MPO Efekt - energie efektivně
 INFORMAČNÍ PORTÁL Ministerstva průmyslu a obchodu
    O PODPOŘE ENERGETICKÝCH ÚSPOR A VYUŽITÍ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE

Internetová poradna i-EKIS

i-ekis-Internetové energetické konzultační střediskoPoradna i-EKIS slouží pro zodpovídání dotazů z oblasti úspor energie a využívání obnovitelných energetických zdrojů. Od roku 2001, kdy byla poradna spuštěna, zde bylo zodpovězeno několik tisíc dotazů. Poradna umožňuje vyhledávat v databázi zodpovězených dotazů. Možná, že právě zde najdete informace, které potřebujete. Dříve než položíte nový dotaz, projděte zveřejněné odpovědi. V případě složitějších otázek, které vyžadují osobní konzultaci, kontaktujte některé středisko EKIS. Pokud nebudete se službami středisek EKIS spokojeni, napište nám na adresu efekt@mpo.cz.


zadejte číslo dotazu či klíčové slovo
VYHLEDAT ODPOVĚĎ V PORADNĚ I-EKIS

Nenašli jste odpověď? ZDE MŮŽETE POLOŽIT NOVÝ DOTAZ.

Zobrazit odpovědi k tématu 

Ceny energií, účtování tepla
Dotace a financování projektů
Elektřina
En. audity, en. průkazy a štítky budov
Energie z biomasy
Energie slunce – výroba elektřiny
Energie slunce – výroba tepla
Energie v obcích, městech, regionech
Energie vody
Energie větru
Kogenerace, trigenerace
Legislativa
Měření a regulace
Metoda EPC
Nízkoenergetické a pasivní domy
Ostatní
Osvětlení
Palivové články
Plyn
Příprava teplé vody
Tepelná čerpadla, geotermální energie
Uhlí
Úsporná opatření v průmyslu
Vytápění
Využití odpadního tepla
Větrání a rekuperace
Zateplování budov
cleaner

Odpovědi k tématu: Legislativa 

Dobrý den, dostal jsem od potenciálního dodavatele indikátorů tepla, že by měl být připravován předpis ukládající povinnost dálkového odečtu dat z indikátorů/měřičů tepla, resp. jejich centrálního sběru....
[ 15.8.17 - dotaz číslo: 84432 - téma: Legislativa ]

Vážený pane, o tomto záměru změny zákona nevím, i když je možné, že informace je pravdivá. Nicméně lze předpokládat několik věcí:...
[ Odpovídá: Ing. Roman Šubrt - EKIS České Budějovice OP ČSSI ]

Dobrý den měl bych dotaz k § 7a zákona 4062000 Sb. a to konkrétně k prokazování skutečnosti jmenovaných v odst. 5 písm c) tedy povinnosti uvedené v 1-3 se nevztahují .........
[ 14.8.17 - dotaz číslo: 83749 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov, Legislativa ]

Dobrý den pane Konvička, budova určená pro náboženské účely, jako jsou například bohoslužby, musí být k tomuto účelu zkolaudovaná. Dokladem o tomto způsobu využívání , je tedy potom kolaudační rozhodnutí....
[ Odpovídá: Ing. Pavel Halada - EKIS Praha MČ Praha 3 ]

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat na zpracování průkazu ohledně dvou zdrojů tepla -tepelné čerpadlo elektrické v kombinaci s teplovzudšným krbem....
[ 13.8.17 - dotaz číslo: 84278 - téma: Legislativa ]

Dobrý den,
děkuji za Váš dotaz.
Dle mého názoru není nutné nechávat zpracovávat energetický posudek jelikož krb není a nebude primárním zdrojem tepla či zdrojem ohřevu teplé vody.
S pozdravem
Šauer...
[ Odpovídá: - EKIS Hradec Králové DEK ]

Dobrý den, dnes mne navštívil podomní prodejce, dle jeho vyjádření z Čez ohledně vyúčtování a bonusu, věděl spoustu věcí o mé smlouvě... ...
[ 27.7.17 - dotaz číslo: 83615 - téma: Legislativa ]

Dobrý den, Jak situaci popisujete, jedná se pravděpodobně o podomní prodej, při kterém prodejce využil nekalé obchodní praktiky. Nejsme si vědomi toho, že by bylo možné uzavřít smlouvu jen podle EAN čísla....
[ Odpovídá: Ing. Karel Srdečný - EKIS České Budějovice Ekowatt ]

PŘIŠLA MI SMLOUVA OD ENVONY, NA DODÁVKY PLYNU A ELEKTŘINY OD CENTROPOL ENERGY. MEZITÍM MĚ NAVŠTÍVILI PODOMNÍ PRODEJCI A BOHUŽEL JSEM PODEPSALA SMLOUVU S BOHEMIA ENERGY DNE 24.4.2017. MÝM DOSAVADNÍM DODAVATELEM JE STABIL ENERGY. NEVÍM, CO MÁM DĚLAT....
[ 20.7.17 - dotaz číslo: 83342 - téma: Legislativa ]

Dobrý den, v první řadě Vám doporučujeme rozhodnout se, od jakého dodavatele chcete energie odebírat. Ceny si můžete porovnat na příklad na nezávislém kalkulátoru http://kalkulator.eru.cz/....
[ Odpovídá: Ing. Karel Srdečný - EKIS České Budějovice Ekowatt ]

Dobrý den, při řešení své diplomové práce jsem narazil na pojem „budova s téměř nulovou spotřebou energie“, ale její výklad v zákoně mi není dostatečně jasný. Bylo by možné mi sdělit konkrétní hodnoty, které je třeba splnit? ...
[ 24.5.17 - dotaz číslo: 81178 - téma: Legislativa, Nízkoenergetické a pasivní domy ]

Dobrý den, děkujeme Vám za zajímavý dotaz. Ani jste nemohl najít žádné konkrétní hodnoty, zákon, ani vyhláška jej neuvádějí. ...
[ Odpovídá: - ]

dobry den,rada bych Vás poprosila,zda by jste mi poslali kopii smluouvy pro distribuci elektřiny a to bud elektronicky nebo na adresu (............), Brno. ...
[ 22.5.17 - dotaz číslo: 81118 - téma: Legislativa, Elektřina ]

Vážená paní, asi došlo k nedorozumění, naše energetická poradna není distributor elektřiny. V Brně je distributorem E.ON. Sazby a podmínky distribuce najdete zde: https://www.eon.cz/-a86779?field=data ...
[ Odpovídá: Ing. Karel Srdečný - EKIS České Budějovice Ekowatt ]

Přeji hezký den , je někde stanoven termín , do kdy má být provedeno vyúčtování tepla a TUV za rok 2016.Děkuji za odpověď....
[ 11.5.17 - dotaz číslo: 80542 - téma: Legislativa ]

Dobrý den,
dle vyhlášky 67/2013 v paragrafu 7 odstavec 1, by mělo být vyúčtování provedeno do 4 měsíců od skončení účtovacího období.

Pěkný den
Šauer...
[ Odpovídá: - EKIS Hradec Králové DEK ]

Dobrý den, mám dotaz ohledně nutnosti vypracování PENB. Jedná se mi o 3 případy: 1. objekt je kulturní nemovitá památka a jedná se o rekonstrukci, stavebník je subjekt zřízený orgánem veřejné moci....
[ 13.4.17 - dotaz číslo: 79522 - téma: Legislativa ]

K Vašemu dotazu týkajícího se „nutnosti vypracování PENB pro kulturní (nemovitou) památku“ Vám sdělujeme následující: ...
[ Odpovídá: Ing. Pavel Svoboda - EKIS Olomouc Svoboda ]

Dobrý den, při koupi RD s instalovanou FVE na střeše se níže dočítám, že úspěšná žádost o novou licenci včetně zeleného bonusu na nového majitele by měla být proveditelná. ...
[ 13.4.17 - dotaz číslo: 79653 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny, Legislativa ]

Vážený pane, pokud kupujete stávající FVE, pak dosavadní majitel ukončí svoji licenci a vy si zažádáte o licenci vlastní. Licence se totiž vydává konkrétní fyzické nebo právnické osobě a nelze ji mezi osobami převádět....
[ Odpovídá: Ing. Lenka Bradnová - ]

Dobrý den, mám dotaz ohledně průběžného vzdělávání energetických specialistů Pokud termín posledního absolvování průběžného vzdělávání byl 24.10....
[ 13.3.17 - dotaz číslo: 78224 - téma: Legislativa ]

Vážený pane kolego, zákon 406/2000 Sb. stanoví energetickým specialistům mimo jiné povinnost ABSOLVOVAT průběžné vzdělání a dále povinnost PODAT ŽÁDOST o absolvování před uplynutím 3 let od termínu absolvování posledního průběžného vzdělávání. ...
[ Odpovídá: Ing. Karel Srdečný - EKIS České Budějovice Ekowatt ]

Dobrý den, v rodinném domě topím kotlem z roku 2010 emisní třídy 1. Topím výhradně dřevěnými ekobriketami. Jestli a proč musím měnit kotel za emisní třídu nejméně 3.,když z komína není vidět ani žádný kouř, pouze chvíli po přiložení....
[ 27.2.17 - dotaz číslo: 77678 - téma: Legislativa ]

Hezký den, je zjištěno, že kotle 1. emisní třídy již nevyhovují stále přísnějším požadavkům na emise a znečištění ovzduší. Věřím, že můžete při spalování ekobriket mít z komína minimálně viditelný kouř....
[ Odpovídá: Lubomír Klobušník - ]

Dobrý den, pořídili jsme si komerční objekt, který je tvořen několika komerčními jednotkami, které pronajímáme....
[ 13.2.17 - dotaz číslo: 77513 - téma: Legislativa, Ceny energií, účtování tepla ]

Dobrý den, povinnost instalovat "měřiče" tepla platí jen pro bytové domy a víceúčelové stavby. Viz zákon č. 406/2000 Sb. v §7, odst. 4 g): ...
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - ]

Dobry den, kupuji byt v novostavbe a jedna stena sousedi s nevytapenou komorou souseda. Ta je zateplena jen z venku (moje stena ne). Bojim se roseni a tepelnych ztrat, protoze nemam paku, jak donutit souseda alespon zavirat dvere do teto komory....
[ 8.2.17 - dotaz číslo: 77364 - téma: Legislativa ]

Dobrý den, pro tuto stěnu se musí dodržet tzv. součinitel prostupu tepla (čím nižší tím lepší) vnitřní stěna z vytápěného do nevytápěného prostoru musí mít U=0,6 W/m2K...
[ Odpovídá: Ing. Tomáš Krásný - ]

Přejí dobrý den, rád bych se zeptal, zda musí být energetický specialista pojištěn i když vlastní činnost zatím nevykonává. Tj. nezpracovává energetické audity, posudky, PENB, kontroly kotlů atd. Děkuji za odpověď...
[ 6.2.17 - dotaz číslo: 77289 - téma: Legislativa ]

Vážený pane kolego, povinnost pojištění se vztahuje pouze na energetické specialisty provádějící energetický audit a posudek. Pro ostatní tato povinnost neplatí. Pojištění musí trvat po dobu výkonu činnosti. Viz §10 odst. 6 f) zákona: ...
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - ]

Dobrý den, chtěl bych Vás v rámci EKIS požádat o radu v následující záležitosti. Byl jsem dotázán, zdali je nutno zpracovat PENB (a zdali musí plnit požadavky na ENB) v případě změny stavby před dokončením, když tato stavba byla povolena v r....
[ 2.2.17 - dotaz číslo: 77223 - téma: En. audity, en. průkazy a štítky budov, Legislativa ]

Dobrý den, (níže odpověď pouze z pohledu "energetické náročnosti") pokud by nenastaly změny požadavcích v době podání žádosti o stavební povolení a žádosti o změnu stavby před dokončením,...
[ Odpovídá: Ing. Martin Varga - EKIS Bystřice pod Hostýnem DEK ]

Dobrý den Od června roku 2014 provozujeme na střeše rodinného domu FVE 5.76kW na základě licence s připojením na distribuční síť a prodejem přebytků společnosti EON na základě smlouvy....
[ 16.1.17 - dotaz číslo: 76900 - téma: Energie slunce – výroba elektřiny, Legislativa ]

Dobrý den, děkujeme za vaše dotazy. ad 1/: Jako držitel licence na výrobu elektřiny vykazujete údaje pouze OTE. Podrobnosti na webu OTE: ...
[ Odpovídá: Ing. Jan Truxa - ]

Dobrý den, v projektu vytápění administrativní budovy na toaletách je uvedena výpočtová teplota 15°C, je to dle požadavku vyhlášky 194/2004. Krajská hygienická stanice projekt připomínkovala, že nesplňuje nařízení vlády č....
[ 9.1.17 - dotaz číslo: 76749 - téma: Legislativa ]

Dobrý den, děkuji za dotaz. Dle mých zkušeností ohledně výpočtové vnitřní teploty v sociálních zařízení se řídím pro výpočet teplotních ztrát objektu a tím pádem dimenzování výkonu zdroje vnitřní výpočtovou teplotou dle normy ČSN EN 12831....
[ Odpovídá: - ]

Dobrý den,
chci se zeptat zda je potřeba PENB na rekreační chatu, která neslouží pouze pro rodinnou rekreaci. Bude využívaná pouze v letních měsících.
Děkuji...

[ 3.1.17 - dotaz číslo: 76676 - téma: Legislativa ]

Dobrý den, z důvodu, že Vaší rekreační chatu nepoužíváte jen pro rodinnou rekreaci, ale v lením období tuto chatu pronajímáte, vztahuje se na Vás povinnost opatřit si PENB dle zákona 406/2000 v platném znění dle § 7a odst. 2 písm. a) 2....
[ Odpovídá: Ing. Michal Hruška - EKIS Ústí nad Labem Drakisa ]

Dobrý den, plánujeme na rok pronajmout garsonku ve starším rodinném domě. Musíme si kvůli tomu nechat zpracovat PENB? ...
[ 29.12.16 - dotaz číslo: 76684 - téma: Legislativa ]

Dobrý den, děkujeme za dotaz. Zákon 406/2000 Sb. o hospodaření energií v platném znění říká, že vlastník budovy je povinen opatřit si průkaz kromě jiných případů i při pronájmu ucelené části budovy....
[ Odpovídá: Ing. Zdeněk Krejčí - EKIS České Budějovice Energy Centre ]

« | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | .. | 22 | »
© MPO 2008. Kontakt na správce webu:
Realizoval: EkoWATT. Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect