měření a rozúčtování tepla dle vyhl.372/2001.Tato metoda byla většinově odsouhlasena vlastníky SVJ a je dle našeho názoru nejspravedlnější,cenově výhodná a bez koeficientů.
Dotaz:
- je tato metoda v souladu s vyhl.372/2001 a je možno údaje tepl.senzorů pro rozůčtování použít?
- pokud není v souladu, je možno DN metodu použít na základě platnosti nového zákona 67/2013,platného od 1.1.2014,který umožňuje vlastníkům domů domluvit se s uživateli bytů na jiných pravidlech rozúčtování,odlišných od zastaralé vyhlášky 372/2001??
Děkuji za odpověď.
- v případě že
Tepelná pohoda je výslednicí interakce řady faktorů. Kromě tepla šířeného do místnosti z radiátorů se na ni významně podílí rovněž tepelné zisky ze stoupaček, tepelné zisky nebo ztráty z prostupu tepla stěnami a tepelné ztráty spojené s temperováním společných částí objektu. Dále je třeba vzít v úvahu tepelné ztráty, ke kterým dochází u nevýhodně položených bytů, které mají více než 1 ochlazovanou stěnu (přízemní a podstřešní byty a nárožní místnosti) nebo jsou situovány na sever.
Poměrně velmi jednoduše si s touto složitou problematikou dokáže poradit denostupňová metoda, která pomocí čidel v krátkých intervalech registruje teploty v jednotlivých bytech a v centrální jednotce je navíc kombinuje s venkovními teplotami. Pro rozúčtování nákladů má tak k disposici syntetický ukazatel a nemusí se proto zajímat o to, v jakém rozsahu se na daném výsledku podílely výše uvedené zdroje tepla.

Denostupňová metoda měření spotřeby tepla má nespornou výhodu v tom,že není citlivá na hydraulický stav otopného systému.Jinak řečeno i nekvalitně vyaregulovaná nebo nestabilní vytápěcí soustava nemá vliv na přesnost měření.Naměřené údaje,potřebné pro rozúčtování lze odečíst prostřednictvím pověřeného a vyškoleného pracovníka.Rozúčtování nákladu vychází z platné legislativy dané vyhláškou č.372/2001 Sb §4 odst.odst.3. a z příslušných "metodických pokynů"Provozní náklady u popsaného systému denostupňového měření jsou minimální v porovnání s náklady na odečty,případně výměny indikátorů a následným rozúčtováním na měření na radiátorech,vše modifikované trvalou inflací.Velikost nízkých provozních nákladů přispívá k úsporám a rychlé návratnosti investice.Metoda měření řeší problematiku krajních a středových bytů,tak,že krajní byty nedoplácejí na svoji polohou vyšší platbou.Nedostatkem denostupňové metody je ovlivnění nadměrným větráním - i když i to se dá řešit.

zákon 67/2013

§ 6
(1) Náklady na dodávku tepla a centralizované poskytování teplé vody se rozúčtují na základě ujednání poskytovatele služeb se všemi nájemci v domě, u družstevních bytů na základě ujednání družstva se všemi nájemci v domě, kteří jsou zároveň členy družstva, u společenství ujednáním všech vlastníků jednotek. Změna způsobu rozúčtování nákladů na dodávku tepla a centralizované poskytování teplé vody je možná vždy až po uplynutí zúčtovacího období.
(2) Nedojde-li k ujednání, rozúčtují se náklady uvedené v odstavci 1 podle právního předpisu, kterým se stanoví pravidla pro rozúčtování nákladů na tepelnou energii pro vytápění a nákladů na poskytování teplé užitkové vody mezi konečné spotřebitele 372/2001.
Odpovídá:  Ing. Tomáš Krásný* - EKIS Praha, Energetické poradenství
Téma:  Legislativa
tisk