MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

OMEZENÍ OSOBNÍCH KONZULTACÍ V PORADNÁCH EKIS

PORADNY EKIS MOHOU PŘERUŠIT POSKYTOVÁNÍ OSOBNÍCH KONZULTACÍ NEJMÉNĚ DO KONCE OMEZUJÍCÍCH OPATŘENÍ.
Při zájmu o konzultaci nejdříve kontaktujte vybrané EKIS telefonicky či e-mailem a postupujte dále podle vzájemné dohody.

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKI / odpověď

10.3.20 / dotaz č. 116156
Dobrý den, rád bych konzultoval, k jakému zdroji vytápění a TUV se přiklonit. Šlo by o rekonstruovaný řadový dům v nízkoenergetickém provedení, dvě patra, podlahová ploch 130 m2. Rádi bychom min. v přízemí měli podlahové topení. Zvažuji v zásadě dvě možnosti. Kondenzační kotel, přičemž plyn je před domem (musela by se udělat přípojka a komín) nebo TČ vzduch-voda (s ohledem na hlučnost a blízkost okolní zástavby by zřejmě muselo být umístěno v zahradním domku, který by byl vzdálen od technické místnosti v domě 15 m). Dům budou obývat dva dospělí a časem děti. Šlo by i s ohledem na ostatní spotřebiče v době (sporák, trouba, TV,...vše na elektřinu) říci, který zdroj bude výhodnější? Případně kolik by muselo max. stát tepelné čerpadlo aby byla návratnost do 10 let? Děkuji
Dobrý den,

pokud tedy uvažuji nízkoen. dům s danou plochou, tj. tep. ztráta cca 7 kW, 4 lidé, zdroj tepla na VYT a TV, spotřebiče elektro, a kondenz. kotel 60 tis. + přípojka + komín + roční prohlídka komínu, servis a údržbu vs. tepelné čerpadlo vzduch-voda (COP 3,3) 230 tis. + servis a údržba, tak mně i se zohledněním životnosti zdrojů tepla, komínu, ... vychází roční náklady u obou zdrojů tepla velmi podobně, tj. podobně, tj. okolo 45,5 tis. Kč (zahrnuje i elektro spotřebu, paušální platby, investici, údržbu). V případě pořízení levnějšího tep. čerpadla (při stejném COP) to bude hrát v jeho prospěch, zároveň je ale třeba, zejména k řadové zástavbě, dobře vyřešit to odhlučnější venkovní jednotky. Pokud by se venkovní jednotka TČ instalovala do zahradního domku, jak zmiňujete, tak zároveň je třeba mít kvalitně zaizolované potrubí vedoucí od jednotky k domu.

S pozdravem,
Pavel Adam
Odpovídá:  Ing., Ph.D. Pavel Adam - EKIS Brno, OPTIMALIZACE BUDOV
Téma:  Vytápění
tisk