MPO Efekt - energie efektivně
 INFORMAČNÍ PORTÁL Ministerstva průmyslu a obchodu
    O PODPOŘE ENERGETICKÝCH ÚSPOR A VYUŽITÍ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE

Internetová poradna i-EKIS

i-ekis-Internetové energetické konzultační střediskoPoradna i-EKIS slouží pro zodpovídání dotazů z oblasti úspor energie a využívání obnovitelných energetických zdrojů. Od roku 2001, kdy byla poradna spuštěna, zde bylo zodpovězeno několik tisíc dotazů. Poradna umožňuje vyhledávat v databázi zodpovězených dotazů. Možná, že právě zde najdete informace, které potřebujete. Dříve než položíte nový dotaz, projděte zveřejněné odpovědi. V případě složitějších otázek, které vyžadují osobní konzultaci, kontaktujte některé středisko EKIS. Pokud nebudete se službami středisek EKIS spokojeni, napište nám na adresu efekt@mpo.cz.


zadejte číslo dotazu či klíčové slovo
VYHLEDAT ODPOVĚĎ V PORADNĚ I-EKIS

Nenašli jste odpověď? ZDE MŮŽETE POLOŽIT NOVÝ DOTAZ.

Zobrazit odpovědi k tématu 

Ceny energií, účtování tepla
Dotace a financování projektů
Elektřina
En. audity, en. průkazy a štítky budov
Energie z biomasy
Energie slunce – výroba elektřiny
Energie slunce – výroba tepla
Energie v obcích, městech, regionech
Energie vody
Energie větru
Kogenerace, trigenerace
Legislativa
Měření a regulace
Metoda EPC
Nízkoenergetické a pasivní domy
Ostatní
Osvětlení
Palivové články
Plyn
Příprava teplé vody
Tepelná čerpadla, geotermální energie
Uhlí
Úsporná opatření v průmyslu
Vytápění
Využití odpadního tepla
Větrání a rekuperace
Zateplování budov
cleaner

Související informace 

k tématu: En. audity, en. průkazy a štítky budov

Informační listy 

Publikace 


Odpovědi k tématu: En. audity, en. průkazy a štítky budov 

Dobrý den, zajímalo by mne zda je nutné dokládat energetický štítek při prodeji rodinného domu s rokem výstavby 1936. Myslím, že jsem někde slyšel, že na stavby do roku 1947 exisuje a platí nějaká vyjímka. . . ....
[ 14.2.18 - dotaz číslo: 90503 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Vážený pane, v zákoně 406/2000 Sb. v aktuálním znění je v §7a v odst. 9 uvedeno: Průkaz se neopatřuje při prodeji nebo pronájmu budovy nebo ucelené části...
[ Odpovídá: Ing. Roman Šubrt - EKIS České Budějovice OP ČSSI ]

Dobrý den, mam dotaz ohledně PENB. Řeším s investorem střechu halové stavby. V jejich záměru je tam realizace fotovoltaiky v téměř celé ploše....
[ 12.2.18 - dotaz číslo: 90461 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Dobrý den, zákon 406/2000 Sb. o hospodaření energií říká, že PENB musí být proveden mimo jiné při větších změnách dokončených budov. § 7a Průkaz energetické náročnosti...
[ Odpovídá: Ing. Tomáš Kupsa - EKIS Praha DEK ]

Dobrý den, jak je to s průkazem, který se zpracovává na změnu stavby před dokončením - mělo by to být vyhotoveno jako novostavba......
[ 6.2.18 - dotaz číslo: 89751 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Dobrý den, na výše uvedený dotaz neexistuje jednoznačná odpověď. Bylo by nutné znát jestli se jedná o rodinný dům - s pronajímáním nebo bez; nebo jinou stavbu. Dále nevím ze které doby stavba je....
[ Odpovídá: Ing. Pavel Halada - EKIS Praha MČ Praha 3 ]

Dobrý den, je nutné zpracovat Energetický posudek na třípodlažní samostatně stojící budovu (šatny), která bude postavena ve stávajícím průmyslovém areálu....
[ 22.1.18 - dotaz číslo: 89777 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Dobrý den, § 9a odst. (1) bod a) Zákona 406/2000 Sb....
[ Odpovídá: Antonín Žvak - EKIS Ostrava DK projekt ]

Dobrý den, měla bych dotaz na zpracování PENB u RD. Jedná se podle stavebního úřadu o rekonstrukci řadového domu. Původní stavba přízemní, nově bude odstraněna stěna v průčelí, část stěny k sousedovi, všechny podlahy a bude provedena nástavba 2....
[ 8.1.18 - dotaz číslo: 89652 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Dobrý den, ve Vašem případě bude rozhodující navýšení původní energeticky vztažné plochy plánovanou nástavbou (energeticky vztažná plocha je vnější půdorysná plocha všech prostorů s upravovaným vnitřním prostředím v celé budově, vymezená vnějšími...
[ Odpovídá: Ing. Radek Novák - ]

Dobrý den, řeším PENB na novostavbu RD. K RD patří i garáž - bude vytápěna přímotopem na 10°C. Není ovšem přímo spojena s domem - mezi garáží a RD je cca 4m prostor, krytý plochou střechou, která jako jediná spojuje RD s garáží....
[ 5.1.18 - dotaz číslo: 89646 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Vážený pane,
domníváme se, že v tomto případě je garáž samostatná budova. Zákon samozřejmě může vykládat pouze soud, nikoli SEI nebo energetická poradna.
S pozdravem
J. Truxa, K. Srdečný...
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Praha Ekowatt ]

Dobrý den, narazila jsem na podmínku dotačního titulu NZÚ pro výstavbu RD (oblast B), požadující plnění požadavků na budovu s téměř nulovou spotřebou energie (dle vyhl. 78/2013 Sb. v platném znění). ...
[ 11.12.17 - dotaz číslo: 89464 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov, Dotace a financování projektů ]

Dobrý den, vyhodnotit průkaz energetické náročnosti budovy s požadavky pro budovu s téměř nulovou spotřebou energie je možné. Zvlášť pokud má sloužit jako podklad pro dotaci Nová zelená úsporám....
[ Odpovídá: Ing. Zdeněk Ročárek - EKIS Praha EnergySim ]

Dobrý den, narazil jsem na podmínku dotačního titulu NZÚ pro výstavbu RD (oblast B), požadující plnění požadavků na budovu s téměř nulovou spotřebou energie (dle vyhl. 78/2013 Sb. v platném znění). ...
[ 11.12.17 - dotaz číslo: 89465 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Vážený pane, dotační program může stanovit jiné podmínky, než vyžaduje legislativa. Jistě je možné vyhodnotit budovu jako NZEB (budovu s téměř nulovou spotřebou energie), protože legislativa to nezakazuje. ...
[ Odpovídá: Ing. Lenka Bradnová - ]

Dá se někde ověřit existence Energetického průkazu budovy?...
[ 8.12.17 - dotaz číslo: 89414 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Dobrý den, pod ministerstvem průmyslu a obchodu existuje databáze ENEX, což je systém sloužící energetickým specialistům k naplňování povinnosti podle § 10 odst. 6 písm. d) zákona o hospodaření energií....
[ Odpovídá: - ]

Dobrý den, mám dotaz ohledně budov s téměř nulovou potřebou tepla. Je uvedeno, že se jedná o nové budovy. Jak to je s budovou - rekonstrukcí změny obálky větší jak 25% s nástavbou (příp....
[ 5.12.17 - dotaz číslo: 89418 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Změny dokončených budov - V případě větší změny budovy (mění se více než 25% celkové obálky budovy) musí budova po změně splňovat požadavky na spotřebu energie dle novely vyhlášky 148/2007 tj. budova nemusí být nulová...
[ Odpovídá: Ing. Tomáš Krásný - ]

Dobrý den, chtěl bych vás poprosit o radu, máme projekt bytového domu ke stavebnímu řízení....
[ 4.12.17 - dotaz číslo: 89389 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Patrně narážíte na zavádění tzv. nulových domů (nízká spotřeba, tepelné zdroje by měly využívat obnovitelnou energii) do praxe. Harmonogram zavedení pro nové domy je následující: ...
[ Odpovídá: Ing. Tomáš Krásný - ]

Dobrý večer, prosím o zodpovězení dotazu. Jsem en....
[ 15.11.17 - dotaz číslo: 89115 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Dobrý den, pokusím se o stručnou odpověď a připojím odkazy na články, které jsme k tomu napsali a najdete tam vyargumentované odpovědi na Vaše dotazy. ...
[ Odpovídá: Ing. Tomáš Kupsa - EKIS Praha DEK ]

Dobrý den,

chtěl bych poprosit, máme na prodej rodinný dům - velikostí 75m2, v domě již není žádný kotel, ani přímotop a ani ohřev TUV.


Musíme při prodeji mít PENB?

Děkuji Vám...

[ 13.11.17 - dotaz číslo: 89155 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Vážený pane, povinnost zpracovat PENB stanovuje zákon č. 406/2000 Sb. pro budovy, "v nichž se používá energie k úpravě vnitřního prostředí". ...
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Praha Ekowatt ]

Dobrý den. Zpracovávám projekt na opravu obřadní síně ve Zruči nad Sázavou. V rámci opravy budeme měnit některé výplně, zateplovat střechu i obvodový plášť. Objekt není ale trvale vytápěný. Vytápí se pouze při obřadech a to může být max....
[ 13.11.17 - dotaz číslo: 89146 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Případy staveb, pro které není potřeba zpracovávat PENB, jsou vyjmenovány v §7 odst. 5 zák. č. 406/2000 Sb. Požadavky na energetickou náročnost nemusí být splněny, jedná-li se např....
[ Odpovídá: Mgr.A. Miroslav Misař - EKIS Jihlava M. Misař ]

Dobrý den, v roce 2013 jsme zpracovávali EA pro areál nemocnice, jejíž vlastníkem bylo město. V letošním roce proběhla transformace na akciovou společnost a zároveň se sloučily 2 němocnice v sousedních městech....
[ 9.11.17 - dotaz číslo: 89124 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Dobrý den, Energetický audit platí do provedení větší změny dokončené budovy nebo energetického hospodářství. Změna IČO není vetší změnou, při které je potřeba energetický audit opakovat....
[ Odpovídá: - ]

Dobrý den,
budu prodávat zahradní domek a známý mi říkal, že k tomu pořebuji energetický štítek. Je to tak a kde ho seženu. Děkuji za radu. ...

[ 31.10.17 - dotaz číslo: 88851 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Dobrý den, při prodeji rodinného domu je zapotřebí novému majiteli předat Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB). To měl váš známý zřejmě na mysli. Na zahradní domky se tato povinnost nevstahuje....
[ Odpovídá: Ing. Tomáš Novák - EKIS Most ]

Dobrý den!
Je třeba zpracovat průkaz energetické náročnosti budovy na výstavbu garáže?...

[ 30.10.17 - dotaz číslo: 88796 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Přeji dobrý den, Děkuji za Váš dotaz. Záleží především na tom, zda energeticky vztažná plocha (v případě jednopatrové garáže zjednodušeně zastavěná plocha) je větší nebo menší než 50 m2 a na tom, zda je garáž vytápěná a zda se v ni využívá...
[ Odpovídá: Ing., Ph.D. Miloš Müller - ]

Dobrý den, chci se zeptat k PENB. Konkrétně k zdroji vytápění, kterým je tepelné čerpadlo vzduch/voda. Je možné určit kolik potřeby tepla na vytápění pokryje teplené čerpadlo a kolik pokryje elektrický dohřev který je součástí čerpadla....
[ 26.10.17 - dotaz číslo: 87964 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Dobrý den, Tepelné čerpadlo vzduch/voda je využíváno celý rok. V extrémních podmínkách však bude jeho účinnost velmi nízká. V klimatických podmínkách v ČR však tyto podmínky velmi často nejsou....
[ Odpovídá: - ]

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli se v PENB počítá do energetické plochy plocha vytápěné garáže (je tam jeden radiátor). Garáž je uvnitř budovy, která je zeteplená ...
[ 25.10.17 - dotaz číslo: 88327 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Vážený pane, energeticky vztažnou plochu definuje §2 odst. r) zákona č. 406/2000 Sb.: ...
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Praha Ekowatt ]

Dobrý den. Musím si nechat zpracovat průkaz energetické náročnosti k projektu novostavby zděné rekreační chaty? ...
[ 11.10.17 - dotaz číslo: 87340 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Dobrý den, v případě že se jedná o rekreační objekt ve smyslu vyhlášky č. 501/2006 Sb ....
[ Odpovídá: Ing. Radek Novák - ]

« | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | .. | 51 | »
© MPO 2008. Kontakt na správce webu:
Realizoval: EkoWATT. Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect