Efekt energie Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Odborné publikace

V této rubrice najdete publikace vydané s podporou z Programu EFEKT - Státního programu na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie.

Publikace k tématu 

Publikace

Metodika EINSTEIN v praxi

Publikace „Metodika EINSTEIN v praxi“ vznikla za účelem seznámení energetických auditorů, inženýrů, konzultantů, širší veřejnosti atd. s moderním softwarovým nástrojem, kterým lze velmi efektivně postihnout tepelné hospodářství podniku. Publikace je zaměřena na seznámení potenciálních uživatelů s vlastním softwarovým nástrojem a předání zkušeností implementačních týmů, které pilotně aplikovaly metodiku EINSTEN ve vybraných průmyslových podnicích v České republice a v zahraničí.
Konečná spotřeba energie má v celosvětovém měřítku stále rostoucí trend. Výroba energie je v převážné většině případů zajišťována s využitím fosilních paliv, což se negativně projevuje i v enviromentálních dopadech, zejména v produkci emisí skleníkového plynu CO2. Strategickým záměrem Evropské unie je proto cílené snižování energetické náročnosti a produkce emisí CO2. Metodologie auditu tepelné energie EINSTEIN byla vyvinuta v rámci Evropského projektu za účelem zvýšení účinnosti užití energie, využití OZE a snížení produkce emisí.
Vydáno:  2009
Autor:  ENVIROS, s.r.o.

Pasivní domy 2009

Obsáhlá publikace přibližuje pasivní domy obecně i prakticky. Ukázky zdařilých projektů, výpočty, konstrukce, vzduchotechnika, audit a další rady, zkrátka vše, co byste mohli chtít vědět o pasivníéch domech
Vydáno:  2009
Autor:  Centrum pasivního domu

Pasivní dům - radost z bydlení

Pasivní dům poskytuje tepelné pohodlí v těch nejpřísnějších a celosvětově platných třídách komfortu. Díky úspoře tepla navíc nabízí perspektivu do budoucna. Brožura nabízí rady, jak postavit nový, nebo rekonstruovat starší dům na pasivní dům.
Vydáno:  2009
Autor:  Centrum pasivního domu

Program GEMIS 4.5 - uživatelská příručka

Výpočtový progrsm GEMIS je účinným nástrojem pro zjišťění environmentálních a ekonomických důsledků, které mohou vznikat v případě uskutečnění systémových změn v oblasti energetických a látkových přeměn v průmyslových oborech a v dopravě.
Použití programu GEMIS je zdarma. Instalace programu je možná stažením z internetu, kde je také přístup k české databázi a manuálu.
Vydáno:  2009
Autor:  CITYPLAN spol. s r.o.

Průvodce výrobou a využitím bioplynu

V posledních letech došlo v zemědělství k rozvoji vzniku bioplynových stanic. Jejich organizace, výstavba a využívání jsou z hlediska energetiky a životního prostředí účelné a ekonomické. Předkládaná příručka přináší řadu vhodných, praktických a zasvěcených odpovědí na otázky technického, organizačního a právního charakteru, které se v oblasti výroby bioplynu často vyskytují. Již několik let lze zaznamenávat rozvoj výstavby a využívání bioplynových stanic. Na základě zvýšené poptávky se na trhu dobře uchytila řada systémů BPS. Účelem příručky je uzavřít informační mezeru a zájemcům o provoz BPS být vodítkem v jednotlivých fázích plánování a projektování.
Vydáno:  2009
Autor:  CZ Biom

Rekonstrukce domu na nízkoenergetický standard - Praktická řešení

Hlavním cílem publikace je seznámit zájemce se základními principy v oblasti renovací a rekonstrukcí občanské zástavby, především pak rodinných domů. Tato potřeba je dána především stárnoucím
stavebním fondem v České republice a nevyhovujícím stavem občanské zástavby v oblasti kvality vnitřního prostředí a energetické náročnosti, která vede i k neúnosnému zatěžování životního prostředí, a ve svém důsledku také rodinných financí. Velkým impulzem k řešení oblasti energetické náročnosti budov jsou také nejrůznější formy podpory a dotací, které jsou na úsporná opatření poskytovány. Aktuální seznam dotací v oblasti snižování energetické náročnosti budov, které můžete čerpat, lze vyhledat prostřednictvím webových stránek příslušných organizací uvedených v seznamu doporučených zdrojů informací na konci této publikace.
Vydáno:  2009
Autor:  ENVIC, o.s.

Technická část obchodních podmínek pro zhotovení stavby - zateplení domu a výměnu oken

Publikace je určena pro zájemce o výměnu oken a zateplování staveb kontaktním zateplovacím systémem.
Na rozdíl od mnoha jiných publikací se tato věnuje výhradně požadavkům na dílo a má sloužit pro rozhodování o tom, co napsat do smlouvy, čeho se vyvarovat, co kontrolovat atd. Text by měl pomoci tam, kde laik je utvrzován odborníkem, že jím navrhované řešení je nejlepší.
Vydáno:  2009
Autor:  Energy Consulting Service, s.r.o.

Využití infrakamery a bezdotykových teploměrů ve stavebnictví – chyby a omyly

Publikace shrnuje základní znalosti a zkušenosti potřebné pro provádění diagnostiky staveb pomocí termokamery. Na konkrétních příkladech ukazuje jak neznalost či nevhodné nastavení může ovlivnit interpretaci výsledků měření, čtenáře seznamuje se základy diagnostiky s využitím termokamery. Publikace je určena stavebním fyzikům, zabývajícím se diagnostikou pomocí termokamery, a dále všem, kteří se s výsledky měření termokamerou setkávají,
ať již se jedná o laiky či odbornou veřejnost.
Vydáno:  2009
Autor:  Energy Consulting Service, s.r.o.

Zavedení postupu výpočtu potřeby tepla a chladu podle novelizované EN ISO 13790

Cílem publikace je navrhnout výpočet potřeby tepla a chladu podle novelizované EN ISO 13790. Na příkladu definované budovy je navržen postup použitelný při zpracování energetického auditu i energetického průkazu budovy. Výstupem je informace o potřebě tepla a chladu podle evropského postupu respektujícího dynamiku procesu s využitím tepelných zisků vnitřních a vnějších. Hodnoty a postup výpočtu se stanoví v souladu s evropskou legislativou.
Vydáno:  2009
Autor:  ARCADIS Project Management s.r.o.

Zpracování lesních těžebních zbytků

Lesní těžební zbytky jsou stále málo využívaným zdrojem obnovitelné energie. Brožura podává přehled technologií zpracování lesních těžebních zbytků a objasňuje další podstatné faktory kolem jejich zpracování.
Vydáno:  2009
Autor:  CZ Biom

Analýza rekonstrukce rodinných domů na pasivní standard

V České republice je na 1,7 milionu rodinných domů. Téměř 90% bylo postaveno před rokem 1990 a nevyhovují požadavkům na tepelnou ochranu budov. Převážná část energie se spotřebovává na vytápění domů, ovšem pomocí promyšlených energeticky úsporných opatření lze snížit spotřebu energie u komplexně rekonstruovaných domů až o 90%.
Vydáno:  2008
Autor:  Centrum pasivního domu

Demonstrace projektů ke snížení energetické náročnosti v průmyslu

Cílem produktu je seznámit technické i ekonomické pracovníky průmyslových závodů s realizací úsporných opatření a využívání druhotných a obnovitelných zdrojů ve vybraných průmyslových oborech a jejich provozními výsledky. Projekty by měly být inspirací k realizaci obdobných projektů, příp. s využitím dotací z OPPI.
Vydáno:  2008
Autor:  Raen, s.r.o.

Ekologický a energeticky úsporný systém zásobníkových zdrojů tepla

U zásobníkových zdrojů tepla se k topnému zdroji přiřazuje zásobník s otopnou vodou, do kterého se teplo akumuluje v době příznivých parametrů zdroje tepla. Zásobník tepla se s výhodou může použít při jakémkoli zdroji tepla. při nízkých nákladech se dosahuje vysoké provozní účinnosti a velmi ekologického spalovacího procesu.
Vydáno:  2008
Autor:  GAS, s.r.o.

Jak postavit nízkoenergetický dům

Koncept nízkoenergetického domu vznikl jako odpověď na rostoucí ceny energií. Přestože se předpisy na energetickou spotřebu domu a izolační vlastnosti konstrukcí stále zpřísňují, má nízkoenergetický dům ve srovnání s běžnou výstavbou podle současných norem zhruba jen poloviční až třetinovou spotřebu tepla na vytápění. Publikace vysvětluje konstrukční zásady, obvodový plášt, větrání a vytápění v nízkoenergetickém domě a mnoho jiného.
Vydáno:  2008
Autor:  Ekowatt, s.r.o.

Katalog vlastních spotřeb měřicích, jistících a regulačních prvků v rozvodech elektrické energie

V současné době je jištění nízkonapěťových instalací pomocí domácích (průmyslových) jističů zcela samozřejmé. Ačkoli výrobci jističů nemají povinnost uvádět velikost wattových ztrát v technických listech výrobku, někteří hodnotu wattových ztrát u jističů popřípadě vypínačů a jiných prvků přesto uvádějí. Jističe jsou samočinné nadproudové vypínače, určené ke spínání a jištění elektrických obvodů. Úlohou jističů je zabránit škodám na elektrickém zařízení při zkratu a nadproudu.
Vydáno:  2008
Autor:  Energy Consulting Service, s.r.o.

Klimatologické údaje 2008

Publikace obsahuje vstupní podklady pro monitorování a vyhodnocování efektivnosti využívání energie v budovách.
Jsou uvedeny klimatické údaje za rok 2007 a první pololetí roku 2008, umožňující stanovení potřeby tepla a její kontrolu. Výchozími podklady byly denní a měsíční přehledy počasí získané pro jednotlivé lokality od ČHMÚ.
Klimatologické údaje zahrnují průměrné měsíční venkovní teploty, počty dnů vytápění v jednotlivých měsícícha v otopných obdobích a průměrné venkovní teploty a počty denostupňů za tato období i za jednotlivé fakturační roky.
Vydáno:  2008
Autor:  ARCADIS Project Management s.r.o.

Metodika ekonomického hodnocení energetické soustavy

Publikace obsahuje ekonomické parametry pro prvky a soustavy TZB a nově definuje metody ekonomického posuzování prosté doby návratnosti, skutečné návratnosti a dynamického splácení k dosažení kladného cashflow (krytí splátek z úspory provozních nákladů), které splňují požadavky evropské normy ČSN EN 15459 – Energetická účinnost budov – Metoda ekonomického hodnocení energetických soustav a zejména české legislativy. Sjednocuje hodnoty životnosti, nákladů na údržbu a opravy zařízení soustav a zavádí hodnocení nákladů na likvidaci dožitého zařízení. Pojednává se ekonomie prvků tepelných soustav pro větrání a TV, větracích a klimatizačních soustav, regulačních a řídících systémů ve vztahu k prodloužení životnosti budovy po stavebních opatřeních. Byly stanoveny vstupní parametry pro dobu životnosti prvků soustav a systémů v letech, náklady na preventivní údržbu, opravy a servis v % pořizovacích nákladů a náklady na likvidací (omezeně) po dožití zařízení v % pořizovacích nákladů.
Vydáno:  2008
Autor:  ARCADIS Project Management s.r.o.

Metodika výpočtu energetické náročnosti budov

Metodika výpočtu je určena pro budovy, na které se vztahuje požadavek hodnocení energetické náročnosti budov podle požadavků zákona č. 406/2000 Sb. (pro nové budovy a budovy rekonstruované uvedené v odst. 2 § 6a zákona 406/2000 Sb). Metodika výpočtu stanovuje rozsah a detailní postup výpočtu pro stanovení energetické náročnosti budov podle současných platných právních a technických norem v rozsahu bilančního výpočtu celkové roční dodané energie do budovy. Metodika výpočtu řeší stanovení celkové roční dodané energie do budovy za předpokladu stanovení dílčích hodnot dodané energie.
Vydáno:  2008
Autor:  ČVUT Praha

Pasivní domy

Sborník, ktreý se přibližuje pasivní domy obecně, architektonická a technická řešení, rekonstrukce podle zásad konceptu pasivního domu, pasivní stavby občanského vybavení, inovativní výrobky a technická řešení, výpočty, měření a statistiky.
Vydáno:  2008
Autor:  Centrum pasivního domu

Program GEMIS 4.4 - uživatelská příručka

Výpočtový progrsm GEMIS je účinným nástrojem pro zjišťění environmentálních a ekonomických důsledků, které mohou vznikat v případě uskutečnění systémových změn v oblasti energetických a látkových přeměn v průmyslových oborech a v dopravě.
Použití programu GEMIS je zdarma. Instalace programu je možná stažením z internetu, kde je také přístup k české databázi a manuálu.
Vydáno:  2008
Autor:  Cityplan

Softwarový nástroj pro zjednodušené vyhodnocení ENB a monitoring (M&T)

Cílem softwarového nástroje je poskytnout možnost k snadnému určení energetické náročnosti jednoduchých (jednozónových) budov a nástroj pro řízení spotřeby energie v budově. Nástroj je naprogramovaný v prostředí Microsoft Excel. SW umožňuje orientační zhodnocení pomocí základních údajů o budově nabízí posouzení jednotlivých oblastí spotřeby energie (vytápění, ohřev teplé vody apod.). Tato uživatelská příručka se snaží přiblížit základy problematiky energetické náročnosti budov a vysvětlit použité pojmy, aby mohli nástroj s úspěchem použít i laici.
Vydáno:  2008
Autor:  Enviros, s.r.o.

Šetříme energii v domácnosti

Tato publikace Vám poskytne rady a tipy, jak v domácnosti snížit spotřebu energie, a tím i Vaše výdaje. Stále existuje řada možností, jak uspořit. Ty nejméně nákladné a ekonomicky nejvýhodnější úspory jsou spojeny se změnou uživatelského chování, ale přitom úspory energie neznamenají snížení životní úrovně
Vydáno:  2008
Autor:  SEVEn

Vliv udržitelné výstavby z technicko-ekonomického hlediska

Cílem případové studie je poskytnou možnosti porovnání běžné s energeticky úspornou výstavbou na území České republiky dle různých hledisek. Důvodem pro zpracování tohoto podkladu je definování výhod a nevýhod řešení energeticky úsporného projektu, počáteční investiční náklady a dosažené úspory do budoucna (provoz, údržba, demolice). Projekt bytového domu lze z hlediska návrhu energetického rozdělení považovat za pilotní nejen v České republice, ale také v zemích EU.
Vydáno:  2008
Autor:  Enviros, s.r.o.

Zavedení evropských norem pro zdroje tepla pro vytápění a přípravu TUV

Cílem produktu je - pro části sdílení tepla a rozvody - stanovit hodnotové parametry a výpočetní postup pro ocenění energetické náročnosti budovy pro vytápění a přípravu teplé vody v části zdroje tepla. Na příkladu definované budovy je navržen postup použitelný při zpracování energetického auditu (EA) i energetického průkazu. Výstupem je stanovení energetických ztrát, pomocné energie a využitelné energie. Hodnoty a podklady pro definování tepelných soustav pro vytápění a přípravu teplé vody se stanoví v souladu s evropskou legislativou. Je zpracován návrh postupu a metodiky výpočtu tepelné ztráty a její využitelné části a pomocné energie pro užití při zpracování energetických auditů (energetických průkazů) pro budovy.
Vydáno:  2008
Autor:  ARCADIS Project Management s.r.o.

Aktualizace databáze a webové prezentace EPC a EC projektů 2007

Účelem databáze je poskytnout zájemcům o úspory energie a nákladů na energii rychlý přístup k informacím o společnostech energetických služeb, principu těchto služeb, ale zejména o konkrétních realizovaných projektech včetně uvedení kontaktních jmen a adres realizátorů i objednatelů takových projektů, informace o postupu výběru a realizace, technických a ekonomických parametrech a přínosech projektů apod.
Vydáno:  2007
Autor:  ENVIROS, s. r. o.

Dominantní vlivy ovlivňující spotřebu elektrické energie osvětlovacích soustav

Cílem této příručky je seznámit odbornou i laickou veřejnost s možnostmi snižování energetické náročnosti osvětlovacích soustav. Osvětlovací soustavy nás v běžném životě doprovázejí na každém kroku, tudíž je nutné v rámci publikace rozebrat jak osvětlovací soustavy pro vnitřní osvětlování, tak soustavy pro venkovní prostředí. V obou případech se především jedná o možnostech svítidel a světelných zdrojů a možností jejich řízení a údržby.
Vydáno:  2007
Autor:  VŠB - Technická univerzita Ostrava

Infolisty - efektivní využívání energie

Produkt obsahuje 6 informačních listů – letáků na téma efektivní využití energie: Kombinovaná výroba elektřiny a tepla, úsporná opatření v rodinných a bytových domech, zásady výstavby nízkoenergetických domů, zásady výstavby pasivních domů, úsporné osvětlení a spotřebiče v domácnosti. Jsou zde základní informace o úsporách energií v bytových a rodinných domech, zateplování, osvětlení, volbě tarifu, energetickém štítkování spotřebičů a domů. Jsou zde základní technické údaje o jednotlivých technologiích a informace o související legislativě.
Vydáno:  2007
Autor:  EkoWATT

Infolisty - obnovitelné zdroje energie

Produkt obsahuje 6 informačních listů – letáků na téma využití obnovitelných zdrojů energie: sluneční teplo, fotovoltaika, voda, vítr, biomasa, tepelná čerpadla. Jsou zde základní informace o možnostech použití, přírodních a technických podmínkách instalace OZE, o vhodných způsobech aplikace.
Vydáno:  2007
Autor:  EkoWATT

Klimatologické údaje 2007

Publikace obsahuje vstupní podklady pro monitorování a vyhodnocování efektivnosti využívání energie v budovách. Jsou zde uvedeny údaje za rok 2006 a I. pololetí 2007.
Vydáno:  2007
Autor:  STÚ-E, a. s.

Kogenerační jednotky - zřizování a provoz

Publikace je obsahově zaměřena na princip a výhody kogenerace, ekonomické okolnosti realizace kogeneračních zařízení; návrh instalace kogeneračních jednotek; současný stav a perspektivu využití biomasy pro kogenerační zařízení;
oblasti použití kogenerace zejména v podmínkách České republiky; příklady realizovaných kogeneračních zařízení.
Vydáno:  2007
Autor:  GAS s. r. o.

Mezinárodní energetická ročenka 2007

8. ročník energetické ročenky - záměrem autorů je poskytnout široké energetické veřejnosti aktualizované základní informace o energetice nejen České republiky, ale i celého světa s důrazem na země EU.
Vydáno:  2007
Autor:  Agentura ČSTZ, s.r.o.

Možnosti výroby elektrické energie z OZE - Elektřina s vůní dřeva…

Studie mapuje a porovnává veškeré současné i již zaniklé výrobny elektrické energie z biomasy. Klade důraz na energetickou účinnost a celkovou technickou i ekonomickou efektivitu využití paliva. Výrobu elektrické energie zatím téměř vždy doprovází teplo, proto se výrazně zabývá kogenerací, tedy společnou výrobou elektrické energie a tepla. Upozorňuje na nové vývojové trendy v oblasti „malé“, tzv. komunální energetiky – mikrokogenerace
Vydáno:  2007
Autor:  Radovan Šejvl

Navrhování úsporného ohřevu teplé vody

V knize jsou kromě vysvětlujícího popisu ohřevu teplé vody uvedeny způsoby ohřevu teplé vody, které mají přispět k ekologickému provozu. Jde zejména o racionalizaci v ohřevu používáním výměníků teplé vody s nucenou konvekcí, průtokových ohřívačů s vyrovnávací nádobou, zásobníků tepla pro vyrovnání proměnného výkonu zdroje k odstranění častého zapínání zdroje do provozu, racionalizaci při kombinovaném ohřevu vody s vytápěním.
Vydáno:  2007
Autor:  GAS s. r. o.

Řešení centrálních kotelen na biomasu do výkonu 10 MW

Publikace obsahuje technické podklady o energetickém využití biomasy, návrh volby vhodného typu spalovacího zařízení, způsobu skladování a dopravy paliva do kotle, protipožární a blokovací zařízení, stanovení limitní dopravní vzdálenosti pro svoz biopaliva k tepelnému zdroji, zajištění potřebné plochy pro pěstování energetických plodin a vliv energetického využití biomasy na snížení emisí škodlivých látek odcházejících do ovzduší.
Vydáno:  2007
Autor:  Karel Trnobranský

Studie problematiky snižování energetických ztrát a zvýšení spolehlivosti při dodávkách tepla

Účelem této studie je detailním způsobem seznámit především energetické auditory, pracovníky energetického poradenství, projektanty a pracovníky z oblasti realizace o možnostech zajišťování bezpečného a spolehlivého zásobování objektů a odběratelských soustav teplem, snižování ztrát tepla v potrubních soustavách při zásobování teplem z různých tepelných zdrojů.
Vydáno:  2007
Autor:  RAEN

Tepelná ochrana budov - komentář k ČSN 73 0540

Komentář k tepelné ochraně budov je orientován na požadavky obsažené ve 2 části ČSN 73 0540. Ostatní části této normy jsou komentovány pouze v rozsahu nutném pro výklad komentovaných požadavků. U každého požadavku je vysvětlen jeho význam, vazby na navazující normy či předpisy a širší souvislosti.
Vydáno:  2007
Autor:  Jiří Šála, Lubomír Keim, Zbyněk Svoboda, Jan Tywoniak

Uživatelská příručka GEMIS 4.4

GEMIS je výpočtový program, který je účinným nástrojem pro zjištění environmentálních a ekonomických důsledků, které mohou vznikat v případě uskutečnění investičních záměrů, opatření i systémových změn v oblasti energetických a látkových přeměn v nejrůznějších průmyslových oborech a dopravě.
Vydáno:  2007
Autor:  CityPlan spol. s r.o.

Výpočet typických tepelných mostů a jejich minimalizace – 250 detailů

Publikace obsahuje výpočet cca 250 detailů tepelných mostů. Publikace je určena energetickým auditorům, projektantům, stavebním firmám i laikům. Přínosem publikace je především to, že se jedná o ucelený soubor většiny
typických detailů, které se na obvykle na stavbě nacházejí. Řešení jednotlivých detailů bylo konzultováno s prováděcími firmami, takže jde o detaily, které lze na stavbě na rozdíl od mnoha „vzorových“ detailů realizovat.
Vydáno:  2007
Autor:  Roman Šubrt a kol.

Aktualizace databáze a webové prezentace EPC a EC projektů 2006

Účelem databáze je poskytnout zájemcům o úspory energie a nákladů na energii rychlý přístup k informacím o společnostech energetických služeb, principu těchto služeb, ale zejména o konkrétních realizovaných projektech včetně uvedení kontaktních jmen a adres realizátorů i objednatelů takových projektů, informace o postupu výběru a realizace, technických a ekonomických parametrech a přínosech projektů apod.
Vydáno:  2006
Autor:  ENVIROS, s. r. o.

Databáze pasivních domů, výrobků a služeb

Databáze pro evidování existujících pasivních domů v ČR, výrobků a služeb vhodných pro pasivní domy. Databáze je určena pro laickou veřejnost, především pro lidi plánující stavbu nebo rekonstrukci vlastního domu, a pro odborníky, kteří zde mohou najít partnery pro plánování a stavbu pasivního domu. Databáze běží na informačním internetovém portále Centra pasivního domu a je volně dostupná komukoliv bez nutnosti instalace dalších programů do počítače.
Vydáno:  2006
Autor:  Centrum pasivního domu

Diagram energetických toků v ČR v roce 2001

Cílem publikace je grafickou formou vyjádřit základní informace o energetice České republiky. Energetický trh ČR lze posuzovat pouze v souvislosti s energetickým trhem celého světa a zejména Evropy.
Základním grafem je Diagram energetických toků ČR, který doplňují grafy a mapy o základních energetických zdrojích a tocích světa a Evropy. Ve střední části jsou tabulky doplňující mapy Evropy a grafy zobrazující vývoj energetiky v ČR.
Vydáno:  2006
Autor:  CONTE, spol. s r.o.

Elektronická verze Průvodce EU a OZE

Publikace je určena široké veřejnosti se zájmem o problematiku energetických úspor a využívání obnovitelných zdrojů energie především v oblasti individuálního bydlení a bytových domů. Většina informací je však aplikovatelná i v sektoru služeb, průmyslu a zemědělství.

Energeticky efektivní spotřebitelské systémy – účinný nástroj snižování skleníkových plynů

Publikace se zaměřuje na postupy a metody, které umožní věrohodnou kvantifikaci úspor energie na straně poptávky a tím verifikovat budoucí prognózu poptávky po energii. Jádrem jsou návrhy řešící kvantifikaci a měřitelnost úspor v průmyslových systémech, dobu působnosti těchto úspor , nákladovou náročnost a rizika realizace.
Vydáno:  2006
Autor:  Tebodin Czech Republic, s.r.o.

Katalog firem OZE 2006-7

Katalog firem působících v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Vedle tištěné publikace je přístupný rovněž on-line na stránkách <a href="http://www.ekowatt.cz/cz/katalog_firem/" target="_blank">www.ekowatt.cz</a>.
Vydáno:  2006
Autor:  EkoWATT

Katalog technických řešení nízkoenergetických domů

Publikace obsahuje soubor technických řešení, vhodných pro použití v nízkoenergetických domech. Je zdůrazněna energetická bilance jako nástroj pro plánování energetiky domu. Pozornost je věnována jak tepelným ztrátám v konstrukcích, tak možnostem obnovitelných zdrojů pro krytí těchto ztrát: sluneční teplo, fotovoltaika, voda, vítr, biomasa. Publikace je přístupná rovněž on-line na stránkách www.ekowatt.cz.
Vydáno:  2006
Autor:  EkoWATT

Klimatologické údaje (do I. pol. 2001)

Publikace obsahuje vstupní podklady pro monitorování a vyhodnocování efektivnosti využívání energie. Cílem publikace je předložení objektivních klimatických údajů za rok 2000 a první pololetí roku 2001, umožňující kontrolu potřeby tepla. Je vhodná pro hodnocení demonstračních projektů a zpracování energetických auditů, pro monitorování a vyhodnocování účinnosti opatření ke snížení provozní energetické náročnosti budov, pro vyhodnocování
efektivnosti využívání energie a pro zpracování energetických pasportů budov.
Vydáno:  2006
Autor:  STÚ-E, a. s.

Moderní využití biomasy - technologické a logistické možnosti

Cílem této publikace je na jedné straně poskytnout kritický pohled na technologické a logistické možnosti využití biomasy s ohledem na politické závazky v oblasti využívání biomasy v zemích EU i České republice a s ohledem na minimalizaci negativních dopadů využití biomasy na životní prostředí.
Vydáno:  2006
Autor:  ENVIROS, s. r. o.

Národní metodika výpočtu energetické náročnosti budov

Výpočetní nástroj je vytvořen jako pomůcka pro výpočet energetické náročnosti budov ve smyslu zpracování Průkazu energetické náročnosti budov ve formě protokolu a jeho grafického znázornění. Nástroj je řešen jako otevřený s možností zobrazení všech vazeb a vztahů zdrojového kódu. Je určen pro užívání odbornou veřejností, především
však energetickými auditory a osobami oprávněnými zpracovávat průkaz energetické náročnosti budov.
Vydáno:  2006
Autor:  ČVUT v Praze, Fakulta stavební

Nízkoenergetické stavění veřejných budov

Publikace určená obecním a městským samosprávám a pracovníkům veřejné správy. Přináší praktický návod, jak dosáhnout úspory energií a souvisejících provozních nákladů u nových i rekonstruovaných budov.
Vydáno:  2006
Autor:  EkoWATT

Opravy a energetická certifikace bytových budov postavených v období 1945 - 1955

Náplní publikace je oprava a certifikace budov pro bydlení postavených v letech tzv. dvouletky a těsně po ní, které jsou charakterizované přechodem od tradiční zděné technologie k montované technologii. Vyskytují se proto stavební funkční díly i soustavy pro vytápění a přípravu teplé vody, které vyžadují specifické přístupy při jejich opravách vedoucím ke snížení spotřeby energie.
Vydáno:  2006
Autor:  STÚ-E, a. s.

Pasivní domy 2006

Publikace obsahuje odborné příspěvky od předních českých i zahraničních expertů v oblasti vývoje a výstavby pasivních domů.
Vydáno:  2006
Autor:  Centrum pasivního domu

Postup podle EN pro EA a EP pro budovy v části umělé a denní osvětlení

Publikace je podkladem pro využití nových EN zabývajících se energetickou náročností umělého osvětlení a možností využití osvětlení denním světlem z hlediska možnosti úspor energie v souladu se zákonem č. 406/2000 Sb. v platném znění. Publikace zahrnuje komplexní výčet základních dat, příklad postupu jejich využití při stanovení energetické náročnosti osvětlení budov. Podklady jsou využitelné při přípravě návrhu, projektu budovy, či pro potřebu energetického auditu. V produktu jsou zohledněny zahraniční zkušenosti se zaváděním inteligence ve vybraných administrativních budovách.
Vydáno:  2006
Autor:  STÚ-E, a. s.

Příprava a financování výstavby elektráren na bázi OZE

Publikace popisuje postup přípravy a financování výstavby vodních, větrných a fotovoltaických elektráren jak z hledisek technických, tak i z hledisek potřebných podkladů vč. návodu na ocenění vhodnosti výstavby, uvádí potřebné legislativní předpisy, cenová rozhodnutí, ekonomické hodnocení a možnosti financování jejich výstavby. Dává návod na postup a rozhodování investorů při výstavbě elektráren využívajících obnovitelné zdroje energie.

Trendy ve vývoji vodíkového hospodářství ve světě a možnosti uplatnění v ČR

Cílem této publikace je na jedné straně poskytnout současný pohled na technologické a výzkumné směry využití vodíkových technologií, zejména s ohledem na využití palivových článků a dalším cílem této publikace je poskytnout ucelený, přehledně strukturovaný a aktuální přehled moderních technologických a systémových řešení využívání vodíkových technologií, zpracovaný na základě reálných projektů, praktických poznatků a aktuálních tuzemských i zahraničních informačních pramenů.
Vydáno:  2006
Autor:  ENVIROS, s.r.o.

Uživatelská příručka GEMIS 4.3

GEMIS je výpočtový program, který je účinným nástrojem pro zjištění environmentálních a ekonomických důsledků, které mohou vznikat v případě uskutečnění investičních záměrů, opatření i systémových změn v oblasti energetických a látkových přeměn v nejrůznějších průmyslových oborech a dopravě. Program je přístupný ze stránek www.oeko.de/service/gemis.
Vydáno:  2006
Autor:  CityPlan spol. s r.o.

Vliv implementace směrnice o energetické náročnosti budov na snížení emisí v ČR

Cílem publikace je kvantifikovat dopady směrnice o energetické náročnosti budov na emise škodlivin v tuzemsku, zejména oxidu uhličitého jako stěžejního plynu způsobujícího skleníkový efekt a současně jako indikátoru energetické náročnosti co do užití paliv a energie z neobnovitelných zdrojů. Produkt vliv směrnice hodnotí nejen celkově, ale i co do účinku jednotlivých opatření, které předepisuje.
Vydáno:  2006
Autor:  SEVEn

Vliv směrnice EPBD na spotřebu energie a životní prostředí v sektoru budov v ČR

Dokument obsahuje aktuální přehled o probíhající implementaci směrnice o energetické náročnosti budov (EPBD) v České republice, hodnotí současné bariéry implementace této směrnice. Součástí je také přehled o energetické náročnosti stávajícího bytového fondu v České republice a možnosti úspor energie a oxidu uhličitého v závislosti na provedených renovacích bytového fondu. Dále jsou zde uvedeny 3 příklady panelových budov, na kterých byly provedeny energetické audity a kde se porovnávají původní a EPBD metodiky.
Vydáno:  2006
Autor:  SEVEn

Výpočetní postup pro EA a energetický průkaz pro budovy v části vytápění a ohřevu teplé vody podle EN

Náplní publikace je stanovení hodnotových parametrů a výpočetního postupu pro ocenění energetické náročnosti budovy
pro vytápění a přípravu teplé vody. Na příkladu budovy je navržen postup použitelný při zpracování energetického
auditu (EA) i budoucího energetického průkazu. Výstupem je spotřeba prvotní energie při zahrnutí energetických
ztrát, pomocné energie a využitelné energie.
Vydáno:  2006
Autor:  STÚ-E, a. s.

Výroba elektrické energie z biomasy

Cílem produktu je informovat další potenciální zájemce o možnostech výroby el. energie nebo kombinované výroby el. energie a tepla z biomasy ve smyslu doporučení vhodných druhů biomasy pro výrobu energie, druhů zařízení a způsobu jejich provozu pro dosažení co nejvyššího množství vyrobené energie současně s dosažením příznivého ekonomického hodnocení výroby energie.
Vydáno:  2006
Autor:  RAEN

Využití energetických auditů pro průkazy energetické náročnosti budov

Publikace seznamuje s principy směrnice 2202/91/ES o energetické náročnosti budov. Poskytuje první prověřené podklady upravující postup při provádění energetické „certifikace“ budov. Na vybraných reprezentantech demonstruje využití energetických auditů jako podklad pro energetickou certifikaci.
Vydáno:  2006
Autor:  Ing. Miroslav Škarpa

Využití OZE v energetickém zásobování budov

Publikace poskytuje odborné informace o možnostech využívání obnovitelných zdrojů energie (OZE) v budovách. Popsány jsou nejen nově využívané zdroje jako solární energie (termická i fotovoltaická), biomasa ve formě pelet a štěpky, kombinovaná výroba elektrické energie a tepla (KVET), ale také perspektivní zdroje jako jsou palivové články.
Vydáno:  2006
Autor:  Petr Kramoliš

Aktualizovaná databáze GEMIS a Uživatelská příručka GEMIS 4

GEMIS je výpočtový program, který je účinným nástrojem pro zjištění environmentálních a ekonomických důsledků, které mohou vznikat v případě uskutečnění investičních záměrů, opatření i systémových změn v oblasti energetických a látkových přeměn v nejrůznějších průmyslových oborech a dopravě.
Vydáno:  2005
Autor:  CityPlan spol. s r.o.

Emise SW 2.0 - internetová aplikace

Produkt je určen pro výpočet emisí podle platné legislativy tj. zákon č. 86/2002 Sb. o ochraně ovzduší a příslušného nařízení vlády č. 352/2002 Sb. (viz. příloha č. 5) a dále podle vyhlášky č. 425/2004 Sb., kterou se vydávají podrobnosti náležitostí energetického auditu.
Vydáno:  2005
Autor:  EkoWATT

Hospodárné využití a výroba energie vedoucí ke snižování zátěže životního prostředí

Publikace podává přehled o stávajících energetických zdrojích a nových směrech zajišťování dodávky tepla a elektrické energie, využití obnovitelných a netradičních zdrojů energie. Dále zahrnuje technická řešení vedoucí ke snižování spotřeby tepla pro vytápění, vliv na životní prostředí a možnosti využití finanční podpory při realizaci projektu.
Vydáno:  2005
Autor:  REA Kladno, s.r.o.

Klimatologické údaje 2004-2005

Publikace obsahuje vstupní podklady pro monitorování a vyhodnocování efektivnosti využívání energie
v budovách. Jsou uvedeny klimatické údaje za rok 2004 a první pololetí roku 2005, umožňující stanovení potřeby tepla a její kontrolu.
Vydáno:  2005
Autor:  STÚ-E, a. s.

Racionalizace v osvětlování venkovních prostor

Cílem příručky je seznámit odbornou i laickou veřejnost s novými evropskými normami pro osvětlení pozemních komunikací, tunelů, architektur, sportovišť, s vazbami mezi nimi a především s racionalizačními trendy, které pomohou snížit energetickou náročnost osvětlovacích soustav venkovního osvětlení.
Vydáno:  2005
Autor:  Česká společnost pro osvětlování

Studie instalace stacionárního vysokoteplotního palivového článku

Studie předkládá přehled o technologiích palivových článků. Seznamuje se základními typy, rozdělení a základními technickými parametry. Jádro studie se zabývá vysokoteplotními palivovými články s pevnými oxidy (SOFC) a jejich aplikacemi pro kogenerační výrobu elektrické energie a tepla. Závěr studie seznamuje s problematikou využití vysokopotenciálního tepla spalin SOFC a možnostmi aplikace v podobě záměru budoucí realizace pilotního systému vysokoteplotního palivového článku v podmínkách VŠB-TU Ostrava.
Vydáno:  2005
Autor:  VŠB - Technická univerzita Ostrava

Studie odezvy horninového masivu pro instalace tepelných čerpadel

Studie se zabývá problematikou odezvy horninového masivu v souvislostech s masivní instalací tepelných čerpadel s výměníky v podobě hlubokých podpovrchových vrtů. Úvodní část studie se zabývá oblastí geofyziky a specifikuje hydraulické a tepelně technické veličiny související výsledně s ekonomikou provozu tepelného čerpadla. Následuje soubor kapitol popisujících tepelná čerpadla a jejich dimenzování s ohledem na vlastnosti horninového podloží. Závěr studie je věnován popisu testu tepelné odezvy horninového masivu a technického řešení reálného experimentu.
Vydáno:  2005
Autor:  VŠB - Technická univerzita Ostrava

Studie pohonu mobilního prostředku s palivovým článkem

Studie se zabývá alternativními pohony motorových vozidel. V úvodní části jsou rozebrány možnosti pohonů a jejich rozvoj v blízké budoucnosti. Shrnutí této kapitoly směřuje k budoucím aplikacím palivových článků v elektromobilech. Jádro studie se zabývá palivovými články, jejich rozdělením, základními poznatky a specifikací konceptu pohonu. Studie je zakončena kapitolou o řídicích a diagnostických systémech a seznámením s realizovaným laboratorním řešením.
Vydáno:  2005
Autor:  VŠB - Technická univerzita Ostrava

Užití EN norem pro výpočet tepla a využití primární energie

V publikaci je na příkladu budovy dokumentován výpočet potřeby tepla podle vybraných metod v českých podmínkách
s ohledem na věrohodnost výpočtu (tepelná ztráta, tepelné zisky, dynamika provozu, okrajové podmínky výpočtu a jejich dostupnost), složitost výpočtu a aplikaci pro užití v energetických auditech. V návaznosti na potřebu tepla jsou popsány a analyzovány navrhované metody pro výpočet potřeby tepla a následné ocenění využití prvotní energie a navržen možný postup výpočtu potřeby tepla pro energetický audit.
Vydáno:  2005
Autor:  STÚ-E, a. s.
« | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | »