MPO Efekt - energie efektivně
 INFORMAČNÍ PORTÁL Ministerstva průmyslu a obchodu
    O PODPOŘE ENERGETICKÝCH ÚSPOR A VYUŽITÍ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE

Internetová poradna i-EKIS

i-ekis-Internetové energetické konzultační střediskoPoradna i-EKIS slouží pro zodpovídání dotazů z oblasti úspor energie a využívání obnovitelných energetických zdrojů. Od roku 2001, kdy byla poradna spuštěna, zde bylo zodpovězeno několik tisíc dotazů. Poradna umožňuje vyhledávat v databázi zodpovězených dotazů. Možná, že právě zde najdete informace, které potřebujete. Dříve než položíte nový dotaz, projděte zveřejněné odpovědi. V případě složitějších otázek, které vyžadují osobní konzultaci, kontaktujte některé středisko EKIS. Pokud nebudete se službami středisek EKIS spokojeni, napište nám na adresu efekt@mpo.cz.


zadejte číslo dotazu či klíčové slovo
VYHLEDAT ODPOVĚĎ V PORADNĚ I-EKIS

Nenašli jste odpověď? ZDE MŮŽETE POLOŽIT NOVÝ DOTAZ.

Zobrazit odpovědi k tématu 

Ceny energií, účtování tepla
Dotace a financování projektů
Elektřina
En. audity, en. průkazy a štítky budov
Energie z biomasy
Energie slunce – výroba elektřiny
Energie slunce – výroba tepla
Energie v obcích, městech, regionech
Energie vody
Energie větru
Kogenerace, trigenerace
Legislativa
Měření a regulace
Metoda EPC
Nízkoenergetické a pasivní domy
Ostatní
Osvětlení
Palivové články
Plyn
Příprava teplé vody
Tepelná čerpadla, geotermální energie
Uhlí
Úsporná opatření v průmyslu
Vytápění
Využití odpadního tepla
Větrání a rekuperace
Zateplování budov
cleaner

Související informace 

k tématu: En. audity, en. průkazy a štítky budov

Informační listy 

Publikace 


Odpovědi k tématu: En. audity, en. průkazy a štítky budov 

Dobrý den, chci se zeptat, zda je nutné zpracovávat průkaz ENB pro přístavbu fotbalových kabin, které nebudou celoročně užívány. Energeticky vztažná plocha je větší než 50 m2. Užívání bude pouze v době fotbalové sezóny tj....
[ 22.12.18 - dotaz číslo: 102221 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Vážený pane kolego, povinnost zpracovat PENB platí i pro přístavbu, viz §7 zákona 406/2000 Sb....
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Praha Ekowatt ]

Dobrý den, chci se zeptat, zda je nutné zpracovávat průkaz ENB pro přístavbu fotbalových kabin, které nebudou celoročně užívány. Energeticky vztažná plocha je větší než 50 m2. Užívání bude pouze v době fotbalové sezóny tj....
[ 21.12.18 - dotaz číslo: 102214 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Dobrý den,
k tomuto výpočtu ybch přizval energospecialistu, který vm s přerušovaným provozem objektu pomůže. Neměl by to být problém zadat to tak, jak bude provoz uvažován....
[ Odpovídá: Ing. Libor Hrubý - EKIS Brno CPD ]

Dobrý den,

chtěla bych poptat cenu průkazu energetické náročnosti pro bytový dům včetně zaměření domu?

Děkuji

...

[ 19.12.18 - dotaz číslo: 102149 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Dobrý den, EKIS slouží pro energetické konzultace a odpovídání na dotazy týkající se energetické náročnosti. Touto formou Vám nemohu dát cenovou nabídku na vypracování průkazu energetické náročnosti budovy (PENB)....
[ Odpovídá: Ing. Tomáš Kupsa - EKIS Praha DEK ]

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak je to s PENB u rodinného domu, který má jedno č.p. a jednoho majitele. Dům bude rozdělen na půl a bude to v podstatě dvojdomek. Majitel bude druhou půlku pronajímat. Každý objekt bude mít svůj kotel....
[ 17.12.18 - dotaz číslo: 102182 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Vážený pane, PENB se zpracovává vždy pro celou budovu, v tomto případě pro celý rodinný dům se dvěma byty. Je zřejmé, že vypovídací hodnota PENB pro jednotlivé byty je horší, než kdyby se posuzoval každý byt samostatně....
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - EKIS Praha Ekowatt ]

Dobrý den, mám pozemek, na kterém chci za několik let začít stavět rodinný dům. Už mám rámcovou představu o tvaru domu, stěnách, oknech atd. Váhám s vnitřní dispozicí. Předpokládám, že tzv....
[ 11.12.18 - dotaz číslo: 101713 - téma: Legislativa, En. audity, en. průkazy a štítky budov, Ostatní, Nízkoenergetické a pasivní domy ]

Dobrý den, děkujeme Vám za dotaz. Budeme předpokládat, že v roce 2018 už na stavební úřad nic podat nestihnete. Tedy první formu stihnete v roce 2019....
[ Odpovídá: Ing., Ph.D. Radim Smolka - ]

Dobrý den, jsem energetický specialista a mám dotaz ohledně vypracování PENB. Majitel skladového prostoru si u mě chce objednat vypracování PENB za účelem pronájmu....
[ 5.12.18 - dotaz číslo: 102089 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Dobrý den,
vzhledem k tomu, že ve skladu dochází k úpravě vnitřního prostředí, je opravdu nutné PENB vypracovat.
Pěkný den
...
[ Odpovídá: - EKIS Hradec Králové DEK ]

Dobrý den, jsem energetický specialista a mám dotaz ohledně vypracování PENB. Majitel skladového prostoru si u mě chce objednat vypracování PENB za účelem pronájmu....
[ 4.12.18 - dotaz číslo: 102088 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Dobrý den, součinitele prostupu se nepřepočítávají, to se dělá při návrhu budov. Musíte správně zvolit (navrhnout) profil užívání budovy....
[ Odpovídá: Ing. Tomáš Krásný - ]

Dobrý den, zamýšlím započít výstavbu nového RD (200 m2). Plánuji zahájit stavební řízení v roce 2019 a kolaudovat v roce 2020. Jaké parametry dle Vyhlášky č. 78/2013 Sb....
[ 3.12.18 - dotaz číslo: 101676 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Dobrý den,
budou platit parametry vyhlášky platné v době zahájení stavebního řízení.

Hezký den.
Ekis Trutnov...
[ Odpovídá: Ing. Ctibor Hůlka - EKIS Trutnov DEK ]

Dobrý den, prosím o sdělení, jaká je hodnota "faktoru neobnovitelné primární energie" BIOETHANOLU při použití v tvz. "biokrbu" jakožto náhražky klasického krbu (s výhodou absence komínu)....
[ 22.11.18 - dotaz číslo: 101659 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Dobrý den,
domníváme se, že máte pravdu. Bioethanol není uveden v příloze vyhlášky č. 78/2013 Sb , takže jde o "jiné palivo".
S pozdravem
P. Vogel, K. Srdečný...
[ Odpovídá: - ]

Dobrý den, jak mám zadat do PENB případ, kdy má RD samostatně stojící kotelnu vedle domu (kousek od domu)....
[ 12.11.18 - dotaz číslo: 101484 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Dobrý den, pokud kotelna není cíleně vytápěná a funguje tam jen protimrazová ochrana z přirozených tepelných ztrát zdroje tepla, zásobníku apod., tak není nutné vlastní stavbu kotelny zadávat....
[ Odpovídá: - EKIS Hradec Králové DEK ]

Dobrý den,řeším výpravní budovu,kde jsou stavební úpravy na < 25% obálky budovy. Do dvou technologických místností se umisťují klimatizační jednotky a přímotopy a pro sociální zázemí se vymění plynový kotel a otopná tělesa....
[ 2.11.18 - dotaz číslo: 101186 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Dobrý den, dle mého názoru to oprávněné není. Pokud se jedné o drážní budovu, v tom případě tento objekt spadá pod "speciální stavební úřad" drážní. Pokud ne, tak zákon 406/2000 se na vás nevztahuje. ...
[ Odpovídá: Ing. Libor Hrubý - EKIS Brno CPD ]

Dobrý den, v roce 2017 jsem koupil byt 2kk o rozměrech 38m. Při prodeji mi nebyl průkaz ani jeho kopie vydaná. Mám nějakou šanci se ho domoci, nebo tak k malému bytu není třeba, něco jsem četl o 50m, ale nevím jestli se to týká bytu či celé stavby. ...
[ 26.10.18 - dotaz číslo: 100571 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Dobrý den, dle zákona 406/2000 Sb. o hospodaření energii, jsou vlastník budovy, vlastník jednotky nebo společenstvo vlastníků jednotek povinni kupujícímu budovy nebo ucelené části budovy (Váš byt) nejpozději při podpisu kupní smlouvy předat průkaz...
[ Odpovídá: - ]

Dobrý den, plánuji výstavbu přízemního rodinného domu (16x12m) se třemi bytovými jednotkami á 50 m2 a řeším, zda je možné vytápění a ohřev vody zajistit výhradně elektrickou energií z rozvodné sítě....
[ 25.10.18 - dotaz číslo: 100797 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Dobrý den, k žádosti o stavební povolení/ohlášení stavby je nutné stavebnímu úřadu doložit průkaz energetické náročnosti budovy, kde z jedním ukazatelů je neobnovitelná primární energie....
[ Odpovídá: Ing. Ctibor Hůlka - EKIS Trutnov DEK ]

Dobrý den, chtěla bych pronajmout chalupu po rekonstrukci, kde jsem nechala udělat dva byty menší než 50m2. Byty mají podružné elektroměry a měřiče spotřeby tepla a teplé vody a jeden hlavní elektroměr a plynoměr....
[ 12.10.18 - dotaz číslo: 99946 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Dobrý den, v případě pronájmu se průkaz nezpracovává mimo jiné v těchto případech u budov s celkovou energeticky vztažnou plochou menší než 50 m2...
[ Odpovídá: Ing. Tomáš Krásný - ]

Dobrý den,
jestliže je dům postaven před r.1947 a dosud se žádná větší změna neudála, nemusíme mít průkaz?...

[ 11.10.18 - dotaz číslo: 99512 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Dobrý den, pokud u domu neproběhla žádná větší změna, nemusí být průkaz zhotoven....
[ Odpovídá: Ing.arch. Petr Kvasnička - EKIS Plzeň ArchEnergy ]

Dobrý den, hodláme prodat starý neobyxvatelný dům, před nutnou rekonstrukcí. V domě je odpojen jak přívod vody, tak i plyn. Je tam pouze nevyhovující elektrika. Dříve byl dům vytápěn plynem. ...
[ 11.10.18 - dotaz číslo: 99480 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Dobrý den Váš výklad je správný. Dle Zákona č.406/2000 sb. o hospodaření s energií paragraf č.7 odstavec 9....
[ Odpovídá: Ing. Ondřej Hlaváč - EKIS Pardubice EPP ]

Dobrý den, chtěl bych se optat na povinnost vypracování PENB. Jsem předseda SVJ a dostala se ke mne informace, že se mění zákon, který nám přikazuje nechat zpracovat PENB dle plochy zastavění....
[ 5.10.18 - dotaz číslo: 99591 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov, Legislativa ]

Dobrý den, děkujeme za dotaz. Změna zákona č. 406/2000 Sb. - Zákon o hospodaření energií se má skutečně novelizovat - pravděpodobné přijetí bude někdy v polovině roku 2019. ...
[ Odpovídá: Ing., Ph.D. Radim Smolka - ]

Dobrý den, je přípustné zahrnout do výpočtu PENB jako podporu elektrického vytápění kvalitní klimatizační jednotkou - pouze pro funkci vytápění, chladit nebudu? Objekt je špičkově zateplen. Bude mít strojní větrání....
[ 26.9.18 - dotaz číslo: 99114 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Vážený pane kolego, pokud klimatizace slouží jako zdroj tepla, pak ji samozřejmě zahrnete do PENB. Je třeba správně stanovit topný faktor, pokud klimatizační jednotka pracuje v režimu vytápění. ...
[ Odpovídá: - ]

Dobrý den, můžete mi prosím poradit, zda je nutné nechat vyhotovit PENB i pro objekty, kde se nacházejí dílny vč. soc. zařízení a objekt sloužící jako hasičárna (kanceláře + soc. prostory), popř. do kdy je nutné PENB vyhotovit, 1.1....
[ 24.9.18 - dotaz číslo: 98940 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Dobrý den, povinnost zpracování PENB je při prodeji a pronájmu. Výjimka je u průmyslových a výrobních provozů, dílenských provozoven a zemědělských budov se spotřebou energie do 700 GJ za rok. Tento předpis je již v platnosti...
[ Odpovídá: Ing. Tomáš Krásný - ]

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jaký je požadavek na součinitel prostupu tepla u podlahy na zemině pro skladovací halu, kde se bude vytápět na 10C....
[ 20.9.18 - dotaz číslo: 98779 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov ]

Pokud je převažující návrhová vnitřní teplota qim mimo rozmezí 18 až 22 °C a relativní vlhkost ji je přitom maximálně 60%, používá se vztah Un=Un20*16/(tim-4)...
[ Odpovídá: Ing. Tomáš Krásný - ]

« | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 53 | »
© MPO 2008. Kontakt na správce webu:
Realizoval: EkoWATT. Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect