Odborné publikace
V této rubrice najdete publikace vydané s podporou z Programu EFEKT - Státního programu na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie.
Publikace k tématu
Publikace k tématu: En. audity, en. průkazy a štítky budov
V textu jsou strukturovaně popsána jednotlivá typová opatření s tím, že nejdříve jsou formulovány kriteriální ukazatele, jejichž plnění je vyžadováno zákonem č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií a jednotlivými prováděcími přepisy (viz kapitola 2). Pokud auditovaný systém nevyhovuje příslušnému ukazateli, je třeba, aby energetický auditor jednak konstatoval nevyhovující stav a jednak zpracoval příslušný návrh na opatření. Produkt je především určen energetickým auditorům, poradenským střediskům EKIS a zadavatelům
energetických auditů.
Vícekriteriální hodnocení variant energetických auditů a metodika využití vícekriteriálního rozhodování pro
účely zpracování energetických auditů, základy pro expertní rozhodovací systém pro strategické plánování
projektů v energetice - TESES.
Metodika stanovení nákladů spojených s odpojením odběratele od soustavy CZT v rámci energetického auditu.
Vydáno: 2002
Autor: Roman Povýšil
Je zřejmé, že EA nové stavby vyžaduje od auditora značně odlišný přístup a vyhodnocování zjištěných
stavů než je tomu u existujících stávajících systémů. Tento produkt se proto zabývá problematikou metodického postupu zpracování energetického auditu nových staveb nebo změn dokončených staveb.
Cílem této informační brožury je poskytnout základní informace pro korektní provádění environmentálního hodnocení v rámci energetických auditů a diskutovat metodiku, která je pro environmentální vyhodnocení energeticky úsporných opatření využívána a alespoň částečně zaplnit informační mezeru v této oblasti.
V příručce jsou zpracovány specifika zemědělství z energetických hledisek. Zemědělský podnik je hodnocen nejen jako dodavatel a producent energie, ale jako spotřebitel energie. Zvláštní pozornost je soustředěna na spotřebu tekutých alternativních paliv. Závěrem je hodnoceno zemědělství z hlediska perspektivy v období po vstupu do EU. V příloze je
uveden příklad energetického auditu v zemědělství.
Vydáno: 2002
Autor: Helena Součková
Účelem tohoto produktu je stanovení těch vstupních údajů, které jsou potřebné pro správný a úplný popis současného stavu, možnost stanovení jeho úrovně, jakož i analýzu energetického hospodářství a jeho komponentů v auditovaném průmyslovém objektu.
Příručka a katalog technických řešení.
Publikace se zabývá problematikou ochrany ovzduší před emisemi produkovanými v energetických zařízeních. Vedle spalování paliv v energetických zařízeních se zabývá, v souladu se světovými trendy, i ochranou ovzduší před
emisemi ze spaloven odpadů.
Výstupem produktu je návrh seznamu závazně sledovaných údajů o energetických auditech, návrh seznamu hodnotících ukazatelů a metodiky jejich výpočtu a návrh doporučených či mezních hodnot těchto ukazatelů.
Publikace je zpracována v návaznosti na zákon č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií a jeho prováděcí vyhlášku č. 291/2001 Sb., kterou se stanoví podrobnosti účinnosti užití energie při spotřebě tepla v budovách. Kritériem ve vyhlášce je měrná spotřeba tepelné energie za otopné období v kWh/m3.a, která hodnotí budovu jako celek se zahrnutím vlivu objemového a geometrického řešení. Cílem publikace je posouzení nutných opatření ve stavební konstrukci budovy pro splnění požadavků výše uvedené vyhlášky pro různé typy budov postavené v různých časových obdobích.
Předkládaný produkt je určen auditorům pro posouzení koncepcí energetických systémů zásobování energií jednotlivých objektů. Jak je stanoveno příslušnou legislativou je cílem auditu navrhnout opatření ke snížení spotřeby energie v auditovaném objektu. Tyto návrhy jsou zpracovány ve variantách, jsou vyhodnoceny výše nalezených možností úspor, stanoveny jejich ekonomické efektivnosti a vliv na životní prostředí.
Předkládaná metodická příručka je určena auditorům pro vypracování auditu komplexů s vlastním energetickým zdrojem pro výrobu tepla nebo tepla a elektrické energie.
Příručka pro energetické auditory.
Předkládaná metodika je určena auditorům při posuzování správnosti a přiměřenosti instalace plynové kogenerační jednotky pro společnou výrobu tepla a elektrické energie do průmyslových, podnikatelských nebo vybraných komunálních komplexů (městské zdroje energie, nemocnice, obchodní domy, hotely) jak při rozšíření stávajícího energetického zdroje tak při výstavbě zdroje nového.
Příručka energetického řízení v budovách.
Existence požadovaného dokumentu - energetického auditu - nutně zakládá i existenci jeho zpracovatele, tedy energetického auditora. A tomu, jak by se měl energetický auditor vypořádat se současným právním prostředím v České republice, je věnován následující text.