Efekt energie Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Odborné publikace

V této rubrice najdete publikace vydané s podporou z Programu EFEKT - Státního programu na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie.

Publikace k tématu 

Publikace k tématu: Ostatní

Metodika energetického posudku pro jednotlivé vyjmenované případy, v zákoně č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií, ve znění pozdějších předpisů

Zákon č.318/2012 ze dne 19.7.2012, jenž nabývá účinnost 1.1.2013, zavádí do praxe nový nástroj k identifikaci úspor energie a k posouzení plnění předem stanovených technických, ekonomických a ekologických parametrů určených zadavatelem – Energetický posudek.

Metodika kontrol průkazů energetické náročnosti budov

Publikace je přednostně určena k metodickému a věcnému sjednocení kontrolní činnosti týkající se PENB prováděné dotčenými orgány státní správy při ochraně státních zájmů chráněných zákonem č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií.
Účelem je zajistit kvalitní a bezpečné provádění zákona, zejména udržení potřebné kvality energetických průkazů a energetických posudků podle tohoto zákona.
Vydáno:  2012
Autor:  Ing. Jiří Šála, CSc., a kol.

MEZINÁRODNÍ ENERGETICKÁ ROČENKA 2012

Energetika, uhelné hornictví, kapalná paliva, plynárenství, elektroenergetika, statistika.
Již čtrnáctý ročník „Mezinárodní energetická ročenka – 2012. Záměrem autorů je poskytnout široké energetické veřejnosti aktualizované základní informace o energetice nejen České republiky, ale i celého světa s důrazem na země EU. Kniha obsahuje základní informace o světové, evropské a české energetice, v členění na energetiku, uhelný průmysl, kapalná paliva, plynárenství, elektroenergetiku, emise a obnovitelné zdroje.
Vydáno:  2012
Autor:  Spolupráce Ministerstva průmyslu a obchodu, Agentury ČSTZ, s.r.o. a společnosti VICONTE s.r.o.

NOVÉ ENERGETICKÉ POŽADAVKY NA BUDOVY ANALÝZA BARIÉR V OBLASTI LEGISLATIVY A NÁVRH MOŽNOSTI JEJICH ODSTRANĚNÍ

Novela zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, provedená zákonem č. 318/2012 Sb. přejímá (transponuje) do českého právního řádu druhou evropskou energetickou směrnici 2010/31/EU a nabývá účinnosti dnem 1. ledna 2013. Nové požadavky a povinnosti, které novelizovaný zákon o hospodaření energií ukládá, představují rozsáhlé a výrazné změny při stavbě, provozování a prodeji budov. K naplnění novely zákona o hospodaření energií v praxi patří další prováděcí právní předpisy.

PASIVNÍ DOMY 2012

Navrhování kvalitních budov není problémem výlučně technickým, ale ve značné míře problémem společenským – jak budou nová řešení přijata, jak se podaří zpřísnit energetické požadavky, jak se nastaví motivující daňová zvýhodnění nebo dotační programy, pokud budou v nějaké míře potřebné.

Pravidla pro hospodárné užití energie

Cílem tohoto produktu je vymezit pravidla ve formě doporučení pro hospodárné užití energie v budově, která nepodléhá požadavkům na energetickou náročnost budovy podle zákona č. 406/2000 Sb., resp.ve znění novely tj. zákona č. 318/2012 Sb.
Vydáno:  2012
Autor:  Vít KLEIN, Ph.D.; vit.klein@volny.cz

Šetrné budovy - náklady, výhody a hodnoty

The study is available in english language.

Profesionální projektová studie, která se zabývá konkrétní situaci v České republice, kvantifikuje rozdíly v počátečních nákladech a krátkodobé i dlouhodobé hodnoty šetrných budov ve srovnání s běžnými postupy v regionu. Ze studie vyplývá, že developeři a majitelé si mohou dovolit realizovat šetrné projekty i v rámci stávajících rozpočtů, a že tyto projekty nabízejí velmi dobrý poměr ceny k užitné hodnotě.
Vydáno:  2012
Autor:  Česka rada pro šetrné budovy

Zpracování metodiky energetického posudku pro projekty realizované v rámci dotačních programů podpory ze státních, evropských finančních prostředků nebo finančních prostředků

Zákon č.318/2012, jenž nabývá účinnosti 1.1.2013, zavádí do praxe nový nástroj k identifikaci a ověření úspor energie a k posouzení plnění předem stanovených technických, ekonomických a ekologických parametrů určených zadavatelem – Energetický posudek.
Publikace obsahuje metodiku postupu vyhotovení energetického posudku pro dva v zákoně definované případy, kdy stavebník, společenství vlastníků jednotek nebo vlastník budovy nebo energetického hospodářství musí zajistit vypracování energetického posudku.

BUDOVY S TÉMĚŘ NULOVOU POTŘEBOU

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2010/31/EU ze dne 19. května 2010 o energetické
náročnosti budov zavedla pojem budov s téměř nulovou potřebou energie. „Budovou s téměř nulovou potřebou energie“ je budova, jejíž energetická náročnost je velmi nízká. Téměř nulová či nízká potřeba požadované energie by měla být ve značném rozsahu pokryta z obnovitelných zdrojů, včetně energie z obnovitelných zdrojů vyráběné v místě či v jeho okolí.
Publikace je určena pro energetické auditory, poradenská střediska EKIS, energetické konzultanty a experty, státní a místní správu, projektanty a podnikatele.
Vydáno:  2011
Autor:  ARCADIS Project Management s.r.o.

ČSN EN 16001 –Systémy managementu hospodaření s energií

V roce 2010 byla uvedena do praxe zcela nová norma CSN EN 16001 – Systémy managementu hospodaření s energií – Požadavky s návodem k použití.
Tato norma si klade za cíl přispět ke snižování energetické náročnosti hospodářství a úzce souvisí s normami zavádění autorizace systému managementu jako je ISO 9001 a ISO 14001. V brzké budoucnosti lze očekávat zavedení akreditace této evropské normy a předpisu do národní praxe v oblasti zvyšování účinnosti užití energie.
pro energetické auditory, poradenská střediska EKIS, energetické konzultanty a experty, státní a místní správu, projektanty a podnikatele.
Vydáno:  2011
Autor:  ENERGO-ENVI, s.r.o.

DOSTAVBA JADERNÉ ELEKTRÁRNY TEMELÍN

Dvojjazyčná publikace ČJ/AJ.
Publikace představuje jeden z možných pohledů na dostavbu 3. a 4. bloku JET a v rámci tohoto názoru uvádí hlavní důvody a přínosy této dostavby.
Vydáno:  2011
Autor:  TOP EXPO, s.r.o.

Energy for Sustainable Development III: Energy Savings - Economics and Links to other Policies

Anglicky.
Třetí publikace z řady Energy for Sustainable Development (předešlé vyšly v roce 2005 a 2010) obsahuje soubor vědeckých příspěvků českých a rakouských autorů většinou aktivně působících v rámci Česko-rakouské expertní skupiny pro energetiku (CZ-AT EEG).

The third book titled Energy for Sustainable Development (the other two were published in 2005 and 2010) contains a selection of papers by Czech and Austrian authors mostly active in the CZ-AT EEG (Czech-Austrian Energy Expert Group).

EPC kuchařka pro zákazníky

Základní informace o metodě EPC. Způsob, jak lze provést energeticky úsporná opatření, zejména na majetku obce, bez vlastních investic. Dodavatelská firma smluvně zaručí takovou úsporu na provozních nákladech, která pokryje splátky na investice dodavatele.
Vydáno:  2011
Autor:  Seven o.p.s.

EPC metodika přípravy a realizace energeticky úsporných projektů

Energetické služby se zárukou (z angl. Energy Performance Contracting, také EPC) představují velmi efektivní nástroj realizace úsporných opatření. Jedná se o komplexní službu, která umožňuje realizovat úspory nákladů v energetickém hospodářství bez nutnosti vynaložení potřebných investičních prostředků v době instalace opatření s tím, že dosažení očekávaného výsledku v podobě očekávaných úspor energie je vybraným poskytovatelem energetických služeb smluvně zaručeno.
Vydáno:  2011
Autor:  MPO

EPC vzorová smlouva

Vzorová smlouva pro uzavírání smluvních vztahů s poskytovateli energetických služeb se zárukou (metoda EPC).
Energetické služby se smluvně zaručenou úsporou (se zárukou) jsou zaměřeny na snižování provozních energetických nákladů v budovách, komplexech budov, provozních areálech. S výhodou lze metodu EPC využít na snížení provozních úspor nejen na budovách či veřejném osvětlení v majetku obcí nebo krajů.
Vydáno:  2011
Autor:  MPO

GEMIS 4.6 - uživatelská příručka

GEMIS je výpočtový program, který je účinným nástrojem pro zjištění environmentálních a ekonomických důsledků, které mohou vznikat v případě uskutečnění investičních záměrů, opatření i systémových změn v oblasti energetických a látkových přeměn v nejrůznějších průmyslových oborech a dopravě.
Vydáno:  2011
Autor:  CityPlan, s.r.o

Geotermální energie - zdroje, využití, technologie

Geotermální energie je označení pro různé druhy tepelných energií, které jsou spjaty s tělesem naší planety Země. Lidstvo se jí teprve v posledních sto letech začíná učit využívat, i když je pravdou, že již od dávnověku člověk třeba znal teplé či horké minerální prameny a jejich příznivé působeni na člověka.
Vydáno:  2011
Autor:  Ing. Vlastimil Myslil, CSc.

Klimatologické údaje 2010 a 1. pol. roku 2011

Publikace obsahuje vstupní podklady pro monitorování a vyhodnocování efektivnosti využívání energie v budovách.
Nově jsou uvedeny klimatické údaje za rok 2010 a první pololetí roku 2011, umožňující stanovení potřeby tepla a její
kontrolu. Publikace je určená pro zpracování energetických auditů, hodnocení demonstračních projektů, pro monitorování
a vyhodnocování opatření ke zvýšení energetické účinnosti budov.
Vydáno:  2011
Autor:  ARCADIS Project management s.r.o.

Metodika přípravy a realizace energeticky úsporných projektů řešených metodou EPC u organizací ve státním sektoru

V rámci publikace je navržena metodika využití metody EPC jako jednoho z nejefektivnějších nástrojů snižování spotřeby energie v organizacích ve veřejné sféře, zejména ve státním sektoru. V publikaci je navržen postup realizace projektů metodou EPC u příspěvkových organizací tak, aby jednotlivé procesy byly v souladu s pravidly a zásadami státního rozpočtu. Součástí publikace je proto také podrobná analýza současného legislativního rámce.
Vydáno:  2011
Autor:  Seven, o.p.s.

MEZINARODNI ENERGETICKA ROČENKA 2011

energetika • uhelné hornictví • kapalná paliva • plynárenství • elektroenergetika • statistika. Záměrem autorů je poskytnout široké energetické veřejnosti aktualizované základní informace o energetice nejen České republiky, ale i celého světa s důrazem na země EU
Vydáno:  2011
Autor:  MPO, CONTE spol. s r.o., Agentura ČSTZ, s.r.o.

NÁKLADOVĚ OPTIMÁLNÍ ÚROVNĚMINIMÁLNÍCH POŽADAVKŮ NA ENERGETICKOU NÁROČNOST BUDOV

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2010/31/EU ze dne 19. května 2010 o energetické náročnosti budov zavádí pojem nákladově efektivních nebo nákladově optimálních úrovní energetické účinnosti či šířeji energetické náročnosti budov. Stanovuje povinnost členských států definovat minimální požadavky na energetickou náročnost budov a prvků budov. Tyto minimální požadavky by měly být stanoveny za účelem dosažení nákladově optimální rovnováhy mezi investicemi a náklady na energii uspořenými během životního cyklu budovy.
Publikace je určena pro energetické auditory, poradenská střediska EKIS, energetické konzultanty a experty, státní a místní správu, projektanty a podnikatele.
Vydáno:  2011
Autor:  ARCADIS Project Management s.r.o.

Přehled implementace Směrnice o ecodesignu a požadavků na energetickou efektivnost vybraných skupin výrobků

V roce 2005 byla orgány Evropské unie přijata relativně přelomová Směrnice 2005/32/EU, která udělila exekutivnímu orgánu EU - Evropské komisi zásadní pravomoc definovat kvalitativní požadavky na environmentální aspekty výrobků a zařízení využívajících při svém provozu energii - energetických spotřebičů (v ang. „Energy using Products“ – „EuP“) .
Vydáno:  2011
Autor:  Seven, o.p.s.

STUDIE: TRANSAKČNÍ NÁKLADY PROGRAMŮ NA PODPORU ENERGETICKÉ EFEKTIVNOSTI

Studie analyzuje efektivnost vybraných programů na podporu energetické efektivnosti z hlediska teorie transakčních nákladů. Do hodnocení je tedy zahrnuta nejen výše alokovaných prostředků, ale také další náklady vznikající jak na straně administrátorů programů, tak na straně žadatelů a příjemců dotace.
Vydáno:  2011
Autor:  Seven, o.p.s.

TECHNICKÉ A EKONOMICKÉ POSOUZENÍ VYUŽITÍ SOLÁRNÍ ENERGIE V SOUSTAVÁCH ZÁSOBOVÁNÍ TEPLEM S VÝTOPENSKÝM REŽIMEM VYUŽÍVAJÍCÍCH ZEMNÍ PLYN

Využití solárního tepla v soustavách CZT pracujících ve výtopenském režimu neovlivňuje jejich účinnost a je jedním z možných způsobů snížení spotřeby fosilních paliv v sídelních celcích s potenciálem souvisejícím s pokračujícími evropskými snahami o naplnění závazku minimálního podílu OZE na konečné spotřebě energie. V ČR se solární CZT dostaly do centra pozornosti pouze v souvislosti se extrémními snahami komerční firmy nahradit v řadě obcí funkční CZT solárními soustavami se 100% solárním pokrytím.

Vzdělávací průvodce nejen očima studentů

Ropa, uhlí, zemní plyn, biomasa, bioplyn, slunce, voda vítr, EVO, jádro a potenciál energetických úspor - 33 zajímavých míst v energetice a potenciál energetických úspor. Cílem tohoto produktu je populárně prezentovat celé průmyslové energetické odvětví a vzbudit tak zájem studentů středních škol o obor, který se potýká s nedostatkem pracovníků. Publikace je určena pro širokou veřejnost, energetické a environmentální poradce, učitele i žáky všech typů škol, kteří hledají nové informace a chtějí vědět víc.
Vydáno:  2011
Autor:  Mgr. Radovan Šejvl

Technická zpráva o projektu „Databáze referenčních klimatických roků pro území ČR“

ČHMÚ nabídl rozšířit stávající databázi šesti referenčních klimatických roků a vytvoření 1 nového páteřního referenčního klimatického roku pro oblast Českomoravské vysočiny a 5 doplňkových referenčních klimatických roků. Dále také vytvoření a provozování internetové aplikace pro poskytování RKR na úrovni katastrů s rozlišením výškových pásem nejméně 100 m bez dalších poplatků ze strany uživatelů.
Vydáno:  2010
Autor:  Český hydrometeorologický ústav

Bioodpad - bioplyn - energie

Bioplyn vyrobený z odpadů je považován za obnovitelný zdroj energie a elektrickou i tepelnou energii z něj vyrobenou za energie z obnovitelných zdrojů. Každý využitý kilojoule tepla a kilowatthodina elektřiny vyrobených z bioplynu vzniklého rozkladem odpadů nahradí určité množství neobnovitelného paliva, které by bylo jinak potřeba na jejich výrobu. Tato publikace chce zejména podpořit vznik dalších bioplynových stanic a změnit negativní názor veřejnosti na bioplynové stanice.

Efektivní využití důlních plynů v systémech zásobování elektřinou a teplem

Cílem tohoto produktu je propagace energetických projektů, které přispívají k zvyšování energetické efektivnosti užití energetických zdrojů, v tomto případě pak druhotných primárních energetických zdrojů, jejichž potenciál doposud není dostatečně využíván. Jsou zde prezentovány realizované i připravované projekty využití důlního plynu pro energetické účely, konkrétně pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla na bázi plynových motorů. Další implementace užití důlního plynu pro účely kogeneračního způsobu výroby tepla a elektřiny je nanejvýše žádoucí a je třeba ji dále rozvíjet tak, aby byl maximálně využit disponibilní potenciál důlního plynu.
Vydáno:  2009
Autor:  Tebodin Czech Republic, s.r.o.

Energetická náročnost budov

Publikace přehledným a srozumitelným způsobem objasňuje pojmy a stávající předpisy související s požadavky na energetickou náročnost budov. Vysvětluje obsah pojmů (průkaz energetické náročnosti budovy, energetický štítek obálky budovy, energetický audit, výpočet tepelných ztrát budovy, vyhodnocení termovizního měření či výpočet energetické náročnosti pro program Zelená úsporám) a rozdíly mezi nimi. Publikace je určena především pracovníkům stavebních úřadů, kteří se s touto problematikou ve své praxi setkávají. Zároveň chce pomoci drobným stavebníkům a soukromým investorům, kteří připravují projekt nové stavby či rekonstrukce domu.
Vydáno:  2009
Autor:  EkoWATT

Energetické zplyňování a jeho cesta k vyšší účinnosti a energetickému využití odpadů

Publikace čtivou popularizační formou přináší ucelený přehled stávajících i nově vyvíjených technických systémů pro energetické využití odpadů a přehled vývojových projektů směřujících k decentralizovanému, ekologicky šetrnému a energeticky vysoce účinnému využití odpadů ve formě tolik ceněné elektrické energie i tepla.
Vydáno:  2009
Autor:  Mgr. Radovan Šejvl

Katalog typických stavebních detailů, část 2

Tato publikace obsahuje výkresy stavebních detailů s kvantifikací tepelných mostů. Ty jsou vyjádřeny jednak graficky zobrazením rozložení teplot v detailu a dále numericky pomocí teplotního faktoru, nejnižší povrchové teploty a lineárního činitele prostupu tepla. Publikace je určená projektantům, odborným poradcům, stavebníkům i široké
veřejnosti, která má zájem na kvantifikaci tepelných mostů.
Vydáno:  2009
Autor:  Energy Consulting Service, s.r.o.

Katalog vlastních spotřeb elektroinstalačních prvků v rozvodech elektrické energie

Elektroinstalační jistící, měřící, kontrolníaj. prvky jsou nedílnou součástí rozvodů el. energie. Jako každé elektrotechnické zařízení mají určitou vlastní spotřebu el. energie. Současný projekt se zaměřil na vytvoření webové prezentace shrnující vyhodnocení vlastních ztrát elektroinstalačních prvků a tato publikace je chápána jako její doprovodná technická zpráva. V publikaci proto navážeme na předchozí publikaci „Katalog vlastních spotřeb měřících, jistících a regulačních prvků v rozvodech elektrické energie“ vydanou a zveřejněnou zde v roce 2008.
Vydáno:  2009
Autor:  Energy Consulting Service, s.r.o.

Klimatologické údaje 2009

Publikace obsahuje vstupní podklady pro monitorování a vyhodnocování efektivnosti využívání energie v budovách. Jsou zde uvedeny klimatické údaje za rok 2008 a první pololetí roku 2009, umožňující stanovení potřeby tepla a její kontrolu.
Navazuje na údaje v publikaci „Podklady pro hodnocení projektů – klimatologické údaje“ vydané v roce 1997 a na
údaje v publikacích „Technické podklady pro monitorování a vyhodnocování efektivnosti využívání energie klimatologické
údaje“ vydané v letech 1999 až 2006. Výchozími podklady byly denní a měsíční přehledy počasí od 1. ledna 2008 do 31. srpna 2009, získané pro jednotlivé lokality od ČHMÚ. Údaje jsou zpracovány ve smyslu pravidel pro vytápění stanovených vyhláškou Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) č. 194/2007 Sb., kterou se stanoví pravidla pro vytápění a dodávku teplé užitkové vody...
Vydáno:  2009
Autor:  ARCADIS project management, s.r.o.

Metodika EINSTEIN v praxi

Publikace „Metodika EINSTEIN v praxi“ vznikla za účelem seznámení energetických auditorů, inženýrů, konzultantů, širší veřejnosti atd. s moderním softwarovým nástrojem, kterým lze velmi efektivně postihnout tepelné hospodářství podniku. Publikace je zaměřena na seznámení potenciálních uživatelů s vlastním softwarovým nástrojem a předání zkušeností implementačních týmů, které pilotně aplikovaly metodiku EINSTEN ve vybraných průmyslových podnicích v České republice a v zahraničí.
Konečná spotřeba energie má v celosvětovém měřítku stále rostoucí trend. Výroba energie je v převážné většině případů zajišťována s využitím fosilních paliv, což se negativně projevuje i v enviromentálních dopadech, zejména v produkci emisí skleníkového plynu CO2. Strategickým záměrem Evropské unie je proto cílené snižování energetické náročnosti a produkce emisí CO2. Metodologie auditu tepelné energie EINSTEIN byla vyvinuta v rámci Evropského projektu za účelem zvýšení účinnosti užití energie, využití OZE a snížení produkce emisí.
Vydáno:  2009
Autor:  ENVIROS, s.r.o.

Pasivní dům - radost z bydlení

Pasivní dům poskytuje tepelné pohodlí v těch nejpřísnějších a celosvětově platných třídách komfortu. Díky úspoře tepla navíc nabízí perspektivu do budoucna. Brožura nabízí rady, jak postavit nový, nebo rekonstruovat starší dům na pasivní dům.
Vydáno:  2009
Autor:  Centrum pasivního domu

Program GEMIS 4.5 - uživatelská příručka

Výpočtový progrsm GEMIS je účinným nástrojem pro zjišťění environmentálních a ekonomických důsledků, které mohou vznikat v případě uskutečnění systémových změn v oblasti energetických a látkových přeměn v průmyslových oborech a v dopravě.
Použití programu GEMIS je zdarma. Instalace programu je možná stažením z internetu, kde je také přístup k české databázi a manuálu.
Vydáno:  2009
Autor:  CITYPLAN spol. s r.o.

Průvodce výrobou a využitím bioplynu

V posledních letech došlo v zemědělství k rozvoji vzniku bioplynových stanic. Jejich organizace, výstavba a využívání jsou z hlediska energetiky a životního prostředí účelné a ekonomické. Předkládaná příručka přináší řadu vhodných, praktických a zasvěcených odpovědí na otázky technického, organizačního a právního charakteru, které se v oblasti výroby bioplynu často vyskytují. Již několik let lze zaznamenávat rozvoj výstavby a využívání bioplynových stanic. Na základě zvýšené poptávky se na trhu dobře uchytila řada systémů BPS. Účelem příručky je uzavřít informační mezeru a zájemcům o provoz BPS být vodítkem v jednotlivých fázích plánování a projektování.
Vydáno:  2009
Autor:  CZ Biom

Rekonstrukce domu na nízkoenergetický standard - Praktická řešení

Hlavním cílem publikace je seznámit zájemce se základními principy v oblasti renovací a rekonstrukcí občanské zástavby, především pak rodinných domů. Tato potřeba je dána především stárnoucím
stavebním fondem v České republice a nevyhovujícím stavem občanské zástavby v oblasti kvality vnitřního prostředí a energetické náročnosti, která vede i k neúnosnému zatěžování životního prostředí, a ve svém důsledku také rodinných financí. Velkým impulzem k řešení oblasti energetické náročnosti budov jsou také nejrůznější formy podpory a dotací, které jsou na úsporná opatření poskytovány. Aktuální seznam dotací v oblasti snižování energetické náročnosti budov, které můžete čerpat, lze vyhledat prostřednictvím webových stránek příslušných organizací uvedených v seznamu doporučených zdrojů informací na konci této publikace.
Vydáno:  2009
Autor:  ENVIC, o.s.

Technická část obchodních podmínek pro zhotovení stavby - zateplení domu a výměnu oken

Publikace je určena pro zájemce o výměnu oken a zateplování staveb kontaktním zateplovacím systémem.
Na rozdíl od mnoha jiných publikací se tato věnuje výhradně požadavkům na dílo a má sloužit pro rozhodování o tom, co napsat do smlouvy, čeho se vyvarovat, co kontrolovat atd. Text by měl pomoci tam, kde laik je utvrzován odborníkem, že jím navrhované řešení je nejlepší.
Vydáno:  2009
Autor:  Energy Consulting Service, s.r.o.

Využití infrakamery a bezdotykových teploměrů ve stavebnictví – chyby a omyly

Publikace shrnuje základní znalosti a zkušenosti potřebné pro provádění diagnostiky staveb pomocí termokamery. Na konkrétních příkladech ukazuje jak neznalost či nevhodné nastavení může ovlivnit interpretaci výsledků měření, čtenáře seznamuje se základy diagnostiky s využitím termokamery. Publikace je určena stavebním fyzikům, zabývajícím se diagnostikou pomocí termokamery, a dále všem, kteří se s výsledky měření termokamerou setkávají,
ať již se jedná o laiky či odbornou veřejnost.
Vydáno:  2009
Autor:  Energy Consulting Service, s.r.o.

Zavedení postupu výpočtu potřeby tepla a chladu podle novelizované EN ISO 13790

Cílem publikace je navrhnout výpočet potřeby tepla a chladu podle novelizované EN ISO 13790. Na příkladu definované budovy je navržen postup použitelný při zpracování energetického auditu i energetického průkazu budovy. Výstupem je informace o potřebě tepla a chladu podle evropského postupu respektujícího dynamiku procesu s využitím tepelných zisků vnitřních a vnějších. Hodnoty a postup výpočtu se stanoví v souladu s evropskou legislativou.
Vydáno:  2009
Autor:  ARCADIS Project Management s.r.o.

Zpracování lesních těžebních zbytků

Lesní těžební zbytky jsou stále málo využívaným zdrojem obnovitelné energie. Brožura podává přehled technologií zpracování lesních těžebních zbytků a objasňuje další podstatné faktory kolem jejich zpracování.
Vydáno:  2009
Autor:  CZ Biom

Demonstrace projektů ke snížení energetické náročnosti v průmyslu

Cílem produktu je seznámit technické i ekonomické pracovníky průmyslových závodů s realizací úsporných opatření a využívání druhotných a obnovitelných zdrojů ve vybraných průmyslových oborech a jejich provozními výsledky. Projekty by měly být inspirací k realizaci obdobných projektů, příp. s využitím dotací z OPPI.
Vydáno:  2008
Autor:  Raen, s.r.o.

Ekologický a energeticky úsporný systém zásobníkových zdrojů tepla

U zásobníkových zdrojů tepla se k topnému zdroji přiřazuje zásobník s otopnou vodou, do kterého se teplo akumuluje v době příznivých parametrů zdroje tepla. Zásobník tepla se s výhodou může použít při jakémkoli zdroji tepla. při nízkých nákladech se dosahuje vysoké provozní účinnosti a velmi ekologického spalovacího procesu.
Vydáno:  2008
Autor:  GAS, s.r.o.

Jak postavit nízkoenergetický dům

Koncept nízkoenergetického domu vznikl jako odpověď na rostoucí ceny energií. Přestože se předpisy na energetickou spotřebu domu a izolační vlastnosti konstrukcí stále zpřísňují, má nízkoenergetický dům ve srovnání s běžnou výstavbou podle současných norem zhruba jen poloviční až třetinovou spotřebu tepla na vytápění. Publikace vysvětluje konstrukční zásady, obvodový plášt, větrání a vytápění v nízkoenergetickém domě a mnoho jiného.
Vydáno:  2008
Autor:  Ekowatt, s.r.o.

Katalog vlastních spotřeb měřicích, jistících a regulačních prvků v rozvodech elektrické energie

V současné době je jištění nízkonapěťových instalací pomocí domácích (průmyslových) jističů zcela samozřejmé. Ačkoli výrobci jističů nemají povinnost uvádět velikost wattových ztrát v technických listech výrobku, někteří hodnotu wattových ztrát u jističů popřípadě vypínačů a jiných prvků přesto uvádějí. Jističe jsou samočinné nadproudové vypínače, určené ke spínání a jištění elektrických obvodů. Úlohou jističů je zabránit škodám na elektrickém zařízení při zkratu a nadproudu.
Vydáno:  2008
Autor:  Energy Consulting Service, s.r.o.

Klimatologické údaje 2008

Publikace obsahuje vstupní podklady pro monitorování a vyhodnocování efektivnosti využívání energie v budovách.
Jsou uvedeny klimatické údaje za rok 2007 a první pololetí roku 2008, umožňující stanovení potřeby tepla a její kontrolu. Výchozími podklady byly denní a měsíční přehledy počasí získané pro jednotlivé lokality od ČHMÚ.
Klimatologické údaje zahrnují průměrné měsíční venkovní teploty, počty dnů vytápění v jednotlivých měsícícha v otopných obdobích a průměrné venkovní teploty a počty denostupňů za tato období i za jednotlivé fakturační roky.
Vydáno:  2008
Autor:  ARCADIS Project Management s.r.o.

Metodika ekonomického hodnocení energetické soustavy

Publikace obsahuje ekonomické parametry pro prvky a soustavy TZB a nově definuje metody ekonomického posuzování prosté doby návratnosti, skutečné návratnosti a dynamického splácení k dosažení kladného cashflow (krytí splátek z úspory provozních nákladů), které splňují požadavky evropské normy ČSN EN 15459 – Energetická účinnost budov – Metoda ekonomického hodnocení energetických soustav a zejména české legislativy. Sjednocuje hodnoty životnosti, nákladů na údržbu a opravy zařízení soustav a zavádí hodnocení nákladů na likvidaci dožitého zařízení. Pojednává se ekonomie prvků tepelných soustav pro větrání a TV, větracích a klimatizačních soustav, regulačních a řídících systémů ve vztahu k prodloužení životnosti budovy po stavebních opatřeních. Byly stanoveny vstupní parametry pro dobu životnosti prvků soustav a systémů v letech, náklady na preventivní údržbu, opravy a servis v % pořizovacích nákladů a náklady na likvidací (omezeně) po dožití zařízení v % pořizovacích nákladů.
Vydáno:  2008
Autor:  ARCADIS Project Management s.r.o.

Metodika výpočtu energetické náročnosti budov

Metodika výpočtu je určena pro budovy, na které se vztahuje požadavek hodnocení energetické náročnosti budov podle požadavků zákona č. 406/2000 Sb. (pro nové budovy a budovy rekonstruované uvedené v odst. 2 § 6a zákona 406/2000 Sb). Metodika výpočtu stanovuje rozsah a detailní postup výpočtu pro stanovení energetické náročnosti budov podle současných platných právních a technických norem v rozsahu bilančního výpočtu celkové roční dodané energie do budovy. Metodika výpočtu řeší stanovení celkové roční dodané energie do budovy za předpokladu stanovení dílčích hodnot dodané energie.
Vydáno:  2008
Autor:  ČVUT Praha

Softwarový nástroj pro zjednodušené vyhodnocení ENB a monitoring (M&T)

Cílem softwarového nástroje je poskytnout možnost k snadnému určení energetické náročnosti jednoduchých (jednozónových) budov a nástroj pro řízení spotřeby energie v budově. Nástroj je naprogramovaný v prostředí Microsoft Excel. SW umožňuje orientační zhodnocení pomocí základních údajů o budově nabízí posouzení jednotlivých oblastí spotřeby energie (vytápění, ohřev teplé vody apod.). Tato uživatelská příručka se snaží přiblížit základy problematiky energetické náročnosti budov a vysvětlit použité pojmy, aby mohli nástroj s úspěchem použít i laici.
Vydáno:  2008
Autor:  Enviros, s.r.o.

Šetříme energii v domácnosti

Tato publikace Vám poskytne rady a tipy, jak v domácnosti snížit spotřebu energie, a tím i Vaše výdaje. Stále existuje řada možností, jak uspořit. Ty nejméně nákladné a ekonomicky nejvýhodnější úspory jsou spojeny se změnou uživatelského chování, ale přitom úspory energie neznamenají snížení životní úrovně
Vydáno:  2008
Autor:  SEVEn

Vliv udržitelné výstavby z technicko-ekonomického hlediska

Cílem případové studie je poskytnou možnosti porovnání běžné s energeticky úspornou výstavbou na území České republiky dle různých hledisek. Důvodem pro zpracování tohoto podkladu je definování výhod a nevýhod řešení energeticky úsporného projektu, počáteční investiční náklady a dosažené úspory do budoucna (provoz, údržba, demolice). Projekt bytového domu lze z hlediska návrhu energetického rozdělení považovat za pilotní nejen v České republice, ale také v zemích EU.
Vydáno:  2008
Autor:  Enviros, s.r.o.

Klimatologické údaje 2007

Publikace obsahuje vstupní podklady pro monitorování a vyhodnocování efektivnosti využívání energie v budovách. Jsou zde uvedeny údaje za rok 2006 a I. pololetí 2007.
Vydáno:  2007
Autor:  STÚ-E, a. s.

Mezinárodní energetická ročenka 2007

8. ročník energetické ročenky - záměrem autorů je poskytnout široké energetické veřejnosti aktualizované základní informace o energetice nejen České republiky, ale i celého světa s důrazem na země EU.
Vydáno:  2007
Autor:  Agentura ČSTZ, s.r.o.

Diagram energetických toků v ČR v roce 2001

Cílem publikace je grafickou formou vyjádřit základní informace o energetice České republiky. Energetický trh ČR lze posuzovat pouze v souvislosti s energetickým trhem celého světa a zejména Evropy.
Základním grafem je Diagram energetických toků ČR, který doplňují grafy a mapy o základních energetických zdrojích a tocích světa a Evropy. Ve střední části jsou tabulky doplňující mapy Evropy a grafy zobrazující vývoj energetiky v ČR.
Vydáno:  2006
Autor:  CONTE, spol. s r.o.

Energeticky efektivní spotřebitelské systémy – účinný nástroj snižování skleníkových plynů

Publikace se zaměřuje na postupy a metody, které umožní věrohodnou kvantifikaci úspor energie na straně poptávky a tím verifikovat budoucí prognózu poptávky po energii. Jádrem jsou návrhy řešící kvantifikaci a měřitelnost úspor v průmyslových systémech, dobu působnosti těchto úspor , nákladovou náročnost a rizika realizace.
Vydáno:  2006
Autor:  Tebodin Czech Republic, s.r.o.

Klimatologické údaje (do I. pol. 2001)

Publikace obsahuje vstupní podklady pro monitorování a vyhodnocování efektivnosti využívání energie. Cílem publikace je předložení objektivních klimatických údajů za rok 2000 a první pololetí roku 2001, umožňující kontrolu potřeby tepla. Je vhodná pro hodnocení demonstračních projektů a zpracování energetických auditů, pro monitorování a vyhodnocování účinnosti opatření ke snížení provozní energetické náročnosti budov, pro vyhodnocování
efektivnosti využívání energie a pro zpracování energetických pasportů budov.
Vydáno:  2006
Autor:  STÚ-E, a. s.

Trendy ve vývoji vodíkového hospodářství ve světě a možnosti uplatnění v ČR

Cílem této publikace je na jedné straně poskytnout současný pohled na technologické a výzkumné směry využití vodíkových technologií, zejména s ohledem na využití palivových článků a dalším cílem této publikace je poskytnout ucelený, přehledně strukturovaný a aktuální přehled moderních technologických a systémových řešení využívání vodíkových technologií, zpracovaný na základě reálných projektů, praktických poznatků a aktuálních tuzemských i zahraničních informačních pramenů.
Vydáno:  2006
Autor:  ENVIROS, s.r.o.

Klimatologické údaje 2004-2005

Publikace obsahuje vstupní podklady pro monitorování a vyhodnocování efektivnosti využívání energie
v budovách. Jsou uvedeny klimatické údaje za rok 2004 a první pololetí roku 2005, umožňující stanovení potřeby tepla a její kontrolu.
Vydáno:  2005
Autor:  STÚ-E, a. s.

I ty umíš šetřit!

Audiovizuální projekt o úsporách energie pro děti - počítačový výukový program pro školáky (6-14 let).
Vydáno:  2004
Autor:  Česká energetická agentura

Klimatologické údaje 2003-2004

Publikace obsahuje vstupní podklady pro monitorování a vyhodnocování efektivnosti využívání energie v budovách. Jsou uvedeny klimatické údaje za rok 2003 a první pololetí roku 2004, umožňující stanovení potřeby tepla a její kontrolu.
Vydáno:  2004
Autor:  STÚ-E, a. s.

Diagram energetických toků

Cílem publikace je grafickou formou vyjádřit základní informace o energetice České republiky. Energetický trh ČR lze posuzovat pouze v souvislosti s energetickým trhem celého světa a zejména Evropy. Základním grafem je Diagram energetických toků ČR, který doplňují grafy a mapy o základních energetických zdrojích a tocích světa a Evropy. Ve střední části jsou tabulky doplňující mapy Evropy a grafy zobrazující vývoj energetiky v ČR.
Vydáno:  2003
Autor:  CONTE, spol. s r.o.

Klimatologické údaje 2001-2002

Publikace obsahuje vstupní podklady pro monitorování a vyhodnocování efektivnosti využívání energie. Cílem publikace je předložení objektivních klimatických údajů za rok 2001 a první pololetí roku 2002, umožňující kontrolu potřeby tepla. Je nezbytná pro zpracování energetických auditů, hodnocení demonstračních projektů, pro monitorování a vyhodnocování opatření ke zvýšení energetické účinnosti budov a pro zpracování a využití energetických průkazů budov.
Vydáno:  2002
Autor:  STÚ-E, a. s.

Příručka energetické řízení pro veřejné dopravce

Tato příručka je zaměřena na rozvoj efektivního programu energetického řízení v organizacích veřejné dopravy. Možná již máte takovýto program k dispozici, v takovém případě Vám příručka může posloužit pro hodnocení činnosti v minulosti a inspirovat pro postup v budoucnu. Pokud jste se začali zamýšlet nad využitím energie nedávno, příručka Vám může vhodně posloužit jako stručný návod “jak do toho“.
Vydáno:  2002
Autor:  ENVIROS, s. r. o.

Katalog klíčových hodnot budov

Publikace obsahuje klíčové hodnoty potřeby tepla pro rodinné domy, bytové domy vícepodlažní postavené
v tradiční technologii a panelové domy, školní budovy a budovy pro administrativu, výstavnictví a ubytování.
Vydáno:  2001
Autor:  STÚ-E, a. s.

Klimatologické údaje do I. pol 2001

Publikace obsahuje vstupní podklady pro monitorování a vyhodnocování efektivnosti využívání energie. Cílem publikace je předložení objektivních klimatických údajů za rok 2000 a první pololetí roku 2001, umožňující kontrolu potřeby tepla. Je vhodná pro hodnocení demonstračních projektů a zpracování energetických auditů, pro monitorování a vyhodnocování účinnosti opatření ke snížení provozní energetické náročnosti budov, pro vyhodnocování efektivnosti využívání energie a pro zpracování energetických pasportů budov.
Vydáno:  2001
Autor:  STÚ-E, a. s.

Externality úspor energií

Účelem práce bylo zhodnotit přínos realizace realizovaných projektů úspory paliv a energie z hlediska jejich přínosu k ochraně životního prostředí. Byl vybrán soubor 13 projektů realizovaných v letech 1997 až 1999. Z tohoto souboru bylo vytipováno 9 „technologií“ úspor paliv a energie a hodnocena jejich ekologická efektivnost cestou úspory tzv. externalit.
Vydáno:  2000
Autor:  VUPEK-ECONOMY, spol. s r. o.

Školy v regionu Severní Moravy - Stavební soustava KORD (část A)

Stavební soustava KORD vznikla na konci šesté dekády minulého století v rámci celkového trendu zařazení „odlehčených stavebních systémů“ do výstavby, jako požadovaný doplněk u nás do této doby převážně používané těžké silikátové prefabrikace ( viz též další dvě hodnocené stavební soustavy ). V postupně zdokonalovaných dílčích modifikacích některých doplňkových konstrukcí se v České i Slovenské republice používala ve větším rozsahu prakticky
od roku 1970 až do roku 1991.
Vydáno:  2000
Autor:  Therm-Consult
« | 1 | 2 | 3 | »