Odborné publikace
V této rubrice najdete publikace vydané s podporou z Programu EFEKT - Státního programu na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie.
Publikace k tématu
Příručka je stručnou vstupní informací pro navrhovatele, projektanty a provozovatele kogeneračních jednotek s plynovými motory. Jedná se o energetické zdroje pro kombinovanou výrobu tepla a el. energie o jmenovitém výkonu řádově desítek kilowat až jednotek megawat elektrického i tepelného výkonu s dodávkou tepla v teplé nebo horké vodě.
Princip a využití palivových článků
Energetická bilance má komplexní vypovídací schopnost o stupni efektivnosti využívání všech forem energie ve sledovaném systému. Z těchto důvodů je nezbytné, aby energetická bilance byla jedním z hlavních výsledků analýzy stávajícího stavu územního obvodu při tvorbě územní energetické koncepce.
Vydáno: 2000
Autor: Miroslav Mareš, Roman Povýšil, Milan Jäger
Cílem této metodické pomůcky je Stanovit zásady pro hodnocení výstupů energetických konceptů, Metodické vyřešení nadstavby nad zpracovanými energetickými koncepcemi, aby mohly být údaje v co nejširší míře využívány, Navržení technicko-ekonomického vyhodnocení dopadů realizace navržených doporučení včetně hlediska společenské efektivnosti, Posílení vazby energetických konceptů na další rozvojové dokumenty a aktivity v daném území.
Metodické listy energetického řízení pro obce.
Vydáno: 2000
Autor:
Cílem příručky je seznámit střediska EKIS s problematikou využití biomasy jako obnovitelného zdroje energie ve venkovském prostoru s financováním pomocí předvstupního programu SAPARD. Obsahuje řadu podkladů o teoretickém potenciálu biomasy z resortu zemědělství jsou rozpracovány do úrovně NUTS 4 tj. do okresů. Příručka si klade za cíl poskytnout zpracovatelům reálný podklad pro hodnocení energetických územních studií na úrovni okresu a sídel a upozorňuje na změny v českém zemědělství v předvstupním období a po období vstupu do EU u hlavních plodin pro energetické využití.
Vydáno: 2000
Autor: Helena Součková
Sborník technických řešení malých vodních elektráren.
Účelem tohoto produktu je blíže seznámit pracovníky energetického poradenství, energetické auditory a průmyslové managementy, kteří jsou zaměřeni na vybraná, energeticky náročná, výrobní odvětví našeho průmyslu z pohledu snižování spotřeb energie a způsobů získávání energetických úspor, především však se specifickou profesní orientací
na odvětví průmyslu zpracování dřeva.
Účelem zpracování předkládaného produktu je poskytnout v rámci České energetické agentury střediskům EKIS a odpovědným pracovníkům regionů, měst a obcí souhrnné podkladové materiály o obnovitelných zdrojích energie.
Vydáno: 2000
Autor: Karel Trnobranský, Marie Valentová, René Dufour
Blokopanelové stavby patří k nejstarším aplikacím průmyslově vyráběných stavebních dílců nosných konstrukcí v naší poválečné bytové a částečně i občanské výstavbě.
Vydáno: 2000
Autor: Therm-Consult
Konstrukční soustava MS-OB je montovaný železobetonový skelet, kde rámovou konstrukci tvoří budˇ v příčném nebo v podélném směru sloupy čtvercového průřezu a na nich jsou uloženy plošné průvlaky.
Vydáno: 2000
Autor: Therm-Consult
Stavební soustava KORD vznikla na konci šesté dekády minulého století v rámci celkového trendu zařazení „odlehčených stavebních systémů“ do výstavby, jako požadovaný doplněk u nás do této doby převážně používané těžké silikátové prefabrikace ( viz též další dvě hodnocené stavební soustavy ). V postupně zdokonalovaných dílčích modifikacích některých doplňkových konstrukcí se v České i Slovenské republice používala ve větším rozsahu prakticky
od roku 1970 až do roku 1991.
Vydáno: 2000
Autor: Therm-Consult
Popis projektu včetně technického řešení a financování.
Popis projektu včetně technického řešení a financování.
Popis projektu včetně technického řešení a financování.
Popis projektu včetně technického řešení a financování.
Publikace určená pracovníkům krajských, okresních a municipálních úřadů v orientaci v této problematice a seznámit je s filozofií metody IRP a jejího praktického uplatnění při tvorbě územní energetické koncepce .
Vydáno: 2000
Autor: Miroslav Mareš, Roman Povýšil, Michal Doležal, Milan Svoboda
Publikace komplexně informuje o způsobech moderního a úsporného venkovního veřejného osvětlení z hlediska optimalizace spotřeby energie.
Cílem práce je podat základní informace o výběru optimálních lokalit pro využití obnovitelných zdrojů energie v podmínkách ČR. Obnovitelné zdroje energie (dále OZE) jsou zdroje, které pro svoji činnost využívají nevyčerpatelné přírodní zdroje energie.
Cílem dokumentu je podat základní informace o možnosti použití tepelných čerpadel pro vytápění rodinných a bytových domů. Oslovit by měl zejména potenciální zákazníky o instalaci tepelných čerpadel, dále pak zpracovatele energetických koncepcí měst a obcí a energetické auditory.
Cílem práce je zpracování databáze projektů, podporovaných prostředky státního rozpočtu, s výše uvedeným zaměřením, které byly řešeny v letech 1997 - 2000.
Předkládaná metodická příručka je určena auditorům pro vypracování auditu komplexů s vlastním energetickým zdrojem pro výrobu tepla nebo tepla a elektrické energie.
Cílem této práce je specifikovat základní podmínky pro návrhy energeticky úsporných koncepcí výstavby a rekonstrukce průmyslových objektů při respektování hygienických požadavků na mikroklimatické podmínky.
Vydáno: 1999
Autor: Projekta, spol s r.o.
Informační listy demonstračních energetických projektů podpořených z dotačního programu ČEA.
Příručka uvede čitatele jednoduchou a nenáročnou formou do základních principů přípravy projektů v energetice. Pomůže objasnit proč, kdy a jaké je třeba připravit podklady k posouzení zamýšlené investiční akce a jaká kritéria zvolit při rozhodování o její realizaci. Podává informace o účelu a postupu při přípravě studie proveditelnosti a podnikatelského plánu.
Studie je věnována strategii hospodaření s energií, které cílem je co největší snížení spotřeby neobnovitelných zdrojů a snížení dopadů na životní prostředí z energetiky. Hlavní část práce je věnována srovnání různých přístupů a nástrojů, které stát může využít pro podporu zvýšení energetické efektivnosti a využití obnovitelných zdrojů energie.
Produkt obsahuje klíčové hodnoty potřeby tepla pro rodinné domy, bytové domy vícepodlažní postavené v
tradiční technologii a panelové domy, školní budovy a budovy pro zdravotnická zařízení.
Cílem práce je posílit informační bázi středisek EKIS a poskytnout jim základní nástroj pro shromažďování
a vyhodnocování informací a dat o energeticky úsporných opatřeních.
V roce 1998 byl uveden do provozu jeden z největších výrobních systémů v posledním období – Nový závod KORADO v České Třebové, který se zabývá výrobou radiátorů. Ve zpracovaném katalogovém listu je uvedena koncepce řešení a provedeno porovnání s „klasickým“ původním řešením, které nepředpokládalo využití druhotných energetických
zdrojů.
Vydáno: 1999
Autor: Projekta, spol s r.o.
Publikace obsahuje podklady pro hodnocení demonstračních projektů a zpracování energetických auditů, pro monitorování a vyhodnocování účinnosti opatření ke snížení provozní energetické náročnosti budov a pro zpracování energetických pasportů budov.
Metodická příručka pro zpracování územních energetických koncepcí, která je určena pro všechny, jejichž odpovědností či
zájmem je úspěšný a harmonický rozvoj regionu, města či obce v oblasti zásobování a užití paliv a energie. Jejím cílem je uchránit vás před nadbytečnými informacemi z oblasti teorie zpracování ÚEK a pomoci vám při jejím pořizování a následném prosazování v praxi.
GEMIS je výpočtový program, který je účinným nástrojem pro zjištění environmentálních a ekonomických důsledků, které mohou vznikat v případě uskutečnění investičních záměrů, opatření i systémových změn v oblasti energetických a látkových přeměn v nejrůznějších průmyslových oborech a dopravě. Program je přístupný ze stránek <a href="http://www.oeko.de/service/gemis/" target="_blank">www.oeko.de/service/gemis</a>.
Publikace navazuje na dříve vydané příručky "Využití biomasy pro energetické účely", ČEA 1997, "Kombinované energetické systémy s využitím obnovitelných zdrojů energie", ČEA 1997 a "Energetické využívání dřevních odpadů", ČEA 1998. Tato příručka je věnována praktickému využití biomasy na regionální úrovni.
Pricipy kogenerace a uplatnění v praxi pro regionální využití.
Vydáno: 1999
Autor: RAEN, CityPlan spol. s r.o.
Publikace seznamuje čtenáře s rostlinami vhodnými pro cílené pěstování k energetickým účelům, s možností jejich následného využívání pro přímé spalování. Jednotlivé druhy rostlin jsou rozděleny do skupin, na jednoleté a víceleté, či vytrvalé. Jsou zde uvedeny veškeré dosud známé druhy, i když není ještě u všech dokonale vypracována jejich pěstitelská technologie, neboť i tyto dílčí poznatky jsou důležitými podklady pro další nezbytné doplňování zkušeností v zájmu urychleného rozvoje „fytoenergetiky“.
Vydáno: 1999
Autor: Vlasta Petříková
Sborník doporučených technických řešení energeticky úsporných opatření na obvodových pláštích občanských budov je jedním z nástrojů pro podporu poradenství v oblasti energeticky vědomého provozu budov. Může usnadnit místní správě a provozovatelům orientaci v různých přístupech ke snižování spotřeby energie a ukázat v čem úsporné
možnosti spočívají a za jakých okolností lze úspor dosáhnout.
Účelem této práce je poukázat na zvýšení možností uplatnění zdrojů elektrické energie, šetrných k životnímu prostředí, jako je např. kogenerace, v provozu elektrizační soustavy (ES) a zejména pak ukázat na možnost vytvoření dispečersky řízeného systému kogeneračních zdrojů, využitelného pro dodávku určitých služeb a ne jen dodávku elektřiny. V dalším popisu se proto zaměřujeme zejména na kogenerační zdroje, vyrábějící vedle elektřiny také teplo, užívané k vytápění a k chlazení (trigenerace).
Účelem tohoto produktu ČEA je vymezit základní problémy spojené s efektivním zabezpečením energetických potřeb plaveckých bazénů.
Vydáno: 1999
Autor: Projekta, spol s r.o.
Následující metodický materiál byl zpracován pro potřeby České energetické agentury s cílem popsat a zdokumentovat současné legislativní podmínky účtování nákladů na pořízení tepla a teplé užitkové vody (TUV) na konečné spotřebitele.
Vyhodnocení demonstračních projektů realizovaných se státní podporou - Programy ČEA 1997
Vydáno: 1999
Autor: Energetická sekce
Příručka pro energetické auditory.
Předkládaný produkt si klade za cíl poskytnout čtenáři základní přehled o možných způsobech kombinované výroby tepla a elektrické energie při použití kogeneračních jednotek.
Vydáno: 1999
Autor: Karel Trnobranský, Marie Valentová, René Dufour
Cílem produktu je na základě shrnutí základních metod rozhodování vhodných pro implementaci při řešení předmětné problematiky orientovat rozhodovatele k energeticky a ekonomicky efektivním řešením v procesu údržby a obnovy zařízení v průmyslových a objektových energetických systémech.
Vydáno: 1998
Autor: Projekta, spol s r.o.
Předkládaná metodika je určena auditorům při posuzování správnosti a přiměřenosti instalace plynové kogenerační jednotky pro společnou výrobu tepla a elektrické energie do průmyslových, podnikatelských nebo vybraných komunálních komplexů (městské zdroje energie, nemocnice, obchodní domy, hotely) jak při rozšíření stávajícího energetického zdroje tak při výstavbě zdroje nového.
Příspěvek podává informaci o mimořádně rychlém vývoji fotovoltaiky. Tento progresivní obor, zahrnující širokou oblast průmyslu a služeb, od výroby “solárního” křemíku, jeho řezání na plátky, přes výrobu solárních článků a panelů až po instalaci fotovoltaických systémů a jejich provozování, nebo po výrobu elektrických spotřebičů obsahujících fotovoltaický panel jako zdroj elektřiny, patří mezi nejrychleji rostoucí obory posledního desetiletí.
Informační listy demonstračních projektů na využítí obnovitelných zdrojů energie a kogenerace, podpořených z dotačního programu ČEA.
Příručka energetického řízení v budovách.
Česká energetická agentura předkládá technické veřejnosti katalog vybraných prostředků fakturačního měření enegie v systémech centralizovaného zásobování teplem se zaměřením na vytápění budov, jejich zásobování teplou vodou a na dodávku tepla pro průmysl. Předmětem katalogu jsou jednak měřiče tepla a jejich členy, tedy snímače teploty, snímače průtoku a kalorimetrická počitadla, jednak vodoměry k měření spotřeby teplé užitkové vody,
zejména teplovodní bytové vodoměry.
Katalogové listy materiálů a výrobků pro výstavbu, vytápění a přípravu TUV.
Při výstavbě, modernizaci a rekonstrukci redukčních stanic páry i zemníhoplynu je za současné energetické situace nezbytné dosáhnout optimálního využití exergie vázané na tyto nositele energie.
Vydáno: 1998
Autor: ing. Kolarčík
Existence požadovaného dokumentu - energetického auditu - nutně zakládá i existenci jeho zpracovatele, tedy energetického auditora. A tomu, jak by se měl energetický auditor vypořádat se současným právním prostředím v České republice, je věnován následující text.
Cílem je zlepšit informovanost odborné i laické veřejnosti o projektech požadujících podporu od ČEA a jejich charakteristických hodnotách. Na základě jejich vyhodnocení a pomocných výpočtů bylo analyzováno dosažení
požadovaných kritérií, potenciál úspor primární energie, efektivnost vynaložených prostředků, a makroekonomické přínosy, které lze realizací projektů získat.
GEMIS je výpočtový program, který je účinným nástrojem pro zjištění environmentálních a ekonomických důsledků, které mohou vznikat v případě uskutečnění investičních záměrů, opatření i systémových změn v oblasti energetických a látkových přeměn v nejrůznějších průmyslových oborech a dopravě. Program je přístupný ze stránek <a href="http://www.oeko.de/service/gemis/" target="_blank">www.oeko.de/service/gemis</a>.
Příloha Vládní energetické programy států IEA obsahuje stručný přehled působení vlád členských států
IEA (Mezinárodní energetické agentury) v oblasti energetické politiky. Je v ní charakterizován celkový
přístup vlád k řešení problémů v energetickém sektoru. Jsou popsány především aktivity, jejichž cílem je
zvýšení efektivnosti využití energie.
V práci je uvedena soustava referenčních podmínek vnějšího a vnitřního prostředí při užívání budov pro účely hodnocení úrovně energetické spotřeby v zimním období.
Vydáno: 1998
Autor: March Consulting, spol. s r. o.
Publikace u vybraných MVE popisuje hlavní koncepci, návrh řešení, poznatky z výstavby, poznatky z krátkodobého provozu, které lze případně využít při dalších aplikacích.
Vydáno: 1998
Autor: Hydroka Praha
Z bioodpadů se produkuje pomocí fermentačního reaktoru bioplyn, který představuje plynné palivo pro pohon kogenerační jednotky. V souladu s úkolem energetické politiky „ efektivní hospodaření s energií „ uvádíme v následující
části produktu přehled možných způsobů výroby tepelné a el. energie. Z tohoto přehledu pak vyplyne i jednoznačná odpověď na otázku, proč je kladen takový perspektivní význam kogeneračním jednotkám.
Vydáno: 1998
Autor: Karel Trnobranský
Ve zprávě jsou zpracovány podklady z oblasti technické legislativy v oborech - stavební tepelná technika, tepelně izolační materiály, vzduchotechnika, vnitřní prostředí – se zaměřením na tepelné a energetické vlastnosti, s přihlédnutím k požadavkům na tepelný stav vnitřního prostředí v budovách. Její součástí je také problematika vzduchotechniky, pokud se bezprostředně dotýká uvedeného problému.
Vydáno: 1998
Autor: March Consulting, spol. s r. o.
Cílem publikace je je stanovit a vyhodnotit přínosy a zápory, které vyplývají z různých způsobů spolehlivého, hospodárného a k životnímu prostředí šetrného zásobování ČR energií v dlouhodobém výhledu do roku 2020.
Vyhodnocení demonstračních rojektů realizovaných se státní podporou v rámci Programu ČEA v letech 1993 a 1994.
Vyhodnocení demonstračních rojektů realizovaných se státní podporou v rámci Programu ČEA v letech 1994 a 1995.
V publikaci je věnována pozornost především obalovým konstrukcím průmyslových budov. Kapitola 1: Energetická náročnost sektoru Průmysl
Vydáno: 1998
Autor: Petra Neuwirthová
V publikaci je věnována pozornost především obalovým konstrukcím průmyslových budov. Kapitola 2: Energetická náročnost průmyslových budov
Vydáno: 1998
Autor: Petra Neuwirthová
V publikaci je věnována pozornost především obalovým konstrukcím průmyslových budov. Kapitola 3: Normové parametry pro obalové konstrukce výrobních oébjektů
Vydáno: 1998
Autor: Petra Neuwirthová
V publikaci je věnována pozornost především obalovým konstrukcím průmyslových budov. Kapitola 4: Osvětlovací systémy
Vydáno: 1998
Autor: Petra Neuwirthová
V publikaci je věnována pozornost především obalovým konstrukcím průmyslových budov. Kapitola 5: Vratové systémy
Vydáno: 1998
Autor: Petra Neuwirthová
V publikaci je věnována pozornost především obalovým konstrukcím průmyslových budov. Kapitola 6: Obvodové pláště výrobních objektů
Vydáno: 1998
Autor: Petra Neuwirthová
V publikaci je věnována pozornost především obalovým konstrukcím průmyslových budov. Kapitola 7: Střešní pláště
Vydáno: 1998
Autor: Petra Neuwirthová
V publikaci je věnována pozornost především obalovým konstrukcím průmyslových budov. Kapitola 8: Podlahové konstrukce
Vydáno: 1998
Autor: Petra Neuwirthová
V publikaci je věnována pozornost především obalovým konstrukcím průmyslových budov. Kapitola 9: Tepelně-izolační materiály, Kapitola 10: Potenciál úspor v průmyslových budovách, Kapitola 11: Použitá literatura
Vydáno: 1998
Autor: Petra Neuwirthová
Práce analyzuje snížení emisí z realizace projektů ČEA s celkovými emisemi za malé a střední zdroje znečišťování ovzduší.
Vydáno: 1998
Autor: Nadace Projekt Sever
Publikace s názvem Úspory energií vlivem změny vykonávání práce z prezenční na distanční formu publikace je zaměřena na zpracování přehledu o energetických úsporách vlivem nového trendu vyvolaného nenadálou událostí covid-19, který se citelně promítne do časové řady výroby/spotřeby energie z posledních let. Publikace je určena pro širokou laickou i odbornou veřejnost včetně studentů středních a vysokých škol. Publikace nastiňuje a kvantifikuje také možné úspory pro potřeby státní sféry, např. MPO a MD.
Pomocí metodických přístupů v oblasti modelování spotřeb a typových diagramů, které jsou žadatelem dlouhodobě rozvíjeny, je možné spolu s odhadem chování zaměstnanců a zaměstnavatelů stanovit energetické úspory, které s sebou toto chování přinese. Energetické úspory se týkají zejména snížení spotřeby energií kancelářských prostor, a to zejména na chlazení, vytápění a osvětlení. Dále je možné kalkulovat úsporu energetických zdrojů při využívání individuální osobní dopravy do zaměstnání a s tím vyčíslení také objemu negativních externalit s tím spojených. Výši celkových úspor je, jak správně žadatel konstatuje, samozřejmě nutné korigovat dílčím navýšením spotřeby domácností, které lze stanovit na základě analýzy diagramů spotřeb energií této skupiny odběratelů.