MPO Efekt - energie efektivně
 INFORMAČNÍ PORTÁL Ministerstva průmyslu a obchodu
    O PODPOŘE ENERGETICKÝCH ÚSPOR A VYUŽITÍ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE

Internetová poradna i-EKIS - Odpověď

tisk

Dobrý den,
potřebovali bychom poradit při výběru zdroje tepla pro novostavbu RD. Máme podlažní dům, hlavní zdroj tepla je krbová vložka s výměníkem značky Hoxter v kombinaci s akumulační nádrží (1000 litrů). Vedlejší zdroj bude elektrokotel a kombinovaný elektrický bojler. Jedna realizační firma nám nabízí zapojit tuto vložku na akumulační nádrž ve které bude trubicový výměník plus elektrická spirála. Mám obavy z toho že toto řešení je vhodné v topné sezóně kdy akumulační nádrž bude převážně ohřáta z krbové vložky. V létě bude TUV ohřívána v této akumulační nádrži pouze elektrickou spirálou (9kW). Elektrická spirála má být uložena v horní části nádrže takže ohřívá údajně cca 200 litrů vody, myslím si ale že v nádrži bude probíhat mísení s vodou studenou která je ve spodní části nádrže. Provoz takto ohřívané TUV je pro nás jako uživatele nevýhodné. Potřebujeme tedy poradit zda není vhodnější instalovat jednoduchou akumulační nádrž a zvlášť kombinovaný bojler plus elektrokotel. Máme velkou technickou místnost, takže prostor neřešíme. Cenově oba systémy vychází podobně. Řešíme hlavně provozní náklady ohřevu TUV.
[ 31.1.17 - dotaz číslo: 77066 - téma: Vytápění, Ceny energií, účtování tepla, Elektřina, Energie z biomasy, Příprava teplé vody ]

Dobrý den, pokud je vaše krbová vložka již vybavena výměníkem jak uvádíte, tak má určitě smysl ji zapojit do akumulační nádrže 1 m3. Záleží však na výkonu krbové vložky (výměníku), který bude zapojen do nádrže. Problém může nastat, když je nádrž předehřáta elektropatronou přes den např. na 60°C, zapálíte večer v krbu a máte možnost uložit do nádrže omezené množství energie do např. 90°C. Při výkonu vožky 10 kW (do vody) máte za 6 hodin vodu ohřátou z 60 na 90°C a posléze je nutné krbovou vložku prochlazovat studenou vodou. Ke krbu je tedy nutné přivést studenou vodu z řadu (ne například čerpadlem ze studny) a připravit odtok do kanalizace. Pokud bude výkon vložky vyšší, čas možné akumulace se sníží. Co se týče stratifikace tepla v zásobníku, tak velmi záleží na typu nádrže, ale počítejte s tím, že se spíše vše může promíchat a je výhodnější to udělat oddělené. Tedy akumulaci pouze na vytápění a na přípravu TUV dát separé boiler např.160 litrů s elektropatronou. V zimě tedy využijete teplo z krbu na vytápění i přípravu teplé vody, v létě bude ele.patrona ohřívat pouze 160 litrů a pokud byste si večer zapálili v krbu, tak by šla energie do akumulace. Akumulaci a zásobník TUV je tedy možné vzájemně propojit výměníkem nebo udělat odbočku od krbu do 160 litrového zásobníku.
[ Odpovídá: Ing. Zdeněk Ročárek - EKIS Praha EnergySim ]

© MPO 2008. Kontakt na správce webu:
Realizoval: EkoWATT. Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect