MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Efekt

Program efekt

Vázvy

Výzvy

Ekis
Energetické poradenství

Ekis

Publikace

Publikace

ON-LINE KONZULTACE V PORADNÁCH EKIS

Od r. 2021 budete moci
V PORADNÁCH EKIS KONZULTOVAT ON-LINE, nejen osobně a na webu. ON-LINE KONZULTACE přinesou výhody audio+video kontaktu, ale bez zdravotního rizika.

Prohlášení o zpracování osobních údajů ve státním programu na podporu úspor energie (GDPR)

Informace - osobní údaje (GDPR)

Internetová poradna i-EKIS / odpověď

12.1.21 / dotaz č. 123050
Dle vyhl. 264/2020 paragraf 6 odstavec 3 se při nezvětšení AE nad 2,5 násobek stavba posuzuje jako větší změna dokončené stavby. Jak nahlížet na objekt se 4 podlažími , kde bude vytápěné přízemí ponecháno a 3 horní podlaží zbourány a obnoveny v původních rozměrech. Lze na to stále koukat jako větší změnu dokončené stavby, nebo obnovou většiny podlaží se stává pro účely PENB novostavbou?

Děkuji za odpověď
Vážený pane, děkuji za váš dotaz.

Domnívám se, že ve vámi popisovaném případě se energeticky vztažná plocha změní jen minimálně (před rekonstrukcí zahrnovala 4 podlaží, po rekonstrukci bude opět zahrnovat 4 podlaží). Nespadá to tedy do požadavků podle §6 odst. 3. vyhlášky č. 264/2020 Sb.
Téměř jistě ale půjde o tzv. větší změnu budovy dle §2 zákona 406/2000 Sb. (mění se zřejmě více, než 25 % pláště budovy). V tom případě se budova posuzuje dle §6 odst. 2. vyhlášky č. 264/2020 Sb.

Upozorňuji, že jde o názor naší poradny. Zákony je oprávněn vykládat pouze soud.

S pozdravem
K. Srdečný