MPO Efekt - energie efektivně Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Internetová poradna i-EKIS

Poradna i-EKIS slouží pro zodpovídání dotazů z oblasti úspor energie a využívání obnovitelných energetických zdrojů. Od roku 2001, kdy byla poradna spuštěna, zde bylo zodpovězeno několik tisíc dotazů. Poradna umožňuje vyhledávat v databázi zodpovězených dotazů. Možná, že právě zde najdete informace, které potřebujete. Dříve než položíte nový dotaz, projděte zveřejněné odpovědi. V případě složitějších otázek, které vyžadují osobní konzultaci, kontaktujte některé středisko EKIS.

Pokud nebudete se službami středisek EKIS spokojeni, napište nám na adresu efekt@mpo.cz.

Nenašli jste odpověď?
POLOŽIT NOVÝ DOTAZ

Zobrazit odpovědi k tématu 

Odpovědi k tématu: Energie větru 

15.7.21 / dotaz č. 127890
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Vybudování šetrného zdroje energie je jistě chvályhodné. Jak však správně uvádíte, dle zák.č.183/2006 Sb. není malá větrná elektrána mezi §79 vyjmenovanými stavbami, které územní řízení ani souhlas nevyžadují....
Odpovídá:  Mgr.A. Miroslav Misař - EKIS Jihlava M. Misař
9.6.21 / dotaz č. 126969
Výkon z větrné elektrárny do distribuční sítě musí výrobce požádat o připojení, podstoupit přihlašovací řízení s danými zákonnými normami a dále splnit podmínky pro připojení, které jsou dány provozovatelem distribuční sítě (PDS)....
Odpovídá:  Ing. Josef Šťastný - EKIS České Budějovice Energy Centre
17.12.20 / dotaz č. 122752
Dobrý den, Bez elektroniky to nepůjde. Větrník má nějakou charakteristiku a té se musí přizpůsobovat také zátěž. Pokud by se k 500W větrníku připojil přímo spotřebič (topné těleso 500W) tak se ten větrník asi nikdy neroztočí....
Odpovídá:  Ing. Milan Szotkowski - EKIS Třanovice C.E.I.S. (Český Těšín)
4.11.20 / dotaz č. 122441
Vážený pane, doporučujeme řešit vaše otázky s příslušným stavebním úřadem. Názor naší energetické poradny není rozhodující. K vašim otázkám: ...
Odpovídá:  Ing., Ph.D., MBA Jiří Beranovský - EKIS Praha Ekowatt
5.5.20 / dotaz č. 116789
Vážený pane, děkujeme za váš dotaz. Co se týče scénářů, asi by bylo vhodné modelovat výrobu v reálném rozsahu. To znamená vzít jako minimum rok, s nejnižší průměrnou rychlostí větru a jako maximum rok s maximální průměrnou rychlostí větru....
Odpovídá:  Ing. Jan Truxa - EKIS Praha Ekowatt
7.2.20 / dotaz č. 115169
Dobrý den, děkujeme za váš dotaz. Výroba elektřiny z větrné elektrárny (VE) se prognózuje pomocí výpočetních modelů. Některé jsou zde: https://windexchange.energy.gov/tools ...
Odpovídá:  Ing. Jan Truxa - EKIS Praha Ekowatt
3.12.19 / dotaz č. 114257
Zdravím Vás, dotaz je velmi obecný, aby šlo jednoznačně odpovědět. Neznáme konkrétní stávající zapojení. Lze však konstatovat, že je propojení výstupů z fotovoltaické elektrárny a větrné elektrárny do jedné baterie možné....
Odpovídá:  Ing. Pavel Koníř - EKIS Ústí nad Labem Drakisa
20.5.19 / dotaz č. 107492
Vážený pane, občas se na výstavě objeví nějaké komerční větrné turbíny, ale celkem platí, že využitelnost větru je na většině území ČR ekonomicky problematická....
Odpovídá:  Mgr. Karel Murtinger - EKIS České Budějovice Ekowatt
14.5.19 / dotaz č. 107094
Dobrý den, je potřeba vyřídit územní souhlas a stavební povolení. Nejlepší je se zeptat místně příslušného stavebního úřadu, zda lze tyto kroky sloučit do sloučeného řízení....
Odpovídá:  Ing. Marcela Kovářová - EKIS Vsetín Městský úřad
21.9.18 / dotaz č. 98355
Dobrý den pane Šulc, ve věci certifikace budov, Vám nejlépe poradí Mgr. František Macholda, odborník v této oblasti ze společnosti EKOWATT Praha. a vedoucí týmu certifikace budov pracující pod Českou radou pro šetrné budovy....
26.5.17 / dotaz č. 81348
Vážený pane, stavební zákon č. 183/2006 Sb. uvádí v §103: Stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu nevyžadují: stavby pro výrobu energie s celkovým instalovaným výkonem do 20 kW s výjimkou stavby vodního díla;...
Odpovídá:  Ing. Arch. Martin Šimůnek* -
27.2.17 / dotaz č. 77723
Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz a v návaznosti na něj uvádím následující: Pokud budete chtít předejít nepříjemnostem, doporučuji předem kontaktovat místně příslušný stavební úřad a projednat s ním Váš záměr....
Odpovídá:  Ing. Josef Šťastný - EKIS České Budějovice Energy Centre
1 | 2 | »